A Lemilblog eddigi második legolvasottabb posztjában (öt nap alatt 46000+ oldalletöltés, köszönjük az aktivitást!) kiírt voksoláshoz kereken száz órán keresztül volt nyitva a szavazóablak és a 300+ komment is rekordgyanús. Hétfőn azt ígértem, hogy egy új írás keretein belül fogom ismertetni, illetve röviden értékelni az eredményeket. A hozzászólásaitokra most is számítunk, böngésszétek tehát át a végeredményt és nyilvánítsatok róla véleményt.
Zárásig összesen 32348 szavazat született arra a kérdésre, hogy melyik fegyver változtatta meg leginkább a történelmet a felkínált ötven közül. A rendszer azt nem számolja, hogy hányan voksoltak és honnan (illetve számolná, ha évente 200 dollárért ápdétolnám az ingyenes polldaddy-verziót, de nem teszem, magam sem tudom, miért), de figyelembe véve, hogy nem mindenki élt a 12 opcióval (voltak, akik kevesebb lehetőséget választottak), nem tévedünk túl sokat, ha azt mondjuk, hogy kábé 3000 olvasó vett részt a játékban. Ezt pedig (mivel senki sem tiltja meg nekünk) nyugodtan nevezhetjük reprezentatív mintának, legalábbis ami a Lemilblog olvasótáborát illeti.
Olvasóink régi harcosok, nem mennek a szomszédba egy kis kritikáért és nem piszkítanak maguk alá, ha vitatkozni kell: többen szóvá tették, hogy az ötvenes lista nem koherens, mert egyaránt szerepeltek benne konkrét fegyvertípusok és modellek (pl. a Maxim géppuska, a T-34-es harckocsi vagy a Messerschmitt Me-262), fegyverkategóriák (lángszóró, MANPADS vagy a kézigránát), sőt, fegyvernek a szó szoros értelmében nem is tekinthető szerkezetek (radar). A kritikák másik csoportja a nagy hiányzókat emlegette: sokan azon keseregtek, hogy nem lehetett szavazni mondjuk a parittyára, a GPS-re vagy a vegyi-biológiai fegyverekre. Mindezekhez csak annyit, hogy részben igazatok volt (azt például, hogy a parittya kimaradt, soha nem fogom tudni megbocsájtani magamnak), részben pedig vitatkozhatnék veletek a vélt vagy valós igazam mellett érvelve, de most nem ez a foglalkozás célja, úgyhogy haladjunk.
Lássuk inkább az élbolyt, amiről elöljáróban el szeretném mondani, hogy az első naptól kezdve változatlan: ugyanez volt a sorrend ötezer szavazat után, mint most a legvégén, hatszor annyi voksot követően. Ez szerintem megkérdőjelezhetetlenné teszi a végeredményt és azt mutatja, hogy olvasóink magánvéleménye a csoportvéleményen belül mennyire egységes volt. Kiemelendő, hogy mennyire kiegyensúlyozott a TOP12: van benne őskor (ha a neolitikumot még annak tekintjük), ókor, középkor, újkor, legújabb kor, akadnak szárazföldi és tengeri tételek (talán csak a repülőgépek hiánya meglepő egy kicsit, noha a hordozó közvetetten ellensúlyozza ezt a hiányosságot), van maroklőfegyver, egyéni sorozatlövő és harckocsi, szóval ilyen szempontból elég harmonikusnak tűnik.
A legelső, legtöbb (2398) szavazatot kapott fegyver az atombomba, amin olyan nagyon nem is csodálkozunk. Ahogyan azt többen is megjegyezték, a nukleáris elrettentés elsődleges eszköze, az emberiség eddigi legpusztítóbb fegyvere furamód a béke zálogának is tekinthető, s azt, hogy történelmet írt és alakított, senki sem vitathatja.
A második helyezett (2033 szavazatot begyűjtő) Maxim géppuska már egy kicsit meglepett. Nem mintha vitatni akarnám a 130 éves gyilkológép harci érdemeit, de azt nem gondoltam volna, hogy közel tízszer annyi szavazatot fog kapni, mint az M2 Browning, s azt sem, hogy röhögve megelőzi mondjuk a Kalasnyikovot.
A harmadik (1699 vokssal) a radar, ami egy kicsit valóban kilóg a sorból, hiszen a szó szoros értelmében tényleg nem fegyver, de ne feledjük, hogy eredendően főként katonai (légvédelmi, illetve haditengerészeti) célokat szolgált, csak utána jöttek a polgári felhasználások a meteorológiai radaroktól egészen a kocsinkban található tolatóradarig.
A negyedik helyen, éppen csak leszorulva a dobogóról ott az AK-47, amiről a múltkori poszt kommentjei között olyan élénk vita bontakozott ki, amit csak az íjakról és a T-34-es harckocsiról folyó szakmai eszmecsere tudott überelni.
Az ötödik ismét egy huszadik századi fejlesztés, a haditengerészet és a légierő hadműveleti értékeit kombináló repülőgéphordozó (csak hogy a terminus technicusokra oly érzékeny kollégákat piszkáljam: az anyahajó), a hatodik pedig a tengeralattjáró, amit először az amerikaiak próbáltak ki a polgárháborújukban a függetlenségi háborújukban, de igazi karriert csak a huszadik században futott be.
A hetedik az egyetlen olyan fegyver, amely az eredeti, ötvenes listában a 21. századot jelképezte: a Reaper drón, a hadviselés egyik legkorszerűbb darabja, az arctalan(nak mondott) légicsapások szimbóluma, ami előtt még a mostaninál is fényesebb jövő áll.
A nyolcadik helyezettért jó 600 évet kell visszautaznunk az időben: a kanócos puska tekintélye és a világtörténelemre tett hatása (szintén nem kis meglepetésemre) megelőzte számos, általam esélyesebbnek tartott vetélytársáét.
A kilencedik a TOP12 második legrégebbi tagja, a kétezer évvel ezelőtti római gyalogosok felszerelésének szentháromsága, a gladius-scutum-pilum (kard-pajzs-gerely) triumvirátus. Mint az ókori Róma nagy rajongója, bevallom, egy kicsit előkelőbb helyezésre számítottam, de nem vagyok telhetetlen, ez se rossz.
A tizedik a vitákkal összefüggésben már említett T-34 közepes harckocsi, amelynél érzékletesebb példája a „mennyiség előbb-utóbb átcsap minőségbe” tételnek nehezen képzelhető el a haditechnika területén.
A tizenegyedik a jó öreg (kábé ötezer éves) bronzkard, az emberiség első olyan fegyvere, amelyet kifejezetten embertársunk megsebesítésére/megölésére találtak ki és nem vadászfegyverből nőtte ki magát.
És végül említsük meg a tizenkettedik Colt Peacemakert, a vadnyugati tematikájú filmeknek és regényeknek köszönhetően a legismertebb forgótáras maroklőfegyver, de hogy inkább történelmet írt volna, mint mondjuk a hosszúíj vagy a harci szekér, hát nem tudom... Amerikában biztosan.
A végső lista derékhadát most nem kezdem el egyenként sorra venni, inkább az utolsó ötöt emelem ki: a negyvenhatodik a Sten géppisztoly, a negyvenhetedik az Il-2 csatarepülőgép (Sturmovik), a negyvennyolcadik az alabárd, negyvenkilencedik a függőleges fel-és leszállásra képes Harrier vadászrepülőgép, s az ötvenedik a BMP-1 gyalogsági harcjármű (melynek utolsó helyezése és a rá adott mindössze 57 voks (az összes szavazó 1,9%-a) nekem legalább akkora meglepetés, mintha a csattogó szárnyú falepke nyerte volna meg a szavazást, de ez legyen az én bajom).
Akit a teljes lista érdekel, az itt szemügyre veheti a péntek déli állapot szerinti komplex végeredményt. A második számoszlopban az adott fegyverre leadott szavazatok aránya látható, a háromezer egyéni szavazóhoz képest.
Kiírtam egy gyors tippversenyt is az alapposzt kommentjei között. Az volt a lényege, hogy aki eltalálja az első, illetve az utolsó öt fegyvert, az megkapja a kémes könyvem dedikált példányát, aki mindkettőre jól tippel, az az egyik konteókönyvet is. Nem kellett a sorrend, csak tételesen a kétszer öt fegyver. Nos, nem túl meglepő, de sajnos senki nem nyert könyvet; bevallom, a végeredmény ismerete előtt nekem se sikerült volna egy ötös találat sem, talán három az első ötből összejött volna. Mindössze ketten szálltak be, a tippek a következők voltak (úgy tűnik, hogy a péntek kora délután nem nagyon kedvez az aktivitásnak):
házitroll TOP5: Kalasnyikov, atombomba, T-34, colt, tengeralattjáró (2 találat)
házitroll BOTTOM5: F-117, Tomahawk, Harrier, akna, szarissza (1 találat)
molnibalage TOP5: T-34, Kalasnyikov, tengeralattjáró, atombomba, rephordozó (3 találat)
molnibalage BOTTOM5: hajítóbot, Renault FT-17, viking fejsze, Harrier, bajonett (1 találat)
Érdekes, hogy a Harrier gyászos szereplését mindketten eltalálták.
Most pedig – a szerzői előjogokkal élve, a szubjektív összetevőt kimaxolva – következzen a számomra legmeglepőbb három-három helyezés.
1.) Meglepett, hogy ilyen előkelő helyen végeztek:
- a Maxim géppuska (helyezése: 2., látatlanban a 15.-20. helyre tettem);
- a kanócos puska (helyezése: 8., saccra a 25.-30. hely körül vártam);
- a mozsárágyú (helyezése: 17., az utolsó 10 hely valamelyikére számítottam).
2.) Meglepett, hogy ilyen gyengén szerepeltek:
- a BMP-1 harcjármű (helyezése: 50., fogadni mertem volna, hogy nem kap rosszabb helyezést a 15.-20.-nál);
- az Il-2 csatarepülőgép (helyezése: 47., biztos voltam abban, hogy benne lesz az első 20-ban);
- M2 Browning géppuska (helyezése: 40., tutira vettem, hogy benne lesz a TOP12-ben).
A kommentek közé természetesen te is beírhatod a legnagyobb meglepetéseidet, na és arra is kíváncsiak vagyunk, kinek az egyéni szavazatai egyeztek meg a legnagyobb mértékben a végső TOP12-es sorrenddel (ha még emlékszel arra, hogyan voksoltál). Ezt úgyse tudjuk ellenőrizni, de mint mindig, most is megbízunk olvasóinkban (mindaddig, amíg le nem buknak). Fejtsd ki, számodra mi volt a szavazás végeredményének legnagyobb tanulsága és értékeld a TOP12-t.
Végezetül: köszönjük a játékot (mert tudjuk, hogy a szavazás elsősorban ez volt, nem akarjuk túldimenzionálni a jelentőségét), köszönjük a hozzászólásokat és az érdemi, tartalmas kiegészítéseket, amelyekből mi is tanultunk. Reméljük, a mai poszt is kap jónéhány írásbeli visszajelzést. Ha még nem tetted volna meg, itt az idő, hogy felvedd a Lemilbogot a könyvjelzőid közé.
A szerkesztőség nevében is további kellemes nyárutót kíván mindenkinek:
tiboru
Az utolsó 100 komment: