Úgy 200 nappal ezelőtt ezeken az oldalakon ajánlottam a műértő olvasók figyelmébe a Kémek krémje című életrajz-gyűjteményt, melynek számos erénye közül most csak azt emelném ki, hogy az eredetileg itt, a Lemilblogon megjelent "kémek és hírszerzők" sorozatra épülve (ezt jelentősen kibővítve és aktualizálva) gyűjtötte össze a hírszerzéstörténelem egyes megkerülhetetlen képviselőinek rövid (hogy úgy mondjam: dramatizált) élettörténetét. A kötetben olvasható egyik életrajz azé a Trebitsch Ignácé, aki - ha a magyar felsőoktatás illetékes elvtársainak lenne egy kis vér a pucájában - joggal lehetne mondjuk a Nemzeti Közszolgálati Egyetem keretein belül működő, sajnos még nem létező Magyar Nemzeti Kalandorképző Intézet névadója és örökös, tiszteletbeli főigazgatója.
Nos, hat hónappal a kötet megjelenése után, a napokban került ki a nyomdából az Akadémiai Kiadó legújabb könyve, amely alkalmas megdobogtatni minden Ignác-rajongó szívét, hiszen a 28 évvel ezelőtt angolul megjelent, eddigi talán legteljesebb Trebitsch-monográfiáról beszélünk. Szerzője egy angol egyetemi professzor, a Brit Akadémia levelező tagja, Bernard Wasserstein (itt jobbra), aki nem gyengébb iskolákban tanított, illetve tanít kortárs történelmet, mint az oxfordi, chicagói vagy a müncheni egyetemek.
Wasserstein kolléga elképesztően alapos munkát végzett: feltúrta több egyetemi és közkönyvtár archívumát, hosszú időt töltött a Brit Központi Levéltárban (The National Archives), felkutatta Trebitsch leszármazottait és interjúkat készített velük, konzultált kínai történészekkel és angol elmegyógyászokkal, átlapozott nyolcvan évvel ezelőtti rendőrségi nyilvántartásokat és diplomáciai jelentéseket, beleásta magát száz éves egyházi feljegyzésekbe. Ennek az emberfeletti munkának lett a következménye és eredménye ez az ötszáz oldalas (és mintegy 800 hivatkozással megtűzdelt) könyv, amely mostantól végre magyarul is olvasható, ráadásul kiváló fordításban.
A fordítást már csak azért is kiemelem, mert valljuk be, Wasserstein professzor kiváló és alapos történész ugyan, de stílusa azért nem hasonlítható mondjuk John Keeganéhoz; az angol alapmű nyelvezete bizony néha döcögősnek tűnt, legalábbis számomra. Dr. Molnár György (a magyar fordító) viszont - amennyire meg tudom ítélni - gördülékenyebbé, könnyebben befogadhatóvá tette az eredeti szöveget, amiért innen is köszönet illeti.
Aki a Kémek krémjéből kedvet kapott arra, hogy Ignác barátunkkal a részletekbe menően is megismerkedjen, hogy rácsodálkozzon a huszadik század talán legfordulatosabb pályaívet befutó kémszélhámosára, aki egy paksi zsidó gabonakereskedő családjából kiemelkedve brit parlamenti képviselő, anglikán és presbiteriánus lelkész, buddhista szerzetes és legalább négy állam hírszerzője lett, aki - ha a sors úgy hozta - Hitlerrel is kokettált, miközben úgy kereskedett államtitkokkal és kőolajjal, mint apja a búzával, az egészen egyszerűen nem hagyhatja ki Wasserstein művét. Külön ajánlom a könyvet amatőr és profi történészeknek, kémeknek és kiemelten mindazoknak, akik azt hiszik, hogy a politikai kalandregények szerzőinek fantáziáját nem lehet überelni. Jelentem: meggyőződésem, hogy Trebitsch Ignác élettörténetét eddig csak azért nem filmesítették meg, mert olyan elképesztően fordulatos, olyan hihetetlen kanyarok vannak benne, hogy nincs az a felnőtt, józan, ivarérett polgár, aki elhinné, hogy mindez így megtörténhetett.
És hogy legyen valami tétje is annak, hogy elolvastátok ezt a rövid méltatást: a jövő héten, egészen pontosan 2016. május 3-án, kedden 14.00 órakor a Lemilblog Facebook-oldalán játékra kerül sor. Négy kérdést fogok feltenni Trebitsch-csel kapcsolatban, s azok a játékosok, akik először megadják a helyes választ, egy-egy példányt nyernek a Trebitsch-könyvből, az Akadémiai Kiadó jóvoltából. Nincs más teendőtök tehát, mint felírni a dátumot és az időpontot a naptáratokba, beállítani az emlékeztetőt a telefonotokon, elővenni a Kémek krémje című könyvet (ami remélhetőleg már ott hever a polcotokon vagy az íróasztalotokon), újraolvasni belőle a Trebitsch-cikket (a blogposzt nem lesz elég!) és minél gyorsabban válaszolni a kérdésekre. Ha pedig még nem jutottál hozzá, elárulom, hogy egy kis nyomozással online is elolvashatod a vonatkozó fejezetet (tipp: ez a kép itt jobbra fent).
Jó olvasást, a játékosokkal pedig találkozunk kedden a Lemilblog FB-oldalán!
Flankerr 2016.05.01. 18:01:41
tiboru · http://blogrepublik.eu 2016.05.02. 07:31:10
Azt ugye tudod, hogy most sokan egy nagyon csúnyát mondtak?
:-P
Flankerr 2016.05.02. 11:38:42
9mmPara 2016.05.02. 12:11:45
tiboru · http://blogrepublik.eu 2016.05.02. 17:56:24
Na, ez a komment komoly emberismeretről tesz tanúbizonyságot :-D
Untermensch4 2016.05.03. 10:35:05
9mmPara 2016.05.03. 12:15:33
Fredddy 2016.05.04. 12:37:04