A Gallup International Association minden évben izgalmasabbnál izgalmasabb közvélemény-kutatásokat készít, többek között olyanokat, amelyek alkalmasak arra, hogy a Lemilblog szakértői olvasóközönségének ingerküszöbét is megugorják. Az egyik ilyenről fogok most beszámolni azoknak, akik érdeklődnek a biztonságpolitikai témák iránt, nem tévesztik össze Szlovákiát sem Szlovéniával, sem Szlavóniával, de ez a 2016 októbere és decembere között lezajlott felmérés valahogy kimaradt az életükből. Ebben a nyárutói kánikulában pont jó lesz elgondolkodni rajta; bevallom, én több órán át böngésztem az adatokat, nézegettem a térképeket és próbáltam magyarázatot keresni jónéhány számadatra.
A kutatás reprezentatívnak minősül, vagyis az országonként kiválasztott kábé ezer fő 95%-os pontossággal tükrözi az adott állam lakosságának összetételét. Ebben a felmérésben 66 ország 66541 polgára vett részt. 25 országban személyes megkérdezés volt, 13 országban telefonos, 25 országban online kérdőívet töltettek ki az emberekkel, míg 3 országban vegyes módszert alkalmaztak.
És hogy mire kellett válaszolniuk? A felvezető szöveg, illetve a kérdés a következő volt (és most ne kezdjünk el kötözködni, hogy bizonyos szempontokból esetleg Törökország, Izrael vagy Dél-Korea is labdába rúghatna):
"A világ hat legerősebb katonai hatalma a következő: az USA, az Egyesült Királyság, Franciaország, Oroszország, Kína és India. Feltételezve, hogy az ön országa katonai fenyegetéssel néz szembe, a felsoroltak közül melyiket választaná szövetségesként? Csak egy országot nevezhet meg, de választhatja az "egyiket sem" opciót is."
Először nézzük meg, hogyan válaszolt Európa a kérdésre. Igen, először én is Magyarországot kerestem, de már most szólok: sajnos nem kerültünk be a 66 célország közé, a mi véleményünk nem érdekelte a Gallupot, esetleg olvasnak magyar sajtót és el bírják képzelni. Van azonban számos érdekes eredmény tőlünk függetlenül is, ezek közül most csak néhányat emelek ki, a többit meghagyom a kommentelőknek.
- az ukránok (nem igazán meglepő módon) szinte fej-fej mellettire hozták ki az USA-t (35%) és Oroszországot (33%). Nem hiszem, hogy bárkiben kérdéses lenne, mely megyék voksoltak a jenkikre és melyek Putyinékra.
- Lettországban abszolút holtverseny alakult ki: az USA és Oroszország egyaránt 27-27%-ot kapott. Az ország nemzetiségi viszonyait ismerve ezt se nevezném döbbenetes meglepetésnek.
- a románok nagyobb Amerika-barátoknak tűnnek, mint a lengyelek (51%, illetve 49% Washingtonnak).
- a szerbek továbbra se felejtették el a 19 évvel ezelőtti bombázásokat: náluk az első helyen Oroszország áll, az USA-t még Kína is megelőzi a potenciális szövetségesek rangsorában (16%, illetve 11%).
- ami nekem az egyik igazi meglepetés volt, az Szlovénia. Délnyugati szomszédunk (EU és NATO tag, csak jelzem) válaszolóinak 30%-a Moszkvát szeretné elsődleges fegyverbarátként látni, s csak 23%-uk Washingtont. Oké, London is kapott egy soványka 9%-ot.
- további három NATO-tagállamban szeretik jobban az oroszokat, mint az amerikaiakat: a bolgárok, a törökök és a görögök. Ez utóbbiak nem is akármilyen arányban: az oroszok 48%-ot kaptak Hellász lakóitól, a jenkik csak 27-et.
Lépjünk túl az öreg kontinensen és lássuk, milyen globális eredményt hozott a felmérés.
A sárga és a piros elhelyezkedése világosan mutatja, hogy az oroszok és a kínaiak egymásban látják az esetleges szövetségest. Kínát az oroszokon kívül még Pakisztán, Afganisztán, Thaiföld és Nigéria válaszolói jelölték meg 20%-nál magasabb arányban (a szöveges értékelésben ez így szerepel, noha a színes térképből nem derül ki).
- szegény brit oroszlán, őt csak az USA szeretné első helyen látni a szövetségesek névsorában. Hiába, a régi dicsőség erősen múlófélben van.
- a világoskék árnyalat világosan mutatja, hogy a 66 megkérdezett ország döntő többsége a jenkik katonai erejében bízna, ha odahaza elkezdődne a balhé. Azt hiszem, ez sem az a tipikus meglepetés.
- Indiát csak Bangladesben szavazták meg az első helyre.
Most megmutatom, hogy a hat katonai hatalom melyik öt országban kapta a legmagasabb százalékot, de előtte elárulom, hogy mi volt számomra a kutatás legeslegnagyobb meglepije: Vietnamban 66%-ot kapott az USA. John Rambo, Michael Vronsky és Kurtz ezredes meg mind visszaadhatják a diplomájukat.
Azt, hogy Franciaország esetében a legmagasabb százalék az 25% volt (és azt is Belgiumtól kapta), inkább nem kommentálnám.
A felmérésben volt egy olyan opció is, hogy "egyiket sem". A legönérzetesebb országok (vagyis ahol a legtöbb ilyen válasz született) a következők. Azt hiszem, ezen is érdemes egy kicsit elgondolkozni.
Végezetül azt javasolom, hogy ha már a Gallup kihagyott bennünket, már csak a saját épülésünkre is nyilatkozzunk egy nagyot. A kérdés, amire választ várok, ugyanaz, amit a galluposok feltettek a 66 ország mintájának:
"A világ hat legerősebb katonai hatalma a következő: az USA, az Egyesült Királyság, Franciaország, Oroszország, Kína és India. Feltételezve, hogy Magyarország katonai fenyegetéssel néz szembe, a felsoroltak közül melyiket választanád szövetségesként? Csak egy országot nevezhetsz meg, vagy választhatod az "egyiket sem" opciót."
Igen, én is tudom, hogy a "katonai fenyegetés" további esetleges magyarázatot igényelne, hiszen nem mindegy, hogy ez mennyire konkrét, miként az sem mindegy, hogy Málta vagy Törökország fenyeget, vagy hogy mit szólna az egészhez a NATO, de hagyjuk a szőrszálhasogatást. A válaszod után érdeklődve várjuk a hozzászólásodat. És ha az eredeti kutatás összefoglalóját szeretnéd megnézni, ezen az oldalon kinyomozhatod és letöltheted.
Maradt még jónéhány izgalmas kérdés: például hogy hogyan kaphatott Németországban vagy Olaszországban Oroszország több szavazatot, mint az Egyesült Királyság, vagy hogy Argentínában relatíve miért kaptak olyan sokat a keleti nagyhatalmak, de ezek legyenek a ti témáitok a hozzászólások között.
Szavazni vasárnap (augusztus 26-a) éjfélig lehet. Az eredményekről majd egy szolgálati közleményben beszámolok a jövő héten.
Ápdét: Itt olvasható az értékelőposzt.
Még valami: jó lenne, ha minél több válasz születne, hiszen akkor lesz - ha nem is reprezentatív, de legalábbis komolyabban vehető. Ezért arra kérlek, oszd meg a posztot és népszerűsítsd a saját baráti, ismerősi körödben. Köszi.
Az utolsó 100 komment: