Az USA Munkaügyi Minisztériumának (DL) statisztikai intézete évente kiad egy jelentést, amelyben (egyebek mellett) a különféle nemzetgazdasági ágazatokban dolgozók béréről, ezek jövedelmi viszonyairól is részletes kimutatásokat közöl. Mi most a rendvédelmi területet mutatjuk be néhány számmal, hadd menjen fel egy kicsit a hazai kollégák vérnyomása. Az adatok (vagyis az éves átlagkeresetek) 2016 júniusa és 2017 májusa közötti 12 hónapra vonatkoznak. A jelzett időszakban 807000 hivatásos munkavállaló dolgozott ezen a területen, közülük nagyjából 130000 a szövetségieknél. A hivatásosokon kívül még úgy 200000 polgári alkalmazottat is foglalkoztattak a bűnüldöző szervek.
Jöjjenek akkor a számok, röviden és emészthetően.
Detektívek és bűnügyi nyomozók: 79970.- USD (6664.- USD/hó)
Közlekedési és vasúti rendőrök: 70280.- USD (5857.- USD/hó)
Rendőrségi és sheriff-hivatali járőrök: 61050.- USD (5088.- USD/hó)
Park-, vad- és halőrök: 56410.- USD (4701.- USD/hó)
Munkáltató típusa szerinti megoszlás:
Szövetségi rendvédelmi alkalmazottak (FBI, DEA, ICE, stb.): 84660.- USD (7055.- USD/hó)
Tagállami alkalmazottak (állami rendőrségek): 65880.- USD (5490.- USD/hó)
Helyi (települési) rendőrök: 61340.- USD (5112.- USD/hó)
Nyilvánvaló, hogy a legtöbbet a szövetségi rendészeti szerveknél dolgozó bűnügyesek keresik. Természetesen nagy különbségek vannak a munkavégzés helyszíne és a szolgálati idő függvényében is. Egy 10 éve dolgozó NYPD nyomozó őrmester értelemszerűen többet keres, mint egy kezdő FBI-ügynök, hiába tartozik az első egy városi rendőrséghez, míg a második egy szövetségi bűnüldöző testülethez. A sheriffhivatalok a helyi (települési) rendőrségek között szerepelnek, ezek különlegessége, hogy a sheriffet a polgárok választják. Elméletileg a helyi borbélymester vagy a gázszerelő is lehet ugyanúgy sheriff, mint mondjuk polgármester (nem is tudom, miért jutott ez eszembe).
Itt látható, hogy egy hivatásos rendőr az USA-ban a nemzetgazdasági átlag 167%-át keresi, de még a polgári alkalmazottak is hazaviszik az amerikai átlag majdnem másfélszeresét.
A legtöbb rendvédelmi szervezet ingyen biztosítja az egyenruhát és a fullos felszerelést, a teljes egészségbiztosítást (gyakran még a családtagokra kiterjedően is), valamint jelentős korkedvezményt ad nyugdíjazás esetére. Az amerikai rendőrök általában 20-25 leszolgált év után mehetnek nyugdíjba. Sok helyen nyelvpótlékot is fizetnek az angolon kívül más nyelvet is beszélő rendőröknek, s külön pénzzel honorálják, ha valaki akár csak egy évet is felsőfokú oktatási intézményben tanult. A túlórákat mindenhol kifizetik (a csúsztatás nagyon-nagyon ritka), a váltásos munkarend általánosnak mondható. Természetesen odaát is ismerik a pótlékok rendszerét, a terrorelhárító vagy az operatív munkás ott is kap valami kiegészítő lóvét.
Hangsúlyozom, hogy a számok BRUTTÓ ÁTLAGilletményt jelentenek, én is ismerek olyan FBI-ügynököt, aki 120000 dollárnál többet visz haza évente.
A kommentek között lehet véleményt mondani, persze civilizált hangnemben. Köszönöm.
Az utolsó 100 komment: