Az elmúlt héten több olyan cikket olvashattunk a hazai sajtóban, amelyek azzal a hírrel foglalkoztak, mely szerint a rendőrök túlóráit a jövőben kizárólag csúsztatással (körülményesebben megfogalmazva: szabadidőben történő megváltással) lehet ellentételezni, vagyis kifizetéssel nem. Mivel ahogy elnéztem, mindenki megszólalt már a témában, csak éppen azok nem, akiknek a bőrére (illetve a zsebére) megy az egész, úgy gondoltam, hogy a Lemilblog demokratikus hagyományainak megfelelően fórumot biztosítok azoknak a rendőröknek, akik a rendelkezés szopóoldali végén állnak.
Ennek érdekében pár nappal ezelőtt a Tiborublog és a Lemilblog FB-oldalain arra kértem az érintett olvasókat, hogy röviden tájékoztassanak a véleményükről, írják meg, hogy hogyan is áll ez a túlóra-mizéria, na és meséljék el, hogy mennyire fényesnek látják a saját szakmai jövőjüket a fejlemények tükrében. Felhívásomra 34 visszajelzés született (nem állítom, hogy reprezentatív minta, de több, mint semmi), amelyek információtartalmát felhasználtam a poszthoz, s amelyekből kiemelt keretben fogok részleteket betördelni, természetesen odafigyelve arra, hogy még véletlenül se maradjanak bennük olyan apróságok, amelyek a szerzők azonosítását lehetővé tennék. Mert hiszünk mi a szólásszabadságban, de hülyék azért nem vagyunk.
Előre szólok, hogy az itt nálunk megszokott hangnemnél ez a poszt egy kicsit komorabb lesz. Nem véletlenül. Elöljáróban csak annyit mondok: minden jel arra utal, hogy valakik tényleg nagy szardarabot készülnek beledobni a rendvédelem ventilátorába. És ha ez bekövetkezik, a szétfröccsenő fekália mindannyiunkat beborít majd.
"Nálunk eddig a várható változásokról csak annyit mondtak, hogy próbáljunk meg kevesebb túlórát teljesíteni. Most, hogy július 1-én megérkezett egy csomó új iskolás, ez átmenetileg megoldható. Ha december 31-ig nem módosítják a HSZT-t, akkor jövőre az év közepén bezárhatjuk a kaput egy kis időre. És iszonyat sokan szerelnek már most le, a budapesti 8 századból lehet, hogy év végére csak 6 marad."
/Készenléti Rendőrség/
Először is néhány tényt szeretnék pontosítani, már csak azért is, mert a már említett cikkek főállású újságíró-szerzői (tisztelet a nagyon kevés kivételnek) ragyogóan bizonyították, hogy fingjuk sincs arról, amiről írnak. A kályha, ahonnan elindulunk, az a 2015. évi XLII. törvény a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról (röviden: HSZT), a rendőrök (és még néhány rendvédelmi szerv) alapvető munkajogi bibliája.
"Nálunk már július elején leállították a túlszolgálatokat, nem lehet a havi órakeret fölé menni."
/BRFK Közlekedésrendészeti Főosztály/
Lássunk néhány tényt. Néha lehet, hogy itt-ott egy kicsi odafigyelést igényel a poszt értelmezése, de meggyőződésem, hogy megéri figyelmesen olvasni.
1.) A rendőr munkaideje főszabályként heti 40 óra, erre van kiszámítva az illetménye. Most nem megyek bele részletesen olyan finomságokba, hogy a szolgálatteljesítési idő többheti keretben is meghatározható (lásd vezényléses munkarend, 12/24-es vagy 12/48-as munkarend, stb.), azt viszont tudni kell, hogy a túlszolgálat (a „túlóra”) gyakorlatilag bármikor elrendelhető, ha a szolgálat érdeke úgy kívánja.
"Nálunk hivatalosan annyi lett elrendelve, hogy a 200%-os túlórát előzetes főkapitányi engedélyezéshez kötik, a 100%-ot pedig "minél jobban vissza kell fogni". Ezek a kifizetősre vonatkoznak, csúsztatós elvileg lehet megkötés nélkül, még."
/Megyei főkapitányság, közrend/
2.) Uniós alapajánlás (gyakorlatilag elvárás), hogy a heti elrendelt (és teljesített) túlmunkaórák száma ne haladja meg a 8-at, vagyis a munkaidővel együtt a rendőr hetente nem dolgozhat többet 48 óránál. Ez kábé azt jelenti, hogy egy hónapban nem vállalhat többet 32 túlóránál, évente 416 túlóránál (átlagokról beszélek), s értelemszerűen ennél több túlórát a parancsnoka jogszerűen nem is rendelhet el neki. Hahaha.
"Nálunk a forrónyomosok szombat-vasárnap 4-4 órában bent vannak, mert ez igy munkanapnak számít és ha forrós esemény van, akkor nem 200%-os, csak 100%-os a túlóra."
/Megyei főkapitányság, bűnügy/
És itt máris álljunk meg egy polgári szóra. Arra a kérdésemre, hogy 2017-ben mennyi túlórát teljesítettek, a nekem válaszolók döntő többsége ennél magasabb számot mondott. A rekordot a Készenléti Rendőrség munkatársai tartják, ahol a tavalyi év során nem volt ritka az 1000 (ezer!) túlóra, de voltak olyan kollégák, akik megugrották az 1200 (egyezerkettőszáz) túlórát. Megyei főkapitányságokról és városi (kerületi) kapitányságokról is érkeztek 600-700 túlóráról szóló beszámolók, ami röviden és velősen azt jelenti, hogy a túlórákat elrendelő parancsnokok vagy szarnak bele az uniós ajánlásba, vagy a nyilvántartásuk nem ér egy fityinget sem. Igen, tudom: azzal védekeznek, hogy az utcára akkor is kell rendőr, ha mondjuk már októberben lekettyent a négyszázakárhány elrendelhető túlóra, és hát megnézném magamnak azt a tökös kapitányt, aki odaáll a polgármester elé és érces, férfias hangon közli mondjuk október 15-én, hogy se a nemzeti ünnepen, se karácsonykor, se szilveszterkor nem lesz egy fia járőr vagy forrónyomos nyomozó sem a településen, mert elfogyott a kakaó, s a fiúk éppen a jól megérdemelt csúsztatásaikat töltik.
"Képzeljünk el egy klasszikus akciót: kábszerdíler elfogása. Régen felálltunk, majd szép sorban lekapcsoltunk három fogyasztót, s utánuk a dílert. Volt, hogy már délben bontás volt, de előfordult, hogy munkaidőn túl keletkezett kevés túlóra. Most a következő a helyzet: 12 órás vezénylés reggel 07.30-tól 19.30-ig az egész csapatnak. Viszont ha a díler agya dob egyet és 10.00 órakor lezizzen a Balatonra, akkor mi nézzük egymást okosan bent, este fél nyolcig. Mert ugye vezénylést módosítani nem lehet."
/Megyei főkapitányság, bevetés/
Menjünk tovább a jogszabályok és belső normák keszekusza erdejében.
3.) Mindeddig a hétvégi, illetve pihenőnapi túlórákat 200%-os „áron”, a normál túlórát 100%-os áron fizették ki, ha kifizették. Információim szerint például a KR-nél, a TEK-nél és az NNI-nél csont nélkül, máshol azért nem ilyen fényes a helyzet. A behivatkozott HSZT előírásai szerint 2019. január elsején megszűnik a kifizetés lehetősége, ettől a naptól kezdve a teljesített túlórákat kizárólag csúsztatással lehet ellentételezni. Mégegyszer mondom: ez három éve benne van a HSZT-ben, nem most találták ki. Csak ugye mindenki reménykedett, hogy ilyen idióták azért nem lesznek, majd módosítják. Hát nem tették. Talán majd most :-)
"Nálunk senki nem mondott hivatalosan semmit, de látszik a főnökökön, hogy mindenki be van szarva, mindenki rosszkedvű és feszült. Az elmúlt két évben öt közvetlen kollégám szerelt le, és ha ezt a túlórás dolgot tényleg bevezetik, további öten elmegyünk, magamat is beleértve.
Nem titok, hogy a felszerelésnél az egyik mézesmadzag a bőséges, fizett túlóra volt, a toborzók még egy-két éve is ezzel hülyítették az érdeklődőket. Nekem például négy évvel ezelőtt konkrétan azt mondták, hogy ne riasszon vissza az alacsony alapilletmény, a fizetett túlórákkal 30-40 százalékot nyugodtan rászámíthatok."
/Városi kapitányság, közrend/
És ezzel elérkeztünk a legnagyobb problémához.
Gondolkozzunk csak egy kicsit. Tegyük fel (ábrándozzunk inkább, ez a helyes kifejezés), hogy 2019. január elsejétől az uniós ajánlásnak megfelelően maximálisan csak havi 32-36 túlórát fognak elrendelni. A szabályok szerint ezt lehetőleg (!) 30 napon belül ki kell adni szabadidőben. A 32-36 munkaóra az 4-4,5 nap havonta, vagyis a rendőr a következő hónapban nem 21-22, hanem csak 17-18 munkanapot fog dolgozni. Értitek: egy olyan kapitányságon, ahol eleve 15%-os rendőrhiány van (átlagot mondok, kaptam hírt olyanról is, ahol a járőrök 30%-a hiányzik), a meglévők csak a munkanapjaik 80%-át fogják konkrétan ledolgozni, ami lefordítva annyit tesz, hogy még a fullosan feltöltött állománytáblás kapitányság is olyan lesz, mintha a munkaerő 20%-a hiányozna... Mert hiányozni is fog: otthon sörözik, esetleg maszekol, a füvet nyírja vagy a gyereket neveli, teljesen jogszerűen, elvégre éppen a túlóráit csúsztatja.
"Nálunk nem jelentettek be semmit, de nyílt titok, hogy mi lesz. Nekem öt évre visszamenőleg havi átlagban 70 túlórám volt, ez évente 840, valamennyit mindig kifizettek, de zömében csúsztatás volt, amit nyáron tudtam kivenni."
/Megyei főkapitányság, bűnügy/
4.) Belső normák évekig úgy szabályozták a túlórák kifizetésének, illetve lecsúsztatásának szabályait, hogy az első x túlórát le kell csúsztatni (általában x = 200, vagy x = 300 volt az előírás), az efölöttieket meg ki kell fizetni. Ez egy átlagos rendőri szervnél azt jelentette, hogy úgy nyár végére letudták a csúsztatandókat, aztán ősztől pénz állt a házhoz. Ez is megszűnik.
"Nem lesz itt semmiféle tömeges felzúdulás. Az állomány mostanra már annyira felhígult és felpuhult, hogy ha az új főkapitány nyílt állománygyűlésen küldene el mindenkit a kurva anyjába, a többség azt is lenyelné, a vezetők még nagy nyelvcsapásokkal tapsolnának is neki. A mai rendőrséggel mindent meg lehet csinálni és meg is csinálnak mindent. Már mindent elvettek, ami miatt az ember rendőrnek állt: előrehozott nyugdíjat, egyéb juttatásokat, elveszik a cafeteriát, most a fizetett túlmunkát. A társadalmi megbecsülésünk a béka segge alatt van, az egész testület a politika játékszerévé vált."
/BRFK, bűnügy/
Ha már pénzről beszélünk: egy naptári évben egy átlagos munkavállaló (az átlag rendőr is) ugye alapból dolgozik 2000 órát (ez átlagosan 250 munkanapot jelent évente; most lehetőleg ne kötözködjön senki, hogy néha ennél kevesebb, néha meg ennél több néhány nappal). Ha ehhez eddig teljesített mondjuk 500 kifizetett túlórát, az annyit tesz, mintha a fizetését az adott évben megemelték volna 25%-kal. Ha a fentebb említett készenlétiseket nézzük (akik 1000 túlórát teljesítettek 2017-ben), ez olyan, mintha 50%-os fizetésemelést kaptak volna a tavaly. Voltak olyan KR-esek, akik 2016-ban és 2017-ben több millió forintot vittek haza csak a túlóráik után (nem utolsósorban a déli határkerítés miatt, az ég áldja azt a sok migránst!). Na ettől is megfosztják őket a januártól érvényes szabállyal. Cserébe kapnának (és most kapaszkodjatok meg) 6 (hat) hónapnyi csúsztatást. Megvan ez nektek? Az alapszabadságuk mellé (ami minimum 5 hét, de inkább 6) még otthon tölthetnek fél évet. Évente.
Ugye hogy abszurd? És ugye, hogy aki ezt kivitelezhetőnek tartja a jelenlegi létszámmal, azt a legrövidebb időn belül zárt osztályra kell beutalni, kurvaerős rácsok mögé, mert hogy nem normális, az biztos. És a négy matematikai alapműveletet sem ismeri.
"Az, hogy ezután nem lesz túlórapénz, felébreszt az állományban egy bizonyos érzést és feltesszük a kérdést: minek csináljam? Nincs szakmai megbecsülés, nem érzem a bizalmat az állampolgárok irányából, nincsenek hosszú távú kilátásaim a rendőrségen belül."
/BRFK, közrend/
5.) Nem akarom én feleslegesen basztatni a titkosszolgálatokat, hangulatot se akarok csinálni ellenük, de ők megint jól jártak. Mert a HSZT velük bizony kivételezik, méghozzá (hogy ne legyen félreértés) szó szerint így:
350.§. (4a): A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állománya vonatkozásában az állományilletékes parancsnok szolgálati érdekből dönthet úgy, hogy egyes szolgálati beosztások esetében a teljesített túlszolgálat a (4) bekezdésben foglaltaktól eltérően csak díjazással vagy csak szabadidőben ellentételezhető.
Magyarul: a gumitalpúaknak (természetesen szolgálati érdekből) továbbra is kifizethetik a túlórákat, ha a főnökük úgy dönt. Köszi srácok! - mondják most a rendőrök, fináncok, bévések, katasztrófavédelmisek. Aztán sok sikert, mert a nemzetbiztonsági érdek az tényleg mindent überel!
"Évente kábé 350-400 túlóra, ebben már benne vannak a 200%-osak is. Mind kifizetős, alapból arra írják, kérés nélkül. Aki akár csak érintőlegesen is képben van a cégnél uralkodó állapotokkal, az tudja, hogy már a pénzbeli megváltásnak sincsen semmiféle megtartó ereje. Ordító létszámbeli hiányosságok vannak, a készenlétiseknél volt heti 90 leszerelő is, Pest megye és a BRFK szintén úgy 2000 fő hiány... És még sorolhatnánk az öt községre 1 fő (FŐ, nem pár) járőrös sztorikat vég nélkül."
/NNI/
És hogy mi a megoldás? Hát erről is olvashattok szubjektív véleményeket a keretesek között, de összefoglalom én, mert nem túl komplikált:
a.) A HSZT 140.§, (3) bekezdését (amelyik a csúsztatást mint a túlmunka egyedüli ellentételezését jelöli meg) azonnal (de még 2019. január 1. előtt) módosítani kell és vissza kell állni a kifizetéses verzióra, ha a munkavállaló úgy akarja.
b.) Ha ez nem történik meg, a megfelelő közrend és közbiztonság biztosítása érdekében haladéktalanul ki kell képezni és fel kell szerelni még legalább 20 ezer rendőrt, fináncot, katasztrófavédelmist, bévést, stb. Kackac.
c.) Ha sem az a.), sem a b.) pontban foglaltak nem következnek be, akkor bizony le kell húzni a rolót és marad a "térdre, imához!". Nem viccelek: a jelenlegi 40-42 ezres rendőrség (ahány forrás, annyiféle számot mond) az új szabályok miatt gyakorlatilag úgy fog működni, mintha 20-25%-kal csökkentett létszámmal, vagyis mintha úgy 28-30 ezresen funkcionálna tovább. És akkor még nem beszéltünk arról a leszerelési hullámról, ami következik. Mert hogy csapágyasra fogják hajtani azt, aki marad, arra mindenki mérget vehet.
"Én azon már nem csodálkozom, hogy a politikusok 28 éve mind korruptak, alkalmatlanok és nem értenek a rendőrséghez. De azt magyarázza meg nekem valaki, hogy Pintér, akiről mindent el lehet mondani, csak azt nem, hogy ne ismerné elölről, hátulról, felülről, alulról és minden oldalról a rendőrséget és a rendőröket, szóval hogy Pintér mindehhez a szakmai nonszenszhez hogyan adhatta a nevét?! És hogy tud 2015, de inkább 2012 óta a tükörbe nézni? Na ez akkora rejtély, hogy szerintem übereli az összes konteót, ugye tiboru :-)
És tudni vélem, mi az egyetlen megoldás, de nem írom le, mert úgyse idézhetnéd be anélkül, hogy ne jelentsenek fel és ne induljon ellened büntetőeljárás lázadás előkészülete vagy alkotmányos rend elleni szervezkedés miatt..."
/ORFK, vezető beosztású olvasó/
Azt is mondhatnám, hogy ébresztő, de ez nagyon elcsépelt. Maradjunk inkább a "térjetek észhez, amatőr, hülye politikusok és rendőri vezetők!" verziónál. 2019. január elsejéig van még öt hónap, ne tegyétek végképp tönkre az amúgy is tragikus állapotban levő magyar rendvédelmet.
"Nem kell beszarni kollégák, a fizetett túlóra helyett jön (illetve bővül) a fizetett készenléti szolgálat. Másként fogják hívni, de a lényege megmarad. Amit csúsztatni kell, az lesz a túlóra, amit meg kifizetnek, az lesz a készenléti szolgálat. És Brüsszel bekaphatja."
/Megyei főkapitányság, vezető beosztású olvasó/
Innen is köszönöm valamennyi üzenetküldőnek, azoknak is, akiktől nem idéztem, "csak" felhasználtam az információikat. Srácok, vigyázzatok magatokra!
És most jöttök ti: rendőrök, civilek, katonák, fináncok, érdeklődő amatőrök, bévések, katasztrófavédelmisek, tűzoltók, felőlem még titkosszolgák és politikusok is. Mi a véleményetek a posztban felvázolt problémakörről? Mi lenne a ti megoldási javaslatotok?
Az utolsó 100 komment: