Biztosan ismeritek a „kötelező kűr” fogalmát, ha nem máshonnan, hát a műkorcsolyából. Március nyolcadikán minden, magára valamit is adó újságíró és blogszerkesztő előtt két opció áll: vagy szembemegy az elvárásokkal és arisztokratikus távolságtartással csak azért sem posztol nőkkel kapcsolatos kontentet, vagy beáll a sorba és fogcsikorgatva, magában morogva, esetleg szemlesütve kitalál egy olyan témát, ami egyfelől megfelel a nap mesterséges hangulatának, másfelől azért nem köpi szemen magát.
A Lemilblog az idén (is) a második utat választotta. Nem hóvirággal, ingyenes intim szőrtelenítéssel vagy házilag elkészíthető, olcsó gasztronómiai remekek receptjével kedveskedünk női olvasóinknak, hanem egy olyan listával, melynek tételeit olyan nők jelentik, akik a hadviselés mindmáig maszkulin világából kiemelkedve megmutatták, hogy a katonai és katonai vezetői erények nem kizárólag a férfiak kiváltsága. A cím pedig talán nem csak németeseknek lesz ismerős: a II. Vilmos német császárnak tulajdonított Kinder, Küche, Kirche a konzervatív felfogás szerinti női szerepek német nyelvű felsorolása (gyerek, konyha, templom), amit kiegészítettem a negyedik, háborút jelentő Krieg szóval, már csak azért is, mert nagyon szépen alliterál a többivel.
Még mielőtt a lelkes kollégák elkezdenének nyilvánosan morogni, hogy mekkora egy láma vagyok és hol vannak a névsorból az igazi badass katonacsajok (Ljudmila Pavlicsenko, Susan Travers, Lidia Litvjak, Margaret Cochran, Rozgonyi Cicelle, Milunka Savić és társaik), gyorsan tisztázom: olyan nőket gyűjtöttem ki, akik nem simán katonák, hanem katonai parancsnokok is voltak, tehát mondjuk legalább egy zászlóaljnyi katona felett diszponáltak egy ideig. Ugyanilyen megfontolásból kimaradtak azok az állam- és kormányfők is, akik inkább csak védelempolitikai és stratégiai döntéseket hoztak, bármilyen jelentősek voltak is ezek a döntések katonai szempontból (Margaret Thatcher, Golda Meir vagy akár Nagy Katalin). És nem foglalkozunk a csoportos amazonokkal sem, tehát a Dahomey-i ahosikra, az indonéz Prajurit Estri-re és a többiekre majd máskor kerítünk sort.
Egy-egy versenyzőre csak néhány mondat jutott, de hát ez itt nem az Encyclopedia Galactica. Ha felkeltette az érdeklődésed, guglizz rá, elég sok anyag van fenn mindegyikükről, de lehet olvasnivalót ajánlani a kommentek között is, ahol elmondhatod a véleményed, kiegészítheted a listát, vitathatod a szerző és a többi hozzászóló álláspontját, szóval ahogy szoktátok. A népszerűségi szavazás most elmarad, noha eredeti terveim között az is szerepelt, de végül úgy döntöttem, hogy a nők iránti tiszteletből ma kivételesen nem rangsoroljuk és nem osztályozzuk őket. Ugye, megint milyen jó fej vagyok?
Lássuk akkor a listát, amit szigorú kronológiai sorba rendeztem, nehogy bárki is megsértődjön.
1.) Fu Hao: i. e. XIII. század
A kínai Sang-dinasztia egyik legmenőbb tábornokáról beszélünk, aki Vu Ting király hatvan felesége egyikeként kezdte, majd főpap és katonai főparancsnok lett belőle. Személyesen vezette a büntető és hódító hadjáratokat azon környező törzsek ellen, amelyek voltak olyan balgák és megtagadták az adófizetést. Fu (vagy Hao?) generális 13 ezer főállású katonának parancsolt, s a fennmaradt archeológiai és más bizonyítékok alapján kijelenthető, hogy született harctéri taktikus volt, különösen fejlett érzékkel a megtévesztés és a váratlan hadműveletek alkalmazására. És tette ezt kábé 600 évvel Szun-ce előtt...
2.) Halikarnasszoszi Artemiszia: i. e. V. század
A délnyugat-törökországi görög városállam, Halikarnasszosz uralkodója korán kezdte a szakmát: állítólag már serdülőkorában részt vett a haditanácsban, s apjától soha nem Barbie-babát kapott a szülinapjára, hanem kardot és íjat. A haditengerészet volt a kedvence, s vérbeli katonadiplomataként arról is gondoskodott, hogy a hivatalos haderőhöz a Földközi-tenger keleti végeinek kalózai is csatlakozzanak. Annak ellenére, hogy etnikailag homogén görög volt, stratégiai és kereskedelmi elképzelései miatt Xerxész mellett tette le voksát. Noha a perzsa nagyvezérkarnak címezve többször is kifejtette, hogy kurvaszar ötlet tengeren megütközni a görögökkel, ezek leszavazták, s igen kevéssé vigasztalhatta később, hogy a szalamiszi csata eredménye bebizonyította, hogy neki volt igaza. Amúgy a párkapcsolatok terén elég hisztis bírt lenni; feljegyzések szerint egyszer bosszúból megvakíttatott egy szerencsétlen faszit, akibe szerelmes lett, mert az frankón megmondta, hogy nem jön be neki.
3.) Boudicea (Boudica, Buduica): i. sz. I. század
A mai Kelet-Anglia területén élő kelta törzs, az icenusok politikai és katonai vezetője, aki férje halála után állt a rómaiak elleni lázadás élére. A kezdeti sikereket követően (még a britanniai helytartó székhelyeként szolgáló Londiniumot is beveszik és felégetik, Dél-Angliában százezer embert gyilkolnak le) végül a római hadigépezet győzedelmeskedik az állítólag tízszeres túlerőben lévő felkelők felett. Maga Boudicea valószínűleg a csata után veszti életét, egyesek szerint öngyilkos lesz, mások szerint valami fertőző betegségben hunyt el. Kábé 1800 év elteltével a viktoriánus Angliában visszamenőlegesen csinálnak belőle elsőosztályú nemzeti hőst és kulturális brendet.
4.) A Trung-nővérek (Nhi és Trac): i. sz. I. század
Vietnam soha nem szűkölködött háborúkban és háborús hősökben, ez a két lány azonban kiemelkedik a többiek közül. A kínai elnyomók elleni indokínai szabadságharcok szimbólumaként a mai napig nagy tiszteletben tartják emléküket, pedig túl sok információnk nincs róluk. Az egyik északi tartományt szabadították fel (ideiglenesen) a Han-dinasztia 250 éves uralma alól, méghozzá úgy, hogy felkelő seregük jelentős része nőkből állt. Ez a részlet okozta a vesztüket is, mert egyes (vietnami) források szerint akkor vesztették el utolsó csatájukat, amikor az ellenséges kínai csapatok (nem kevés pszichológiai érzékről téve tanúbizonyságot) meztelenül rohamozták meg őket, s a vietnami katonanők nem bírták görcsös röhögés nélkül a látványt. Más források szerint elfutottak, mert elszörnyedtek a kínai harcosok péniszének hatalmas méretétől. Azt hiszem, alappal feltételezem, hogy ezen utóbbi források leginkább kínaiak.
5.) Zenóbia: i. sz. III. század
Boudicea után a második olyan mai szereplő, aki férje halála után ragadja magához a hatalmat. A kelta elődtől eltérően Zenóbia nem a nyirkos Britanniában, hanem a Közel-Keleten tevékenykedett. Bázisa és szülővárosa a mai Szíria területén fekvő Palmüra volt, ahonnan kiindulva aztán mindösszesen négy év leforgása alatt mindent elhódított a gyengélkedő Római Birodalomtól, amit Egyiptom és a Boszporusz között el lehetett hódítani. Aztán 272-ben jött egy új fiú, a pannóniai születésű Aurelianus katonacsászár, aki megelégelte a balhét és helyrerakta Zenóbiát, aki akkor már imperatrixnak, vagyis császárnőnek merészelte nevezni magát. A hölgyről amúgy csupa olyasmit meséltek, ami arra enged következtetni, hogy vonzó külseje ellenére az X kromoszómákkal valami nem volt rendben nála: ivott, mint a kefekötő (általában katonái körében), kifejezetten férfiaknak készített lovaskocsit használt (ezek szerint volt női kocsi is...), és ami a szexet illeti, kizárólag csak gyermeknemzés céljából volt hajlandó férje rendelkezésére állni, s akkor is csak a legszükségesebb (vagyis a lehető legrövidebb) ideig; udvarhölgyek helyett eunuchok szolgálták ki és imádott vadászni (ami annak idején is férfihobbinak minősült). Akárhogyan is volt, Zenóbia Szíria egyik nemzeti hőse (már ha manapság beszélhetünk egyáltalán olyanról, hogy Szíria).
6.) Banu Khorram-Din: 795-838
Az azerbajdzsáni és a perzsa nemzet közös hőse a kilencedik században ragadott kardot és íjat, hogy a hazájára egyre jobban rátelepedő muszlimok (konkrétan az Abbászida Kalifátus) ellen harcoljon. Férjével közösen vezették a mai fogalmak szerinti gerillaháborút, s a krónikák szerint két évtized alatt a partizánmozgalmuk mintegy félmillió ellenséggel végzett. Banu nem csak az észt osztotta, hanem személyesen is kivette a részét az ellenállásból, amikor egyfajta kommandóparancsnoki teendőket is ellátott.
7.) Aethelflaed (Ethelfleda, Aelfled): 871-918
Nagy Alfréd lánya, aki a britanniai viking hódítások csúcspontján került döntéshozói helyzetbe. Kora legnagyobb harcászati és hadászati tehetségei között tartották számon. Megerősítette a merciai erődrendszert, számos települést visszahódított a dánoktól, de legnagyobb biztonságpolitikai tette az volt, hogy az angolszászok és a velük folyamatosan marakodó skótok között is sikerült egy vikingellenes koalíciót megteremtenie. Még a walesieket is móresre tanította, adófizetésre kényszerítve őket.
8.) I. Támár grúz királynő: 1160-1213
A kaukázusi nemzet aranykorának leghíresebb uralkodójáról van szó, akit már az apja fiúsított (úgy értem: jogilag, nem műtéttel), hogy probléma nélkül ő lehessen az örököse. Támár különösen hatékony volt a közvetlen szomszédság fegyveres megleckéztetésében (akkoriban ezt nevezték aktív, érdekérvényesítő külpolitikának és nem a tárgyalóasztalnál elhangzó gazdasági szankciókat), s mivel ezek a szomszédok zömében muzulmánok voltak, Támárból később valódi szent lett. Igaz, Johannával ellentétben az ő képe a keleti keresztény egyházak ikonjai között bukkan fel. Nekünk, magyaroknak már csak Zichy Mihály kapcsán is illik tudnunk a nevét, elvégre a magyar festő illusztrálta A tigrisbőrös lovag című grúz nemzeti eposzt, amit Sota Rusztaveli, Támár kincstárnoka (és titkos rajongója) írt.
9.) Jeanne d'Arc (Szent Johanna, Orléans-i Szűz): 1412-1431
A 15. századi lotaringiai parasztlány a százéves háború talán legismertebb arca. Alig múlt 12 éves, amikor látomása volt, amelyben Mihály arkangyal felszólítja, hogy álljon a francia seregek élére és verje ki az angolokat hazájából. Ettől a perctől kezdve Johanna tudatosan készül a hadvezéri szerepre, aminek csúcspontja Orléans – hadműveleti szempontból minimum meglepő – sikeres ostroma volt. További győztes ütközeteket vezényel le, mígnem az angolokkal szövetséges burgundok végül elfogják és jó pénzért átadják a rá kurvára dühös angoloknak. Hivatalosan boszorkányságért és eretnekségért fogják perbe (Johanna imádta a férfiruhát és a rövidre vágott hajat, állítólag úgy összességében is elég maszkulin jelenség volt, amit nők esetében a késő középkori Európában az egyház nem nagyon díjazott), majd 19 éves korában Rouen főterén máglyán elégetik. A harcosabb nőjogi szervezetek sokáig vele keltek és feküdtek, a francia szélsőjobb a mai napig elsőszámú szimbólumaként kezeli szegényt.
10.) Anna Njinga királynő: 1583-1663
Az afrikai színeket viselő versenyzőnk a mai Angola területén egykoron virágzó Matamba-Ndongo királyság anyakirálynője és régense volt nagyjából négyszázötven évvel ezelőtt. Diplomataként kezdte és a gyarmatosító portugálokkal folytatott késhegyig menő vitákat, majd először csak a saját népe élén, később a hollandokkal szövetkezve fegyveres küzdelmet folytatott Lisszabon katonáival. Kemény csaj lehetett, az a híre, hogy még a hatvanas évei derekán is személyesen vett részt a csatákban és nem a nyugdíját számolgatta. Angolában nemzeti hős, luandai szobrának talapzatán minden friss házaspárnak illik virágot elhelyeznie.
11.) Zrínyi Ilona: 1643-1703
A magyar női katonai erények megtestesítője, II. Rákóczi Ferenc anyja és a nála 14 évvel fiatalabb Thököly Imre (amúgy hundertpercent horvát származású) felesége 25 hónapig állt a Habsburgok által ostromlott munkácsi vár védőinek élén, s ezzel nem csak a magyar történelembe írta bele magát, hanem az összeurópai hadi história is megemlékezik tetteiről. Rengeteget lehet olvasni róla, Ilona asszonyról mindenki hallott az iskolában, úgyhogy itt és most nem szaporítanám tovább a szót.
12.) Gabriela Silang: 1731-1763
A Fülöp-szigetek legnagyobb hősnője, a spanyolok ellen folytatott szabadságharc ikonikus alakja a Boudicea-Zenóbia vonalat követi, legalábbis olyan értelemben, hogy nála is a (felkelővezér foglalkozású) férje halálát követően szakadt el a cérna, s ekkor állt a britek által felheccelt (és általuk cserben hagyott) filippínó lázadók élére. Gabrielának nem igazán adatott meg, hogy tábornoki erényeit (La Generala volt a beceneve) sokáig csillogtassa, mert körülbelül száz napnyi parancsnoklás és néhány ütközet után a spanyolok elfogják és rövid úton felakasztják, ami neki személyesen nem tett jót, a hírnevének annál inkább.
13.) Bubulina Laszkarina: 1771-1825
Kérek mindenkit, hogy ne röhögjön, az Oszmán Birodalom elleni görög szabadságharc leghíresebb női részvevőjét tényleg így hívták. Bubulina (nehezen szokom a nevet...) a saját kereskedelmi hajóit bocsájtotta a felkelők rendelkezésére, sőt, még újat is építtetett nekik és személyesen is részt vett a törökök elleni tengeri csatákban. A szabadságharc győzelmét nem érte meg, mert (a sors iróniájaként) egy lányszöktetésből eredő hagyományos családi vérbosszú áldozatául esett: az egyik fia meglépett a csajával, amit a lány apja eléggé rossz néven vett és homlokon lőtte Bubulinát. Halála után az orosz cár tiszteletbeli tengernagyi rendfokozatot adományozott neki, s ezzel ő lett a hadtörténelem első nőnemű admirálisa, akinek (igaz, posztumusz) papírja is van a dologról.
14.) Csing Shi: 1775-1844
A világtörténelem legsikeresebb és legnagyobb hatalmú, prostiból lett kalózkapitánya (de inkább kalózmarsallnak nevezném), aki a XIX. század első évtizedében valóságos alternatív államot üzemeltetett a Kelet-kínai- és a Dél-kínai-tengereken. Fénykorában mintegy 1500 hajóból álló flotta és közel 200 ezer ember felett gyakorolt parancsnoki hatalmat, s nem félt megrácigálni sem a brit, sem a portugál, sem a kínai állami flotta bajszát sem. Saját kikötői, saját adórendszere és saját kereskedői voltak, saját törvényei betartását pedig vasszigorral ellenőrizte. Csing ráadásul okos is volt, a csúcson hagyta abba: 1810-ben kihasználta az általános amnesztiát és viszonylag fiatalon, elképesztő mennyiségű zsozsóval visszavonult a szakmától. 34 évvel később ágyban, párnák között halt meg. Életéről sorozat készült, amit állítólag az idén fognak bemutatni, Csing szerepében Maggie Q-val.
15.) Juana Azurduy de Padilla: 1781-1862
A XIX. század (számomra kicsit áttekinthetetlen) dél-amerikai spanyolellenes felkeléseinek egyik hősnője. A gerilla-harcmodor kiváló alkalmazója nagyszerűen ötvözte a konzervatív katolikus női értékeket a hivatásos katonáéval: sorra szülte a gyerekeket (ha jól számoltam, szám szerint hatot), de ez nem akadályozta abban, hogy akár terhesen is személyesen vezesse a rajtaütéseket és a kisebb ütközeteket. Eltökéltsége és katonai erényei elismeréseként kinevezik a későbbi Argentína északi területei katonai kormányzójának. Elfeledve, szegénységben halt meg, s több mint száz évet kellett várni arra, hogy érdemeit utólag maradéktalanul elismerjék. 2009-ben Buenos Airesben posztumusz tábornokká nevezték ki, az argentin kormány női esélyegyenlőségi programja is róla kapta a nevét, de kapott néhány szobrot Bolíviában is.
16.) Laksmíbaj: 1828-1858
Felsorolásunkban az indiai szubkontinens sem maradhat említés nélkül. A Manikarnika néven született Laksmíbaj Dzsánszí állam uralkodójának felesége volt, akit gyakorlatilag egy félreértés sodort át a brit-szimpatizánsok táborából a fellázadt szipojokéba. Több csatában is személyesen vett részt, a legenda szerint olyan eset is előfordult, hogy négyéves gyermeke a hátára volt kötözve, miközben harci ménjén vágtatva kardjával kaszabolta a vöröskabátosokat. Hogy ütközetben halt-e meg, vagy öngyilkos lett, a mai napig vita tárgya, az viszont nem meglepő, hogy egy ideig az indiai hadsereg egyik női ezrede az ő nevét viselte.
17.) Remedios Paraiso-Gomez: 1919-2014
Úgy alakult, hogy a Fülöp-szigetek egy kicsit túlreprezentált ebben a felsorolásban, hiszen Remedios kisasszony már a második odavalósi katonai vezető, akiről válogatásunkban megemlékezünk. Már csak azért is megérdemel néhány sort, mert a japánok elleni partizánháború egyik leghíresebb parancsnokaként az állítólag szexbomba külsejű, akkoriban még csak huszonéves Hajnal parancsnok (ez volt a fedőneve: Kumander Liwayway) minden rajtaütés és ütközet előtt módszeresen kifestette a körmeit, új frizurát csináltatott magának a tábori fodrásszal (vagy kivel), és még arra is odafigyelt, hogy kirúzsozza az ajkait. Majd – a visszaemlékezések szerint – úgy harcolt százada, később zászlóalja élén, mint egy tigris. A háború után is folytatta a küzdelmet az USA bábjaként működő manilai kormány ellen. Szép kort ért meg, isten nyugosztalja.
Ez tehát a lista, melynek összeállításában a Lemilbog teljes szerkesztősége közreműködött, köszönet nekik! Lehet kezdeni kommentelni. És nem igazán arra vagyunk most kíváncsiak, hogy melyiküket blokkolnád, ezt nagyjából el bírjuk képzelni. Miután hoztad a kötelezőt és lehülyézted a szerzőt, hogy miért szerepel a listában X és hogy hagyhatta ki Z-t (nem fog megsértődni, öreg blogger már, hozzászokott), beszélgessünk arról, hogy mi a véleményed a nők katonáskodásáról, tényleg génhibás-e az a csaj, aki férfias foglalkozást választ magának, meg kellene-e nyitni minden (katonai) szakmát a nők előtt, lehetnek-e előnyei (vagy hátrányai) annak, ha tényleg minden szakma abszolút gendersemleges lesz, satöbbi. Szóval ha lehet, maradjunk a topik körül és hagyjuk legalább ma a T-34 és a Tigris összehasonlítását, ne vesézzük tovább Rommelt és Pattont, vagyis röviden: feledkezzünk meg mára a többi örök vitatémáról és összpontosítsunk a csajokra. Megérdemlik.
Lucius Flavius Arrianus 2017.03.08. 08:51:22
Pilotax 2017.03.08. 08:57:28
A bajom a nők fegyveres szolgálatával az, hogyha fogságba esnek akkor milyen alapon várnak el különleges "női" bánásmódot. Mert elvárnak! Szerintem a nők által kilőtt golyók pontosan úgy gyilkolnak mint a férfiak által kilőttek.
Most hirtelen annak az amerikai repülős nőnek (őrnagy volt ha jól emlékszem) az esete jut az eszembe akit az iraki háborúban lőttek le, és komoly nemzetközi hiszti volt körülötte, mert az őt fogságba ejtő irakiak nem bántak vele kesztyűs kézzel. Ez a női egyenjogúság csak addig tart amíg ugyanazokat a jogokat követelik a férfiaktól, de gond esetén más elbánást szeretnének a női mivoltukra hivatkozva.
A magam részéről a nők társadalmi szerepe és fontossága miatt nagyon nehezen tudom elfogadni a nők fegyveres szolgálatát, főleg harci körülmények között.
Ez azért elég érdekes társadalmi, etikai kérdéseket feszeget akkor amikor a harci cselekmények leggyakoribb média duma kísérője, hogy már megint nők estek áldozatul egy egy cselekménynek. Miért is más az ha nő az áldozat, és miért más az ha férfi?
Flankerr 2017.03.08. 10:15:48
Gloria Mundi · http://szexcsatakanno.blog.hu 2017.03.08. 11:59:31
Noha a szerkesztőbizottságban szerepelek, egyetlen tippet se kértetek tőlem, ezt nem fogom elfelejteni! :P
Igaz, inkább a mitológiához értek, úgyhogy írtam én is 12 nőről. :)
molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2017.03.08. 12:43:01
1. Ki mondta, hogy elvárnak...?
2. Az irakiak fogságába esni egyformán szopás volt mindenkinek. A koalíciós piltókátat csak simán összeverték, de az irániakkal egészen mocskos dolgokat műveltek.
Azon országok, ahol betartják a hadifogolystátuszt teljesen mindegy a fogsága esett neme. Ja, hogy ezt nem divat betartana sok helyen, az nem a harcolók bűne...
Az a "hiszti", ami felhozol ezért kerténség, mert nem csak a nőre vonatkozott.
Ő volt az egyébként.
en.wikipedia.org/wiki/Rhonda_Cornum
(McNab sem véletlenül írta azt a könyvében, hogy simán megölné az őket megkínzokat, ha tudja, hogy megússza.)
tiboru · http://blogrepublik.eu 2017.03.08. 13:10:08
Bocs és gratula a posztodhoz, fájdalomdíjként be is teszem a linkjét:
szexcsatakanno.blog.hu/2017/03/08/12_kicsit_sem_gyenge_no_a_mitologiabol
:-)
Gloria Mundi · http://szexcsatakanno.blog.hu 2017.03.08. 13:37:31
Köszi!
Greg36 2017.03.08. 14:15:30
@molnibalage: Lehet. De mostanában főleg olyanokkal kell harcolni, ahol a., hírből sem ismerik a nemzetközi egyezményeket és b., a saját népük nőit sem veszik emberszámba, legfeljebb ha tartják az ő általuk hozott szabályokat, és akkor sem teljesjogúak. Ehhez képzeld hozzá, hogy elkapnak valakit, aki nő, és nemhogy nem visel kendőt/csuklyát, lábszorító papucsot (vagy helyettesítsük be bármivel), de még önállóan autót is vezet, ráadásul fegyvere van, és rájuk lőtt. (Pláne, hogy a legtöbb élesben bevetésre küldött kiképzett nő jobban állná a sarat, mint a szedett-vedett milicisták, akikkel megütköznek. Ez minimum bosszúért kiált).
Sok helyen még mindig a nő = hadizsákmány.
Én nem ellenzem, hogy a nők is részt vehessenek éles bevetéseken, csak tartok tőle, nem kapnak teljeskörű tájékoztatást előtte.
molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2017.03.08. 14:31:46
Ehhez képest, ha nő = hadizsákmány és "csak" megerőszakolják, de életben marad azt milyen relációban kellene értelmezni?
NAR 2017.03.08. 15:01:00
"az amerikai repülős nőnek (őrnagy volt ha jól emlékszem) az esete jut az eszembe akit az iraki háborúban lőttek le"
Orvos volt és a vele együtt fogságba esett férfiakat is kínozták. A kínzással volt a gond, nem azzal, hogy történetesen nőt is kínoztak.
NAR 2017.03.08. 15:07:33
Az óvónői/tanítói/tanári szakma pl. majdnem teljesen elnőiesedett (már 30 évvel ezelőtt is 10 évesen lett először férfitanárom), ez komoly gond a csonkacsaládokban felnövő fiúk számára (nem látnak férfimodellt) meg a többieknek is (óhatatlanul lányokra szabják a képzést, romlanak is a fiúk tanulmányi eredményei), szóval általánosságban támogatom, hogy hacsak nincs fizikai akadálya, legyen mindkét nem nagy arányban képviselve a szakmában.
A hadseregben okozhat némi logisztikai gondot (tengeralattjáróra női vécé?), de ha egyébként megfelel és akarja ezt a pályát, akkor legyen katonanő.
tiboru · http://blogrepublik.eu 2017.03.08. 17:32:59
Ezt a "női vécé, férfi vécé" dolgot a franciák már 25 évvel ezelőtt megoldották: a francia bűnügyi felügyelőképzőn már 1993-ban is koedukált budik voltak, egy sor piszoár, mögötte pedig egy sor vécéfülke :-) Eleinte furcsa volt, hogy ott állsz és csurgatsz, miközben a hátad mögött jönnek-mennek a kolleginák, de meg lehet szokni :-)
Greg36 2017.03.08. 19:33:12
Kullancs1983 2017.03.08. 23:50:04
conchita wurst 2017.03.08. 23:53:29
ezen nem fogunk összeveszni mehetnek nyugodtan, én meg majd hentergek a gyepen
persze ilyenek ezek a nőcik, nem akarnak katonák SE lenni csak azt akarják ami a királyoknak jár
abból azonban nem esznek, MERT KIRÁLYNAK SZÜLETNI KELL
ennyi
felső határ nincs 2017.03.09. 00:09:03
A nők nem azért akarnak katonák, tüzoltók meg vadakat terelő juhászok lenni, mert azok akarnak lenni, hanem mert olyanok, mint a gyerekek. Irigyek a férfiakra. Követni akarják őket.
Ez már ilyen, Istem csakis Ádámot teremtette elő a maga képére, más tervei eredetileg nem voltak.
SzikraHuszár 2017.03.09. 02:16:46
De hát a Tigris nem is igazi tigris... Szóval mégis csak a T-34 felel meg a nőknek.
www.youtube.com/watch?v=Dv8l8TKKVkU
Jakab.gipsz 2017.03.09. 08:14:16
Az élet létrehozásának és kioltásának, minden korban volt és van egy spirituális vonzata is, mert az önreprodukción kívül amihez egy (férfi-női) páros szükséges, értelmünk révén még nem tudunk életet teremteni, legyen ez a kiindulási alap.
Tehát az élet közvetlen kihordója nem lehet az élet elpusztítója, hacsak nem ez a végső megoldás, mert van az életben, benne számunkra még meg-nem-értett ir-racionalitás. A harc viszont racionális dolog, célja van.
Ugyanis ölni minden hülye tud, (manapság pedig elegendő gombokat nyomogatni), a béke megteremtése minden harc lényege, tehát az a harc lényege az dolog, hogy a legyőzött ne harcoljon, hanem a sorsába belenyugodjon, kicsit nehezebben elérhető, mint ahogyan az is, hogy a támadó feladja a harcot mert az ár amit fizetni kell nem éri meg, az elért eredményért.
Így nézve a háború célját,értelmét, a férfi-női egyenjogúságnak, egy háborúhoz, harchoz semmi köze nincsen. A férfiakat feláldozni olcsóbb megoldásnak számított a támadók részéről.Ennyi.
Mert a közösség önreprodukciója az igazi cél, a támadók/védekezők részéről egyaránt és az ahhoz szükséges erőforrás biztosítása.
Vegyük észre a felsorolt hölgyek mint hadvezérek ezeket a célokat, csak ritkábban tudták teljesíteni, mint általában a férfiak.
tistedur 2017.03.09. 08:22:57
a hükszosz hódítokat legyőző XVII. dinasztia tagja(i)
Ravasz Figyelmeztetés 2017.03.09. 08:40:55
Ravasz Figyelmeztetés 2017.03.09. 09:43:33
omron 2017.03.09. 14:25:59
"Hivatalos női vélemények szerint egyébként egyetlen nőtől sem lehet elvárni, hogy két évig bakancsban rohadjon a lába. A férfiaktól ezzel ellentétben picit többet is el lehet várni háború esetén, gondolunk itt a parancsok teljesítésére, a fájdalom, éhezés, szenvedés elviselésére és esetleg a halálra."
Légy a levesedben · http://www.elitharcos.hu/ 2017.03.09. 14:59:46
en.wikipedia.org/wiki/List_of_Medal_of_Honor_recipients
Minorkavidor 2017.03.09. 17:15:09
Néhány névvel kiegészíteném:
1: Nagyezsda Popova (1921-2013), a szovjet 588. éjszakai vadászbombázó ezred (a németek által éjszakai boszorkányoknak nevezett ezred) parancsnoka, a Szovjetunió Hőse.
mult-kor.hu/20130719_ejjeli_boszorkak_noi_vadaszpilotak_a_2_vilaghaboruban
3 női repülő ezred is volt. Részletesebben a katpolon:
katpol.blog.hu/2010/03/08/sztalin_repulo_amazonjai
2: Marija (Jáska) Bocskarjova (1889-1920) 1. női csapásmérő zászlóalj. Valóban részt vett a Kerenszkij-offenzívában, Szmorgonynál 1917. július 8-án. Pályafutását 1915-ben kezdte, mint a 28. polocki ezred tartalék zászlóaljának felderítője. Elterjedt tévhit, hogy ő és zászlóalja védte a Téli Palotát, de nem azt az 1. Petrográdi női zászlóalj katonái próbálták védeni. A tévedés alapja, hogy 1920-ban a bolsevikok kivégezték. A tévhit alapja, hogy a fehérekhez csatlakozott. Majd az emigráció helyett felajánlotta szolgálatait a szovjeteknek. A Jáska becenevet először a 2. férje adta neki, de ettől függetlenül a seregben is ezt adták neki alacsony termete és fürgesége miatt.
A kibontakozó vitára reagálva:
Sokkal több nő vett részt fegyverrel a háborúban, mint ami (legalábbis az európai) forrásokban szerepel. Ennek oka a középkori, férfi (szerzetes)krónikaírók elfogultsága és világlátása. Még a kora középkorban a társadalmat 3 rendre osztották fel: harcolók (kizárólag férfiak), imádkozók ( itt már voltak nők, mint apácák) és dolgozók ( itt az arányuk a társadalomra jellemző 50 % volt).
Hiryu2,01 2017.03.09. 20:59:14
Ezt a szöveget ne süsd el mondjuk a Caracal zászlóalj törzskocsmájában....
Untermensch4 2017.03.10. 00:17:54
Akkor nem is mindentudó az a meselény. Nem tudta előre hogy később más tervei lesznek. Ehhez képest állítólag tökéletesen előre látja a rengeteg, önálló szabad akarattal bíró ember interakciójának kimenetelét...
Untermensch4 2017.03.10. 00:19:03
Untermensch4 2017.03.10. 00:20:25
A wc-kagyló meg eleve uniszex.
debreczenizoli 2017.03.10. 06:51:37
tiboru · http://blogrepublik.eu 2017.03.10. 09:38:04
Ja, a koedukáció a fiúk és a lányok (egy iskolában, egy osztályban) történő együttnevelését jelenti eredetileg nyelvtanilag, de ugyanúgy kinőtte ezt a jelentést, mint a konspiráció, ami ugye szó szerint azt jelenti, hogy együtt lélegezni, de ma már az összeesküvésre is alkalmazzák. Ha azt hallod, hogy XY konspirál, nem azt kérdezed (gondolom...), hogy kivel lélegzik együtt, hanem azt, hogy kivel esküszik össze :-)
Ugyanúgy ha manapság azt hallod, hogy egy zuhanyozó koedukált, akkor nem az a kérdés, hogy a csaptelep kivel tanul együtt és miért. És senki nem mondja, hogy a Holdon vagy a Marson nincs semmi keresnivalója egy geológusnak, mert a geológia az "föld"tudomány.
Greg36 2017.03.10. 10:37:39
Hannibál Barkasz, R.E. Lee, M. de Ruyter, Jamamoto, von Manstein, Guderian, vagy éppen a korzikai tüzér.
debreczenizoli 2017.03.10. 16:25:16
debreczenizoli 2017.03.10. 19:24:33
Minorkavidor 2017.03.11. 16:46:31
Így van! A 3. angol-holland háborúban is az ő 4 győzelme miatt kértek az angolok különbékét. Az Angliával ekkor szövetséges franciák magukra maradtak. A 2 ország még Ruyter 3 évvel később (1676-ban) bekövetkező halálakor is hadban állt. A hollandokat nem is a tengeren, hanem a szárazföldön szorongatták meg a Napkirály seregei Ruyter halála után.
debreczenizoli 2017.03.11. 17:44:17
Untermensch4 2017.03.11. 23:04:41
Te az előírót követed a jelek szerint, bár az csak diktatúrában vagy holt nyelveknél működik látszólag tökéletesen.
Viszont ugyanezen logika mentén örülnék ha a "koedukált zuhanyzó" helyett tudnál a dologra egy jobb elnevezést ami hasonlóan tömör és kifejező.
Hiryu2,01 2017.03.11. 23:32:10
debreczenizoli 2017.03.12. 08:39:56
ghorrag 2017.03.12. 09:21:15
(az, hogy képes lennék baltával megölni egy embert, még nem jelenti azt, hogy ezt meg is akarom tenni)
feltételezem, hogy a nők között sokkal több jó vezetői képességekkel megáldott egyén lapul, mint amennyi megmutatkozik.
és itt a vezető nem feltétlenül kell, hogy katonai vezető legyen.
egy random cégnél is szükség van jó vezetőkre.
a jó vezető kritériumai között nem szerepel az ivar.
az, hogy a mai nők mi miatt alulreprezentáltak e téren komoly kutatások tárgyát képezik.
szubjektív véleményem szerint annak a ténynek köszönhető, hogy egy esetleges gyermekvállalás kizökkenti a karriert.
ugyanez okozza a bérben fennálló különbséget is.
gondolatkísérlet:
ha munkáltatóként alkalmazni kívánunk egy személyt, és az adott pozícióra egy hím és egy nőivarú ember minden tekintetben tökéletesen (azonos módon) alkalmas, akkor melyiket vesszük fel a kettő közül?
valószínűbb, hogy a hímet, mert ő biztosan nem megy szülési szabadságra.
viszont a másik oldalról megközelítve a dolgot; a szülés, és a gyermekvállalással járó egyéb tényezők forintosíthatók (a kieső munkaidő).
ha a nő sokkal kevesebb fizetésért is dolgozik, mint az ellenjelölt, akkor már jöhet (a rizikóval együtt)
mindebből nekem az következik, hogy ha a szerződés kitér arra is, hogy a munkavállaló vállalja azt is, hogy nem vállal gyereket, akkor tényleg nincs különbség
Untermensch4 2017.03.12. 10:27:49
Látom észrevetted hogy a kérdés beugratós volt. Az a baj hogy nincs rá jobb kifejezés (a körülményes körülírás a terjedelmessége miatt nem jobb). Ez olyasmi mint a vadászoknál a "trófeavad". Bele lehet kötni hasonlóan mint a koedukáltba de helyette nincs jobb.
Untermensch4 2017.03.12. 10:33:05
Az azonos képességű jelentkezők közül az ideális a leszbikus lesz... a második helyezett pedig egy homoszexuális férfi. :)
Lehet hogy rosszul emlékszem de vezetői szintű embereknek mintha azt tanácsolnák hogy 4-5 évente váltsanak, ne szűküljenek be egy cég, adott szakterület mentén. Elég ha a következő 5 évben nem vállal gyereket.
Untermensch4 2017.03.12. 10:36:19
Nemrég hallottam hogy a vasútnál van olyan hogy "megfutamodásgátló". Katonai szaknyelvben ez nem egy műszaki eszköz lenne hanem az a szabálycsomag ahogyan a dezertőröket kivégzik... :)
ghorrag 2017.03.12. 11:25:10
ami ha mégis megtörtént, akkor tényleg váltson 5 évente, mert az jót tesz.
de a gyerekvállalás mellőzését viszont nem fixálnám 5 évre, hanem esetenként más-más intervallumot foglalnék szerződésbe (amit az adott pozíció/munka megkövetel).
pontosan ezért hülyeség, hogy vannak tabusított témák egy felvételi elbeszélgetésen.
abban teljesen egyetértek veled, hogy ha vezetőt keresünk, ahol a gyerek hátrány, akkor a homoszexualitás egyből előnnyé válik.
viszont kifejtenéd, hogy egy homo beállítottságú női jelölt miért van előrébb, mint a szintén homo beállítottságú hímivarú társa?
(amennyiben csak a nemi szerveikben van közöttük különbség)
Untermensch4 2017.03.12. 14:38:15
Igen, az "5 év" a nagyjábóli időszak, ha 5 év múlva gyerekmentesen is céget váltana akkor még lehet hogy a cégének jobb is ha gyerekezni megy, így amit ők veszítenek el azt nem nyeri meg a konkurencia...
Vszeg csak magyarisztánban (lenne, racionális mérlegelés esetén) előnye, hogy biztosan nem szül és még gyerektartás+családjogi zaklatástól is mentes, hozzá még a nagyobb fokú társadalmi elszigeteltség miatt is sokkal inkább munkamániássá idomítható.
Meg nem reprezentatív megfigyelésem szerint a homofóbok munkahelyen sokkal jobban elfogadnak egy leszbikust, ha kettőjükből lehetne választani.
Hiryu2,01 2017.03.13. 16:55:12
Untermensch4 2017.03.13. 18:40:45
Greg36 2017.03.14. 07:38:28
Untermensch4 2017.03.14. 07:53:26
Ez sztem nem a hadvezéri hanem a politikusi rész.
Greg36 2017.03.14. 11:08:33
Untermensch4 2017.03.14. 12:06:34
axy 2017.03.14. 12:41:17
Valandil 2017.03.16. 08:14:06
Tehéntőgy 2017.03.16. 09:44:15
tiboru · http://blogrepublik.eu 2017.03.18. 20:42:23
A Jeanne által vezetett francia csapatok bevonulnak Orléans belvárosába, kaját osztanak, majd egymás után megostromolják a még angol kézen levő erődítményeket, hogy a város ellátását továbbra is biztosítani tudják a kívülről jövő szekérkonvojokkal: 1429. május 4 - Saint-Loup erőd, két napra rá a Saint-Jean erőd, majd az Augustins erőd és a Tourelle erőd. Ezek ostromok voltak, sőt, ezek jelentették az igazi csatát, mert magába Orléans-ba Jeanne simán belovagolt, ahhoz nem kellett vitézség. A csata utána következett, amikor a városhoz tartozó és angolok által uralt erődítményeket vissza kellett venni.
Ezért írtam azt, amit írtam.
Magyarblez 2017.03.21. 13:17:22
Szerintem nem vagyunk egyformák.
Úgy ahogy a férfi nem tud gyereket szülni, úgy a nők sem tudnak gyermeket nemzeni.
Mondjuk egy 140 kg-os embert kimenteni egy égő házból, egy csoport megtermett 70 kg-s tűzoltónőnek komolyabb feladat, mint egy 80 kg-s férficsoportnak.
És szerintem a nők többségéből az anyai ösztön miatt hiányzik, az egy-két szakmához elengedhetetlen kegyetlenség.
De egyik sem áll a másik felett. Ez lehet a titok nyitja. :D
Serathis 2017.04.10. 03:00:16
2017.04.17. 16:00:18
A vezető elsődleges dolga, hogy ő dönt.
Néha jól dönt, de mindig ő dönt.
A döntéssel viszont FELELŐSSÉG is jár!
Ami ugye KOCKÁZATot is jelent. A kockázat pedig BIZONYTALANSÁGot. És a nők ezt nem szeretik. A nő alaptermészetében a biztonságra vágyik. A férfiak pedig sokkal hajlamosabbak kockázatot vállalni, mint a nők (ezt a bennük lévő tetemes mennyiségű tesztoszteron elősegíti - a nőkben jóval kevesebb van).
Emiatt van jóval több férfi alkalmas vezető.
Sőt, valójában az, hogy ma ilyen sok nő van vezető pozícióban, az annak tudható be, hogy a nőket érdemeiken felül értékeli a társadalom. (Illetve a femináci hiszti is közrejátszik, nem beszélve a már sok helyen alkalmazott náci női kvótákról.)
Valójában 100 jó vezetőből mintegy 97-98 férfi lenne, ha a nőkkel nem kivételeznénk annyit. De mivel érdemeiken felül értékeljük őket, ezért nagyobb arányban kerülnek be (azonos jelentkező esetén).
.
"ugyanez okozza a bérben fennálló különbséget is."
Ez meg egy buta feminista maszlag, amit te is sikeresen beettél.
Ideje lenne a propagandának nem ennyire felülni. Lásd a TÁRKI és az Egyenlő Bánásmód Hatóság felmérését:
www.ferfihang.hu/2013/12/21/berkulonbseg-a-kiirthatatlan-feminista-hazugsag/
Nem létezik férfi és női bértábla. (Illetve igen, pl. a katonáknál és a rendőröknél, ahol azonos bért kap mindegyik, de mégis van külön férfi és női fizikai felmérési táblázat. nesze neked 'egyenlő munkáért' egyenlő bért. :) ) Az, hogy a férfiak (összességében, tehát ha minden férfit minden nővel vetünk össze) többet keresnek, az annak tudható be,
hogy a férfiak:
- később mehetnek nyugdíjba, ergo tovább dolgoznak
- kisebb arányban vannak felsőoktatásban, hamarabb kezdik a munkát
- felső/középfokú tanulmányok alatt többen vállalnak munkát
- 15-20%-al többet túlóráznak, mint a nők
Ergo amit írtál, az csak egy része az egésznek: nem mennek gyesre.
.
"melyiket vesszük fel a kettő közül? valószínűbb, hogy a hímet, mert ő biztosan nem megy szülési szabadságra."
Valójában tanulmányok bizonyítják,
hogy azonos feltételek esetén a nőket veszik fel hamarabb. És azt is tanulmányok bizonyítják, hogy a férfiakat hamarabb rúgják ki azonos feltételek esetén. Lásd pl. tudományos területen a nők 2X-es eséllyel kerülnek be a munkahelyekre (néhány területen 4X-essel):
edition.cnn.com/2015/04/13/opinions/williams-ceci-women-in-science/
De itt egy másik érdekes kutatás eredménye is. A nők hangját az állásinterjún férfihangra, a férfit meg nőire módosították. És ezzel egyből nagyobb arányban kerültek be a férfiak és kisebben a nők:
blog.interviewing.io/we-built-voice-modulation-to-mask-gender-in-technical-interviews-heres-what-happened/
De vezető pozícióknál is ha 100 nő és 100 férfi jelentkezik, akkor a nők közül nagyobb arányban kerülnek be. Ugyanez van az oktatásban is. Ha a gyerekek úgy írják meg a dolgozatot, hogy nem írják rá a nevüket (tehát a tanár nem tudja, kit is osztályoz), akkor a fiúk jobb, a lányok meg rosszabb osztályzatot kapnak a korábbinál.
MAGYARÁN A NŐKKEL KIVÉTELEZIK A TÁRSADALOM.
Jobb értékelést kapnak ugyanazért, nagyobb eséllyel kerülnek be ugyanolyan feltételek esetén, stb. Ócska feminista hiszti az, hogy el lennének nyomva, vagy hátrányban lennének. Nincsenek elnyomva.
Sőt, éppen a férfiakat nyomja el a társadalom ilyen téren! A férfiak azok, akik a nemük miatt hátrányosan vannak megkülönböztetve. Csak erről ugye nem PC beszélni, mert egyből gyorsan nőgyűlölőnek bélyegzik az embert. (Mint amikor ilyen statisztikákat mutatsz a cigányok-magyarok kapcsán, és egyből rasszista leszel. :) )
2017.04.17. 16:10:34
"kifejtenéd, hogy egy homo beállítottságú női jelölt miért van előrébb, mint a szintén homo beállítottságú hímivarú társa?"
Mert a nőkkel kivételezik a társadalom.
- Ugyanazt a teljesítményüket jobbra, szebbre értékelik. A nők is és a férfiak is egyaránt.
- Azonos bűn esetén mintegy 60%-al kisebb büntetést kapnak (régen törvényileg is így volt leírva, ma meg csak a joggyakorlat ilyen, lásd: www.law.umich.edu/newsandinfo/features/Pages/starr_gender_disparities.aspx ). Magyarán az ő hibájukat sokkal hamarabb elnézik, mint a férfiakét.
- Ha ki kel rúgni valakit, akkor azonos feltételek esetén a férfinak van rá nagyobb esélye.
- Ha fel kel venni valakit, akkor azonos feltételek esetén a nőnek van rá nagyobb esélye.
- Oktatásban azonos tudásszint esetén jobb jegyeket kapnak, mint amit megérdemelnek, míg a fiúk rosszabbat.
- Gyerekkorukban több időt foglalkoznak velük a felnőttek (csecsemőknél nézték, hogy ha felsír egy kisfiú meg egy kislány, akkor az ápolók az esetek 80-90%-ában a lányhoz mennek először; iskolában egy lánnyal jellemzően 2X annyi időt tölt a tanára, hamarabb megy oda a tanár a lányhoz, ha az jelentkezik, stb.).
- A bántalmazásoknak is kevésbé vannak kitéve (a bántalmazott gyerekek 2/3-a fiúgyerek), miközben a lányok bántalmazása ellen harcol tíz körömmel a társadalom, a fiúk csak meg vannak említve.
Stb.
Lásd az előző hsz-emet.
2017.04.17. 16:19:21
"a hadvezérség szellemi tevékenység"
Csak kisebb részben szellemi.
Ugyanis a vezetés elsősorban a DÖNTÉSHOZATALRÓL szól!
Egy háborúban a vezetőnek kell döntenie, hogy így, vagy úgy. Ez az alapja a vezetésnek. Emiatt van az, hogy sokkal kevesebb nő alkalmas vezető pozícióban való ténykedésre. Mivel a döntés felelősséggel, kockázattal és bizonytalansággal jár. Ezt pedig a nők sokkal nehezebben viselik, sőt, általában igyekeznek is kerülni. Az, hogy mellette a hadvezér okos-e, vagy sem, már csak azt jelenti, hogy nagyobb eséllyel tud-e győzni. De ha nem tud/mer dönteni, akkor alapból alkalmatlan vezetőnek.
Ergo nincs itt semmilyen ellenszél a nők számára.
Nem kell a sokat hangoztatott feminista hazugság.
Egyszerűen közülük sokkal kevesebben képesek erre.
Ez van, még ha fáj is.
ihasz laci 2017.04.18. 08:36:00
Légy a levesedben · http://www.elitharcos.hu/ 2017.06.06. 12:26:26
deansdale.blog.hu/2016/06/04/hogy_hova_lettek_a_ferfiak_meguntak_a_suket_dumatokat_es_lementek_sorozni
Légy a levesedben · http://www.elitharcos.hu/ 2017.06.06. 12:28:11
www.youtube.com/watch?v=Itt5wJ78OI4
női egyenjogúság , aha
Kelemanus 2018.11.05. 11:39:26
A parancsnok nem csak Döntést hoz, hanem bizonyos esetekben ő jelöli ki az áldozatot is. A “martalékot”.
Azt a csoportot aki a rizikót viszi egy helyzetben, csatában pl. Aki várhatóan a legnagyobb áldozatot szenvedi el.
Ezt az aldozathozatalt sokszor a nők, vagy akár a szociálisan érzékenyebb területeken dolgozó férfiak is nehezebben hozzák meg.
Terepasztalos hadijatekosként, tapasztalatbol mondom.