Tucano barátunk egy sokunk számára ismeretlen világba kalahuzol el bennünket. Ez a világ nem csak ismeretlen, hanem túlzás nélkül állíthatom felfoghatatlan: szabályai megbotránkoztathatnak, teszem hozzá, nem véletlenül. Egy országról lesz szó, ahol farkas törvények uralkodnak. Az életben maradás törvénye. Egy állam kétségbeesett harca a szervezett bűnözéssel, a szervezett bűnözők harca az állammal, és a nincstelenek, a szerencsétlenek küzdelme, akik a két front közt próbálnak meg túlélni. Köszönjük Tucanonak a posztot! Zig Zag
Brazília nemcsak születő szuperhatalom és a jövő országa, de egyben a világ egyik legveszélyesebb helye is. Nem köztörvényes bűnözés, hanem igazi polgárháború zajlik a nagyvárosokban, legalábbis az áldozatok folyamatosan emelkedő száma ezt mutatja. Az állam válasza a túl jól szervezett bűnözésre a különleges rendőri (egyben katonai) egységek bevetése volt. A siker nem egyértelmű, de az olyan egységek, mint a B.O.P.E vérrel harcolták ki az elismerést. Ma már hozzájuk jár gyakorolni minden kommandós és kiképző, aki érteni akar a városi hadviseléshez, köztük az izraeliek, legutóbb pedig a francia rendőrök vizitáltak Rio de Janeiro csodálatos városában.
Ez az írás tulajdonképpen két részből áll, az első cikkben a rendőri oldalt mutatjuk be, a másodikban pedig az igazán komoly ellenfeleket, a nyomornegyedek kommandóit, és persze egy kicsit azt is, hogy mi is történik, ha elfeledkezünk a szegényekről, vagy falat emelünk a társadalom módosabb és nincstelen rétege közé. A hely értelmezéséhez szükséges háttérinformációkat a második cikkben teszem közkinccsé, de térjünk is a tárgyra!
A B.O.P.E-pal először a televízió képernyőjén találkoztam még 2000-ben. A roppant népszerű helyi Kékfényben mutatták be, ahogy egy favela csúcsán parádéztak a maszkos fiatalemberek, körülöttük szétlőtt hullák, a kibontott halálfejes zászló pedig vidáman lobogott a szikrázó napsütésben. Nem is tűnt valóságosnak, inkább egy számítógépes játék záróképére hasonlított a jelenet. A favela egyébként a brazil megfelelője a szlömnek.
A B.O.P.E története
Rio de Janeiro államban először 1978-ban állítottak fel különleges egységet a bandák ellen, ez volt a NuCOE (Núcleo da Companha de Operações Especiais). Kisebb sikereket elértek, de szervezeti problémák miatt beolvasztották őket a Batalhão de Polícia de Choque keretébe. Tudni kell, hogy Brazíliában a rendfenntartás feladata a katonaságé, akin egyenruha van az katona és nem a mi felfogásunk szerinti rendőr. A nevet Companhia de Operações Especiais-ra (COE) változtatták, de a feladat ugyanaz maradt, a bandák hatalmának megtörése. 1984-ben ismét NuCOE lett a név, 1988-tól pedig Companhia Independente de Operações Especiais. Ez az elnevezés már jobban fedi a lényeget, ugye mindig is "Különlegesek" voltak, de ekkortól függetlenek is. Végül 1991 március 11-én hivatalosan is megalakult a B.O.P.E (Batalhão de Operações Policiais Especiais - Rendőrségi Különleges Műveletek Zászlóalj)
Szervezet és kiképzés
A riói bope négyszáz válogatott legényből (és néhány lányból) áll, mindannyian a katonai rendőrség keretében szolgáltak, majd részt vettek a híres-hírhedt kiképzésen. [A LEMIL blog foglalkozott már a brazil ejtőernyősökkel, amit Tiboru tollából itt olvashattok.] A latin-amerikai különleges egységek kiképzése nem biztos hogy számunkra elviselhető lenne (a később említett filmben is szereplő egymás hányásának megevése például igaz), de meg kell fizetni az árát, ha valaki a legjobbak közé akar tartozni. Az elitkatonák kiképzésük első részének (14 hét COE - Különleges műveletek Kurzus) során átveszik a túlélés művészetét a favelában, mint az egyéni taktikai küzdelem, életmentés, lövészet harctéri körülmények közt (na, ez nem nagy kunszt Rioban), közelharc (brazil jiu-jitsu), magaslati hadviselés és erőnlét. Ez utóbbiról tudni kell, hogy a brazilok kitartás mániások.
Ezek után következhet a következő öthetes etap (CAT - Taktikai Akciók Kurzusa), további fizikai erőpróbák, taktikai tervezés és sok-sok pszichológiai ismeret (valahogy csak fel kell dolgozni, ha az ember gyilkológépként funkcionál). A befejező rész öt napos (EAT - Taktikai Akciók Továbbképzés), itt megtanulják az eligazodást a nyomornegyedekben és éles vizsgát is tesznek, valamelyik a favelákban operáló egységhez beosztva. Szerintem a vizsga egyszerű lehet, aki túléli, másnap dolgozhat is.
reklámvideó a bope kiképzéséről:
https://www.youtube.com/watch?v=x1yhfCWIuNE&feature=related
Célok
Az egység nyilvános feladatai rendőriek, bár azért találunk köztük olyan csemegéket, mint a "a drogkereskedők által emelt barrikádok szétverése", "shoot to kill", börtönlázadások leverése, bajba jutott civilek és rendőrök megmentése, az állam önigazgatásának fenntartása stb.
Fegyverzet
Minden riói kommandós alapfegyvere az M16-os, de használják az összes különleges egység által kedvelt fegyvert, például a teljes H&K családot, különféle robbanószereket és persze kést is. Helyi gyártmányok közül csak a Taurus PT92 fityeg rajtuk, de ugye az is Beretta igazából. A harcba indulók teljes testpáncélt viselnek, persze nem véletlenül. Az egységek mindenféle álcázott járműveken (autóval) mennek általában a helyszínre, de vannak saját harcjárműveik, ezeket úgy hívják "Pacificador", azaz béketeremtő, főleg a rájuk szerelt géppuskáknak köszönhetően, ezeket a köznyelvben egyszerűen halálfejnek is nevezik.
A B.O.P.E. tagjai nagyon büszkék magukra, a teljesen korrupt általános állományhoz képest, ők valami egészen mást képviselnek, szerintem a könyörtelen konkvisztádorok leszármazottai (bocs a képzavarért), lelkiismeretfurdalás nélkül végzik feladatukat, teljesen meg vannak róla győződve, hogy nekik csak igazuk lehet. Jogvédők gyakran köszörülik rajtuk a nyelvüket, talán nem is véletlenül. A tipikus akció a következőképpen néz ki:
A favelák Rio de Janeiroban szinte mind hegyen vannak (ezek a morro-k), amelyekre valahogy fel kell jutni. Régebben helikopterből ereszkedtek lefelé, de aztán a bandák beszerezték a föld-levegő rakétáikat és elkezdtek fenyegetőzni, hogy leszedik a rendőrségi helikoptereket (októberben végül le is lőttek egyet). Szóval ezért inkább alulról támadnak, ez talán a művelet legnehezebb része. A gangek által bevezetett kijárási tilalom (lásd 2. cikk) miatt ugyanis nagyon egyszerű kiszúrni a felfelé óvakodó kommandósokat. Kezdődik a támadás, a zegzugos utcákon indul a menet felfelé. Persze a helyiek sem tétlenkednek, a katonákat megerősített védállások és csapdák tömege fogadja. Az őrszemek ahogy meglátják az első katonákat máris értesítik a geng többi tagját, ilyenkor egyszercsak felreppennek a riadó színű papírsárkányok, durrognak a petárdák, izzanak a mobiltelefonok. A skacok felkapják a falnak támasztott fegyvereket és mennek megvédeni a főnököt, a cuccot, a családot. A favelákban állandó a harckészültség, a gazfickók minden pillanatban várják a támadást, hiszen a rendőröknél kicsit aktívabbak a szomszéd hegyek gengszterei, akik bármikor támadhatnak, hogy elfoglalják a morro-t.
B.O.P.E. katonák fohásza (szabad fordításban):
Ó, hatalmas Isten!
Szabadság megteremtője, elnyomottak bajnoka, hallgasd meg kérésünket:
Mi,
a Különleges Erőkben szolgáló férfiak, elfogadjuk, hogy az Úr kegyelméből védjük az embereket. Ezt tudva keressük a lehetőséget, hogy óvjuk a védteleneket és felszabadítsuk az elnyomottakat.
Mindig emlékezünk nemzetünk jelmondatára:
"Rend és Haladás",
elvárjuk, hogy teljesítjük feladatunkat becsületünkre, nem hozunk szégyent hitünkre, családunkra vagy bajtársainkra.
Adj nekünk a tudásodból,
Bátorságot a szívedből,
A karod erejét és a kezed védelmét.
Az Úrért harcolunk és neki ajánljuk a győzelmünket,
Tiéd az ország, a hatalom és a dicsőség
Mindörökké, ámen.
Hogy mennyire felkészültek a dílerek, arról egy lazán kapcsolódó rövid történetet érdemes elolvasnotok:
Egyik barátom a Policia Civil helikopter pilótájaként Pernambuco állam egyik kies sztyeppéjén (sertao) teljesített járőrszolgálatot. Egyszercsak felfigyeltek a semmi közepén száguldó kis platós járműre, ami valami ponyvával letakart holmit szállított, amiről azon a környéken joggal feltételezhető, hogy csempészett drog vagy fegyver. Az előírásnak megfelelően fölérepültek, hangosbeszélőn felszólították a megállásra. A sofőr erre felgyorsított, az anyósülésről hátramászott egy fickó és lerántotta a ponyvát egy töltött légvédelmi gépfegyverről. Néhány mozdulat, majd egy rövid sorozattal leszedte a helikoptert. Pilóta barátom kisebb karcolásokkal megúszta az akciót.
Akció közben hagytuk ott kommandósainkat, nézzük tovább mi is történik: szóval nagyon óvatosan, de határozottan nyomulnak felfelé a szűk utcákon. Minden sarkon életveszély leselkedik rájuk: pokolgépek, álfalak mögött rejtőző teljesen betépett gyerekkatonák, csalinak kirakott hamis nyomok, állandóan átépített útvonalak, stb.
A B.O.P.E. behatol:
https://www.youtube.com/watch?v=DbzsTvW-SMs
A B.O.P.E és hasonszőrű kommandók nem kifejezetten a "sün" taktikát alkalmazzák, hanem akit látnak fegyverrel a kézben, azt lelövik. Ha véletlenül mégsem, akkor amíg az elővéd tör előre, addig hátul az egység kikérdezi az elfogottakat. Ezt több filmalkotásban is feldolgozták már: zacskó a fejre és indulhat a verés, ha nem beszél, akkor aránylag gyorsan megfullad az ember, de legalább a többiek berosálnak és köpik az infót. Az egység útját mindenhol halottak kísérik, de közel a cél, valahol a morro tetején ott a főnök vagy a fegyver, esetleg kábítószerraktár. Elérik a célt, kitűzik a zászlót, fényképekkel dokumentálják a győzelmet. Majd gyorsan lemennek, mert a favellát megtartani gyakorlatilag lehetetlen. Persze ebben a háborúban nem lehet mindig győzni. 2002-ben egy teljes behatolási egységet találtak meg vékony réteg föld alá rejtve a Complexo do Alemao favelában, a holttesteken rögtön látszott, hogy nem volt könnyű haláluk......
A brazil különleges rendőri erők hát, hogy is lehetne finoman fogalmazni? Szóval gyakran maguk szolgáltatnak igazságot, kicsit olyan módon, mint a "pusztai végelbánás". Ha egy bűnöző tevékenysége már nagyon csípi a szemüket, akkor gyakran munka után szorgalmi feladatként egyszerűen eltüntetik az illetőt. Ez ritkán jelent későbbi problémát, a kutyának sem hiányoznak a gengszterek és úgyis lesz, aki a helyükre áll.....
2006-ban Rio de Janeiro Serrinha nevű favelájának alján (illetve a határán) forgattunk egy iskolában, ahol nagyon kedves emberek próbáltak embert faragni a nyomornegyed sok kis csibészéből (4-6 éves gyerekekből, még nem bírták el a fegyvert). Megrendelőnk (akkor tolmácsként működtem közre) szeretett volna felmenni a favelába, amelynek eredendően semmi akadálya, sőt. Az egyik interjú alatt azonban a helyi véderő leküldött egy kamaszt, hogy ne menjünk fel, mert zűrös a helyzet. Visszaküldtük a srácot a helyi kontakttal az üzenettel, hogy ne szórakozzanak már, pénzünk van a történetben. Mire gyorsan jött a válasz: "Reggel kinyírtunk egy rendőrt, jön a B.O.P.E, pucoljatok". Hát nekünk nem kellett kétszer mondani, meggyőztük a forgató csoportot, hogy ma pedig nem megyünk fel (vicces volt, amikor azt mondták, de ez őket nem érdekli, mert legalább izgalmas lesz a felvétel). Na, végül sikerült elrángatni őket és időtöltésül a közeli Sambacitybe vittük őket. Onnan tökéletesen lehetett látni a Serrinhát, nyugodtan filmeztük a flitteres rucikat (megígérem a következő cikket teletömöm szambás lányokkal, úgyis kapcsolódik a témához:), amikor a dombon kitört a balhé. Egyszercsak megjelentek a "halálfejek", azaz rendőrök páncélozott szállítói és elkezdték okádni a tüzet. Leírhatatlan pánik tört ki a hegyoldalon. A brazil nyomornegyedek építészeti stílusa festői, de a falak nem túl vastagok. El lehet képzelni, hogy milyen pusztítást okoztak a géppuskák lövedékei.... Mindenhol az életüket mentő emberek, asszonyok gyerekekkel a karjukban, sikoltozás, por és romok... Közben a harcjárművek és a B.O.P.E. tagjai csatárláncban indultak előre. Ekkor a Serrinha harcosai is viszonozni kezdték a tüzet kiskaliberű fegyverekből, nem fűlött a foguk a komoly csatához, de az emberek két tűz közé szorultak. Az egészet filmre vettük, sajnos az anyag nem az én tulajdonom, így nem tudom közreadni. Körülbelül egy óra múlva a rendőrök megunták a büntetőhadjáratot és egyszerűen levonultak.
Ugye elsősorban a B.O.P.E-ről szól ez az írás, de igazságtalan lenne nem megemlíteni, hogy rajtuk kívül minden városnak van saját különleges rendőri egysége, akik mindenhol legalább olyan komoly tevékenységet végeznek, mint a riói zsaruk. Ezeket általában szintén B.O.P.E.-nak nevezik, de azért ott van a sao pauloi GATE és ROTA, a COT vagy a BEP (ez kifejezetten a börtönlázadások leverésére alakított csoport).
Brazíliában nagyon rossz vicc valakinek azt mondani, hogy "vigyen el a B.O.P.E.". A bűnözők rettegnek tőlük, mert ők a társadalom egyetlen hatékony fegyverei a bandák uralma ellen. Lehet, hogy európai szempontból módszereik kimerítik a vadállat kategóriát, de a brazil polgárok védelmében minden megengedett és nélkülük az utcára nem lehetne kimenni a világ talán legszebb városában, Rio de Janeiroban. Bár azt fontos tudni, hogy a város veszélyeiről szóló történetek legfőbb terjesztői a cariocák, azaz a riói polgárok, mert nem akarnak több turistát. Az egységről több filmalkotás is született, a leghíresebb talán a Tropa de Elite, magyarul az Elitosztag című mozi, amely egyike a valaha készített legjobb akciófilmeknek. A sztori valós eseményeken alapul, a drámai szál a B.O.P.E taggá váló rendőrök és az oktatás elsőségét szem előtt tartó jószándékú bölcsészek ellentéte. A filmet gyakran támadják, hogy fasiszta állatokként ábrázolja a kommandósokat, de szerintem a kép, ha nem is túl kedvező, mindenesetre reális, az akciójelenetek pedig egyáltalán nem túljátszottak, pontosan így történnek a dolgok arrafelé. Ha valamelyikőtök ki szeretné próbálni, hogy milyen is egy riói akció, akkor a Call of Duty Modern Warfare 2-ben egy favela pályán lehet nyomulni (ha olvasná a forgalmazó, akkor nem utasítok el semmilyen támogatást a reklámért cserébe:). Szeretném megköszönni az illusztrációként felhasznált képek ügyében nyújtott segítséget Kószák Egyikének!
A Tropa de Elite című film trailere:
https://www.youtube.com/watch?v=RoxrdMukQu0
és végül a következő íráshoz egy kis kedvcsináló, titkos rendőrségi felvétel a favela harcosairól:
https://www.youtube.com/watch?v=ejjsLFJHT1Q
Az utolsó 100 komment: