
Arról sem feledkeztünk ám meg, hogy évtizedeken keresztül a tűzoltók is a boldogult emlékezetű Belügyminisztérium alá tartoztak, s a többi fegyveres testület tagjai részéről a mai napig megilleti őket a tegezés és a „kolléga” megszólítás. Az ő védőszentjükről, Tűzoltó Szent Flóriánról emlékezünk meg ebben a posztban.
A posztot teljes terjedelmében ide kattintva olvashatod.
tribonianus 2008.05.04. 08:17:48
Akkor már kb. 270 éve terjed a biraodalomban és a legnagyobb lélekszámú közösséget tudhatja maga mögött. Igaz még nem államvallás és nem is egyedüli vallás.
Diocletinus a régi római értékeket akarta megmenteni, mert akkor a a keresztyénség a hagyományos római értékrend elleni komoly erkölcsi kihívást jelentett.
tiboru · http://lemil.blog.hu 2008.05.04. 08:50:48
igen, tudtam. De egy vallás esetében 250-270 év szerintem smafu, legalábbis az akkor már létezőekhez képest (például a zsidók, vagy távolabb az ázsiai nagyok).
Gondoljunk a mormonokra vagy akár szűkebb pátriámra, a reformátusokra; katolikus pap barátom folyton úgy emlegette Luther és Kálvin követőit, mint "gyerekcipősöket".
tribonianus 2008.05.04. 09:27:17
Katolikus pap barátod feledékeny vagy téved, a reformátusok a valdensekkel összeolvadtak, már pedig Valdens követői sokáig éltek Savoya illetve Svájc hegyei között. Tanaik hasonlóak Kálvinéhoz csak egy kis különbség, hogy már az '500-as évektől üldözték őket, mert Valdens Péter követői tudtak olvasni és ragaszkodtak a Biblia tanainak ismeretéhez,valamit kézzel írt saját bibliájuk volt,amik az akkori EU-ban kifejezetten ellenjavaltak voltak. Lásd Luther példáját, amikor olvasta akkor mondták neki olvassa a szent atyák könyveit, mert ők már kiszívták a biblia velejét, nem kell neki olvasni. Aztán mintha sok új dolgot mondott volna nekik.
tistedur 2008.05.04. 09:44:41
tiboru · http://lemil.blog.hu 2008.05.04. 09:50:00
ő csak azt mondogatja, amit a vicc is: ők 2000 éve egy szürke szamárral kezdték és lám, hová jutottak; csak körül kell nézni mondjuk a vatikáni múzeumokban :-)
tribonianus 2008.05.04. 10:23:59
Amit írtam azzal csak arra akartam utalni, hogy egy vallás régisége, fiatalsága viszonylagos,mert mint a példabeli valdensek is mutatják előfordul, hogy a mainstreamtől nem sokkal fiatalabb, az "elnyomott".
A vatikáni múzeumokban nézett szét a realista regény író Daniel Brown is:))) Meg is lett az eredménye.:))
Tistedur, szerintem amit írtam nagyjából helytálló, mert 313-ban a milánói edictummal lett államvallás a keresztyénség Nagy Constantin rendelkezése alapján. Akkortól fordult akocka és elkezdődött a falusi (paganus, pogány) üldözés. Azt már kevesen tudják, hogy először tömegesen a keresztet Licinius társcsászár álmát követően rakták fel a legionáriusok pajzsára. Győzött és ő lett a Nyugat ura Maximus pedig halott.
Krisztus halála után lehet szerintem arról beszélni, hog megalakul a vallása. Mivel valamikor i.e 4 körül született és a források eltérőek, mikor feszítik keresztre, hol 30, 33, hol 40 éves.Ezért az ehhez képest számított 270 évhez kijön kb. 303. Az első evangéliumot Máté írja azt kb. 50-60-ra teszik (ha jól emlékszem). Addigra viszont kell már egy jól fejlett közösség és hitélet.
Melyik az USa-ban a legnagyobb számú kisebbség? Az angolszász protestánsoké(katolikusoké). Kb. így értem a létszámra vonatkozó megjegyzésem.
Minden tiszteletem! a tűzoltóké,mert veszélyes és nehéz munkát végeznek és nem állnak félre a békében felmerülő vészhelyzetek esetén.
tiboru · http://blogrepublik.eu 2008.05.04. 10:32:15
tistedur 2008.05.04. 10:38:21
a kereszténység térnyerése érdekes téma :)de konstantin csak egyenjogúsítja a kereszténységet a többi -a római birodalomban-hivatalos vallással..nem teszi kizárólagos államvallásá.
jól fejlett közösségi és hitélet cca 5000 embernél i kezdődhet,..mondjuk ennél i.sz. 60 környékén tényleg többen voltak már a keresztények :)
az usás példa szerintem azért nem jó,mert ott a keresztény egyházakhoz tartozók vannak többségben:max ezeken belül legnagyobb kisebbség a wasp származásúak
tribonianus 2008.05.04. 10:59:38
Én úgy tudom, hogy ebben az időben volt egy kifejezett államvallás a Birodalomban. Ez a Legyőzhetetlen Nap (SOl Invictus) vallása volt, ami egyébként Apolló egyik mellékneve. (Mentula erősítsd meg kérlek):)
Ezt a császárok által támogatott és kötelezővé tett vallást váltja fel és a régit (értsd Jupiter, Junó, Minerva vallását) a keresztyénség. És lesz kötelező mindazoknak, akik bármiféle állami hivatalt akarnak viselni. (ilyenkor nincs nálam a Nagy Konstantin életrajz, kell nekem kölcsönadni.)
Az USA-i példa lényegét érted én is ezt akartam mondani.Még nem relatív többség, de valami nagyon hasonló ekkora a birodalomban a keresztyénség.
OFF
Boldog Anyák Napját minden Édesanyának!!!!
tistedur 2008.05.04. 11:09:44
bocs,de nincs hivatalos államvallás:vannak állami kultuszok,esetlegesen preferált istenek-sol invictus,van a császárkultusz.emellett léteznek azok a vallások,amelyeket a birodalomban szabadon lehet gyakorolni:ilyen a judaizmus,a mithrasz-kultusz,ízisz és ozirisz stb
ezek mellé csatlakozik be a kereszténység..egyenrangú lesz a többi vallásssal,de ekkor még nem kizárólagos
Thaddeus Griffin · http://osztgyunamigyun.blog.hu 2008.05.04. 14:16:51
kis off- nem tudja valami, hogy tűzrókánál, ha a kommentekre kattintok, miért nem akarja sosem betölteni a "szólj hozzá" mezőt?
tistedur 2008.05.04. 14:26:55
Thaddeus Griffin · http://osztgyunamigyun.blog.hu 2008.05.04. 14:41:35
tistedur 2008.05.04. 15:14:48
tribonianus 2008.05.04. 15:53:13
Igazad van, a milánói edictum vallásszabadságot biztosít a birodalom polgárainak.
"Konstantin valláspolitikai fordulatában minden bizonnyal szerepet játszhatott a császár Milvius-híd melletti csatáját megelőző éjszaka. Elterjedt az a legenda, miszerint a csata előtti éjjelen Konstantin álmot látott. A Krisztus-monogram jelent meg előtte, és egy hang azt mondta neki, hogy e jelben győzni fogsz. Másnap katonái pajzsára festtette a jelet, s a győzelem valóban nem maradt el, a Milvius hídnál megsemmisítette Maxentius hadait. Maxentiuson és később Liciniuson (324) aratott sikereit Konstantin a keresztény isten támogatásának tulajdonította.
A császár célja az volt, hogy a közösségeket egységes dogmákkal és szertartásrenddel bíró összefüggő szervezetté, egyházzá alakítsa át. Ezzel olyan erőt kívánt maga mellé állítani, amely akkorra a római lakosság széles rétegeiben népszerűségnek örvendett. Az egyházszervezet megteremtésének első lépése a 325-ben tartott ökumenikus, egyetemes nicaeai zsinat volt, melyre a birodalom minden részéről érkeztek püspökök. A tanácskozás első feladata a hittételek tisztázása volt. Elfogadták Athanasius alexandriai diakónus tanítását, miszerint az Atya és a Fiú egylényegű, az Atyaisten, a Fiúisten és a Szentlélek istenhármasságot alkot. Ez a Szentháromság tana, amely a kereszténység egyetemes dogmájává vált.
Konstantin által veretett pénz
A katolikus egyház önmagát orthodoxnak, egyedül igazhívőnek hirdette meg. A nicaeai zsinat szentesítette a császári hatalom és az egyház szövetségét. Konstantinnak a „külső ügyek püspöke” címet adományozta, s ezzel az egyház hivatalosan is elismerte a császár isteni elhivatottságát, de „csupán” a világi ügyek intézésére, miközben az egyház a vallási ügyeket felügyelte." (forrás: an-no.hu php?=1800)
A lényeg tehát Konstantin államvallássá teszi a keresztyénséget.Csak az akap állami forrásokat, annak a tisztségviselői lesznek állmi hivatalnokok és a többi, amit korábban írtam. Tény, akkor ezt még nem államvallásnak hívták (gondolom nem volt ilyen terminológia).
Egyes egyháztörténészek szerint ezzel megkezdődtek a katolikus egyház bajai is..
A birodalom és a császár hatalmának egyik oszlopa lett az egyház. A későbbi időben a niceai zsinat után nem sokkal azért e szabad keresztyén emberek megkezdik a más vallásúak üldözését a szeretet és türelem jegyében???.
Sol Invictus vallása a pogány császárok idejében a 250-es évektől ugyanazt a szerepet töltötte be, mint amit Konstantin csinát a keresztyénségből. Államvallás lett, de nem az egyedüli vallás.Lsd. Svédország, ahol a lutheránus vallás az államvallás, de voltak akkor is r. katolikusok, zsidók, egy idő után muzulmánok is.
tribonianus 2008.05.04. 16:00:09
"A keresztényeknek I. (Nagy) Konstantin császár (312- 337) biztosította a vallásszabadságot. A Milánói Edictum (313) a kereszténységet nemcsak vallásként, hanem testületként is elismerte. A püspökök ítélkezési jogot kaptak világi ügyekben is; 319-ben eltörölték a császárkultuszt; a vasárnap 321-től munkaszüneti nap, majd 325-ben általános ünnep lett. A Napisten addigi születésnapjaként ünnepelt december 25-ét elfogadták Jézus születésnapjának. I. Konstantin és fiai, valamint I. Theodosius alatt (380: a kereszténység lett az egyetlen engedélyezett vallás) a kereszténység vált a Római Birodalom uralkodó politikai-vallási ideológiájává. A császári hatalom 392-ben megtiltotta a pogány kultuszok minden formáját, 394-ben betiltották az olümpiai játékokat, és bezárták Vesta római szentélyét. Konstantin állami épületeket (bazilikákat) adott át a keresztényeknek templom céljára. A lateráni palotát pedig a római püspöknek, a pápának ajándékozta, akinek ez lett a székhelye. A vatikáni dombot Szent Péter sírja körül elegyengette, és a sír fölé Szent Péter tiszteletére bazilikát építtetett, amely az 1500-as évekig állt.
Amikor Konstantin császár 330-ban Konstantinápolyba helyezte át székhelyét, az addigi főváros, Róma politikailag háttérbe szorult, ezzel szemben a római püspök helyzete megerősödött. A császár ugyanis az egyház ügyeibe is beavatkozott: püspököket nevezett ki és távolított el, sőt a hit dolgába is bele kívánt szólni." (Forrás: historia.hu/archivum/2005/0504papasag.htm)
Szerintem mindez azért elég közel jár az allámvallás felfogáshoz. Oké nem egyik napról a másikra, de kezdettől ez volt a cél.
A bazilikák abban a korban a bevásárló központok (Plázák) voltak. :))))
tribonianus 2008.05.04. 16:07:47
A milánói edictum, 313
Amidőn mind én, Constantinus Augustus, mind én, Licinius Augustus Mediolanumban szerencsés körülmények között találkoztunk egymással és tárgyaltunk mindenről, ami a közjó javát és nyugalmát illeti, arra a meggyőződésre jutottunk, hogy mindenekelőtt azokat a törvényeket kell felülvizsgálnunk, amelyek gátolják az istenség tiszteletét, hogy mind a keresztények, mind pedig mindenki más is megkapja tőlünk a lehetőséget arra, hogy ki-ki szabadon követhesse azt a vallást, amelyiket akarja. (...) Nem szabad megengedhetőnek tartanunk a szabad választás megtagadását bárkitől is, akár a keresztények hitének, akár egy olyan más vallásnak szenteli a lelkét, amelyet önmaga számára a legalkalmasabbnak ítél. (...) Ugyanezen keresztényeknek szabad és korlátlan engedélyt adtunk vallásuk gyakorlására.
(forrás: mult-kor.hu/cikk.php?article=488)
tribonianus 2008.05.04. 16:25:46
Elképzelem a jelenetet, amikor ada áll a kolléga elé a legkeményebb üldözés idején a légió nagyra becsült tábornoka és elmondja ismertetett sorait. Volt ott "kék halál":)))
Igazi római volt nem sz.rt be a körülményektől, komoly katona ember, veterán lehetett.
Jut eszembe milyen módszerrel oltottak?Fecskendővel vagy száraz tűzoltással? (Utóbbi esetben rendszeresen és rendesen szét verhették a házakat, háztetőket.Öröm lehetett ezek után végig nézni a romokon. Aztán rájönni, a tűz sem csinált volna nagyobb pusztítást.)
Utolsó adalék milánói edictum ügyben:)))
"a kereszténységet I. Constantinus alatt egyenjogúnak ismerik el; majd azt az utat követi nyomon, amelynek során a kereszténység e Birodalom államvallása, illetőleg Egyháza lesz. (151-196. o.) A Milanói Edictum a kereszténységet nemcsak vallásként, hanem testületként is elismeri. Constantinus politikájában számít az Egyház erősnek bizonyult szervezetére. A püspökök ítélkezési jogot kapnak világi ügyekben is; 323-ban lesz az első keresztény consul; 319-ben eltörlik a császárkultuszt; a vasárnap 321-től munkaszüneti nap, majd 325-ben általános ünnep lesz. A Napisten addigi születésnapjaként ünnepelt december 25-ét Jézus születésnapjának fogadják el. Constantinus a birodalmi egység érdekében szorgalmazta az egyházi egységet is. Ezért fellépett a donatista szakadár-egyház, majd az arianizmus ellen is.
A kereszténység megindul azon az úton, amely végén a Római Birodalom államegyházává lesz (177-196. o.). A I. Constantinus és fiai, valamint I. Theodosius alatt Állam és Egyház úgy integrálódik, hogy a kereszténység válik a Birodalom uralkodó politikai-vallási ideológiájává. A régi istenek tiszteletének centruma a római senatus volt. Gratianus (375-383) alatt megindul ellenük
a hajsza. Eltávolítják a senatus épületéből Victoria istennő szobrát. A császári hatalom 391-ben megtiltja a hagyományos áldozatbemutatásokat, 392-ben a „pogány” kultuszok minden formáját, 394-ben betiltják az olympiai játékokat. Egyidejűleg bezárják Vesta római szentélyét. Mindezzel vége szakad ez évezredes vallás és mítosz történetének. A katolikus Egyház győzött. A Birodalom hanyatlásáért és közeli összeomlásáért a szembenálló felek, keresztények és „pogányok” egymást okolják... "
(forrás: aetas.hu/1999-4/99-4-20.htm
Rigobert Günther: Hosians den Sohn Davids Kurze Geschichte des frühen Christentums
Lipcsei Egyetemi Könyvkiadó Lipcse, 1998 könyvének ismertetése)
Karikásostor - Sírásók naplója · http://sirasok.blog.hu 2008.05.04. 18:39:45
Azért a Kr. u. 270-es 300-as évekkel azért vigyáznék! Sem a Dunavidék sem egyik határmenti provincia nem volt az a sétagalopp abban az időben.
Miután 260 körül a markomannok teljesen felégették Pannoniát , 271-ben Aurelianusnak fel kellett adni a "békés" Daciát, majd a 270-es években a szarmaták rohanták meg Pannoniát. Diocletianus maga is harcolt a germán és a szarmata fronton a 280-as években, szóval a noricumi katonák sem maradhattak ki a jóból. Üdv: K
tiboru · http://blogrepublik.eu 2008.05.04. 19:42:08
köszi a korrekt kiegészítést.
Én a "relatív nyugalmat" a mintegy 100-150 évvel későbbihez viszonyítva írtam, amikor tényleg állt a bál a Birodalom határain. Elég sokat keresgéltem, de Flórián idejében Észak-Noricumban valóban kiemelkedő cirkuszról nem találtam anyagot; annó egy-egy kisebb csata meg település-felperzselés nem minősült vezető hírnek az esti tévés összefoglalókban.
Zig Zag · http://lemil.blog.hu/ 2008.05.04. 20:42:31
Elképesztő csatajelenetekről maradtam le. Jó, hogy már písz.
A tűzoltókat én is igen kedvelem. Ők is rendvédelem viszont. Ámbár az is igaz, hogy velük és küldetésükkel a társadalom szélesebb rétegei sokkal könnyebben azonosulnak, mint mondjuk a rendőrökkel, vagy pl. a fináncokkal. Nincs is bizalmi válság velük szemben.
Ha az embernek vannak tűzoltó barátai, tapasztalatom szerint a jókedv általában garantált: tele vannak ugyanis jobbnál jobb sztorikkal, amelyeket a mókás történet mesélője garantáltan személyesen élt meg. :) Néhányra még hitelesen emlékszem.
tiboru · http://blogrepublik.eu 2008.05.04. 22:46:05
igen, sajnálhatod, hogy távol voltál :-)
A tűzoltókról mondottakkal is egyetértek; csupa jó fej, rengeteg sztori és NAGYSZERŰ vörösborok jellemzik őket!
Mr nemo 2008.05.05. 07:28:11
SgtPepper 2008.05.05. 09:36:21
Vagyis pont olyanok, mint annó az önkéntes rendőrök vagy az ifjúgárdisták. Csak még nincs karszalagjuk és fegyverük.
Bocsánat az offért a topikgazdáktól...
Mr nemo 2008.05.05. 12:19:55
ErrorFlynn 2008.05.05. 16:33:01
a tűzoltók a filmekben mindig jóképűek, ennyit tudok a tűzoltókról.
tribonianus 2008.05.05. 19:32:53
Persze hogy kapnál az 1572-es mészárlás során semmisítették meg az Alpok völgyeiben élő valdenseket. A keresztesek azért rendesek voltak, mert a túlélőknek megengedték, hogy elmeneküljenek. Az nem érdekelte őket, hogy okt-nov-ben kissé zord az időjárás arra felé.A túlélők csatlakoztak az akkor már Svájcban túlnyomó többséget adó pretestánsokhoz, Zwingli és Kálvin követőihez. Azaz beolvadtak végül,mert a valdensek és a fent említettek vallási és hitbéli tanításai meglehetős hasonlóságozt muttattak. Az más kérdés, hogy ezt kevés református tudja, mit ahogy azt is, hogy Svájcban a reformátusok két fősodorból Kálvin genfi követőiből és Zwingli Bázeli követőiből olvadtak össze a ma ismert kálvinistákká, reformátusokká. A r. kat. pedig azt nem tudják, vagy nehezményezik, hogyha szóvá teszik, hogy még Itáliában is az V-VII. sz-ban is az albigensek, katarok, bogumilok és ms vallási irányzatok voltak többségben. A pápaság csak a frankok segítségével lett többség (illetve irányvonala). Majd szépen lassan mindenkit áttérítették vagy kiirtották.Ez a frank segítség volt a kezdete a pápai állam és a pápa primátusának kiépítése irányába.
1487-ben VII. Ince pápa adott ki valdens ellenes rendelkezést, amiben azt írta "a rossz indulatú embereknek ezt a gonosz és utálatos szektájátamennyiben nem hajlandók eskü alatt megtagadni hitüket, össze kell zúzni, mint a mérges kígyót". Ismerőshelyzet és szavak???
Mai tudásunk szerint a valdensek tartottak ki a legtovább a saját megreformált vallásukkal, (amit sokan az eredeti krisztusi hit továbbélésének tartanak) Róma ellenében a középkor kezdetétől fogva kb. az 1500-as évekig.
tistedur 2008.05.05. 20:10:31
nem akarok kekeckedni,de az itt felsoroltak közül egyedül a bogumilok VII. századiak..ők ráadásul ebben az időszakban inkább a balkánon éltek
itália északi részén az adott korszakban inkább az ariánusok voltak jelen ( V-VII század)
executor 2008.05.05. 20:48:23
Felháborítónak tartom, hogy a "különlegesek" rovatban még nem szerepeltek a világ legprofibb, legfélelmetesebb, legveszélyesebb specialistái, akikhez képest az SAS a kanyarban sincs és a Delta Force is csak messziről csodálja őket, félénken és nagy áhítattal:
a wiki FV-járőrök.
Kérem azonnal pótolni!
ON
Thaddeus Griffin · http://osztgyunamigyun.blog.hu 2008.05.05. 22:08:56
tiboru · http://lemil.blog.hu 2008.05.05. 22:30:21
Ismerek olyan tűzoltót, akit kenyérre lehet kenni, olyan szelíd, de ettől a szótól dühöngő fenevaddá válik.
tiboru · http://lemil.blog.hu 2008.05.05. 22:34:20
Thaddeus Griffin · http://osztgyunamigyun.blog.hu 2008.05.05. 22:55:24
tribonianus 2008.05.06. 07:15:52
Nem kekeckedés. Pld. az V-VII. sz-i Itáliában élő "eretnekek" (Ariánusok) neve egyszerűen nem jutott eszembe, ezért írtam a többi mozgalomról. Kösz a helyesbítést.
Ami engemmindig zavar az, hogy melyik kisebbség, mikor és hol helenik meg. A valdenseket pld. az 1170-es években élt lyoni kereskedő Valdens Péterről nevezik el, annak ellenére, hogy már korábbi források említik a "szektát". Amennyire tudom nagyjából hasonló a helyzet a többi "szekta eseténben is.
Ami nekem meglepetés volt, hogy a nagy mészárlást követően az 1600-as években visszatértek völgyeikbe Piedmontba és a mai napig élnek ott valdens egyházközösségek.
ErrorFlynn 2008.05.06. 14:50:04
tiboru · http://blogrepublik.eu 2008.05.06. 16:06:36
fogadjunk, hogy azóta is imádod a verejtékező, izmos férfi felsőtesteket...
tiboru · http://blogrepublik.eu 2008.05.06. 16:07:22
cromwell 2008.05.06. 16:20:36
mivan 2008.05.06. 23:37:11
Jepüjababa 2008.05.07. 04:26:12
mivan 2008.05.07. 07:33:46
cromwell 2008.05.07. 08:26:07
tribonianus 2008.05.07. 09:33:38
Erről a kérdésről bővebben szól a krisztus.ro/történelem/3 cikk
Érdemes elolvasni tárgyszerű, sok ténnyel összefüggéssel.
cromwell 2008.05.07. 10:51:04
jonnglenn 2008.05.08. 10:49:37
ErrorFlynn 2008.05.08. 11:28:16
belőlem? nade mért?
JUSTFIRE 2008.05.09. 23:07:34
Különböző műsorokban előkerül gróf Széchenyi Ödön, Szilvay Kornél, Vitéz Roncsik Jenő neve és a felismerés is következik: a szakembereken kívül az egyszerű magyarnak fogalma sincs kit ,mit tisztelhetünk e nevek mögött.
Szóval légyszi róluk is !!!
A rendvédelem/tűzvédelem kiemelkedő alakjai !!!
Condottiere 2008.05.11. 19:01:39
cromwell 2008.05.14. 10:07:38
tiboru · http://blogrepublik.eu 2009.05.04. 17:31:26