A Molotov-koktél fejlődéstörténetét nem a falangisták harcaitól, vagy a finnek védekezési műveleteitől, vagy 1956-tól kell kezdenünk, hanem sokkal hamarábbról. Amikor az ősember tűzbe dobta ellenségét, megfogalmazódott az ösztönös vágy, hamuvá rombolni az ellenséget. Még a puskaport sem ismerték, amikor már a haditengerészet használta
a ”bizánci tűz”,
vagy más néven ”görögtűz” elnevezésű gyújtóanyagot, amelyet az ellenséges hajóra, vagy faerődre dobtak, általában a jószándék legkisebb jele nélkül. A történetírók a Kr.e. IV. században már feljegyezték, hogy gyanta és szurok keverékéből álló eleggyel bekent nyilakkal gyújtogat az ellenség, a halivúdi rendezők ezt a motívumot már a rómaiak korai csatajeleneteiben is előszeretettel alkalmazták, gondolhatunk most a Ben Hurra, vagy a Gladiátorra.
Engedve a fejlesztőmérnökök akaratának, a későbbi római korban már nem nyílvesszőkre kenve, hanem hajítógépeken dobták az anyagot, így messzebbre és pontosabban lehetett ”tüzelni”. Persze a kialakulóban lévő tüzérség kezdetben nagy tömlőkben tárolta a folyadékot, amit kipréseltek a közelben hajózókra és később, egy gyújtónyíllal robbantottak be. Persze a
gyújtónyilas
megoldást az ellenfél is alkalmazta, a bőrtömlők így gyakran önveszélyesként is felgyúlhattak, ami a tengeri harc kimenetelére nem biztos, hogy előremutatott.
Ezért volt szükség a dobótávolság megnövekedésére, így biztonságosabb távból lődözhették a tűzlabdacsokat az ellenség felé, attól sem kellett tartani, hogy gyújtónyilakkal elérik a köpködő hajót. Ezzel a módszerrel már nélkülözték az utólagos gyújtónyilat, helyben, a hajítógép kanalában meggyújtották a tűzgolyót, amelyet a kilövés ereje kb. 100 méterre vetett. Ha sikerült, valamelyik hajót találták el, ha nem sikerült, akkor sem történt tragédia, ugyanis a folyadék könnyebb volt a víznél és a felszínen is égett. Ez akkoriban világcsoda volt, nem is furcsáljuk, hogy aki ilyet birtokolt, az a tengerek urává vált. Az egyik legismertebb római császári mérnök Sextus Tulius Africanus eképpen írja le a csodaszer alkotórészeit:
salétrom, nafta, kén, szurok, égetett mész, gyanta, a csodás és fennkölt hangzású
kardamoniai pirit,
amely utóbbit mostanság Sb2S3 néven illetnek a kémiához értők. Az összetevők arányáról – mivel az hadititoknak számított – nem sok feljegyzést találunk, talán mindörökre talány marad.
A pirotechnika Bibliájának tartott ”Tűzkönyv” szerint naftát, gyantát, kátrányt, és növényi olajokat kellett összekavarni e csodaszer elkészítéséhez. Ezek az anyagok Európában és a környező kereskedelmi övezetben feltalálhatók voltak, nem kellett várni Amerika felfedezésére (mint például egy lecsónál). Azt azért látjuk, hogy a korszakban ez a technika felért a
nukleáris bombázóflottával,
aki ezt birtokolta, az nem nagyon szerzett ellenségeket, csak behódoló szövetségeseket. A titkot persze meg kellett őrizni, hét pecsét alatt őrizték az összetevőket és a megoszlásuk arányait. Annyit biztosan tudunk, hogy lőpor még nem volt bennük, a korabeli forrásokból gyanítható, hogy valamiféle salétrom, kén, nafta, szurok, növényi olaj és gyanta elegy lehetett. A korabeli csúcsfegyver a gyújtás nélküli tűzvető volt, a görögtűz legfejlettebb fajtáját egy Kallinikos nevű görög (vagy szír) feltaláló alkotta meg, de ez már a római aranykor után, a VII. században történt. A csodaszert nem gyújtották be, a vízre esve magától, kémiai reakciót felhasználva gyulladt be a mész és a kén hatásaként. A korábban említett Tűzkönyv feljegyzései szerint ilyen anyaggal verték el a bizánciak Kyzykosnál a teljes arab flottát a VII. század közepén, pár év múlva pedig ez a fegyver üldözte el az arab ostromlókat Bizánc körüli ostromgyűrűtől. Ezt már tekinthetjük a Molotov-koktél ősének. A görögtűz aranykora, csodás hatása kitartott párszáz évig, a puskapor felfedezésével mégsem esett vissza a használata, Eger 1552-es, vagy Buda 1686-os ostromakor ismét szerepet kapott a régi recept, csak pár könyvet kellett leporolni.
Gárdonyi például így írt a gyantás ágyú használatáról:
”Gergely, ahogy meglátta Zoltayt, le az ágyúhoz ugrál. A gyanta már ott várja egy félfenekű hordóban.Gergely feldönti a hordót, és szól a pattantyúsoknak: Tömjétek az ágyúkba, puskapor fölé! Amennyi beléjük fér! Verjétek be, hogy porrá zúzódjék! Kevés fojtást rá! … A tüfenkcsik újabb lövése a mozsárágyú füstjével egybekavarodik, s elfátyolozza a falat egy percre. Ezt a percet a könnyű öltözetű falmászók arra használják fel, hogy újra elborítják a létrákat. Gergely visszarohan az ágyúhoz. Meg van már töltve? - kérdezi. Meg - feleli az öreg Kocsis Gáspár. Tűz! Az ágyú lobbot vet, eldurran. A
gyanta húszöles lángoszlopként
lövellik lefelé belőle. Még azok a törökök is elugráltak a falról, akiket az ágyúnak csak a szele ért. A fal letisztulását a jaszaulok és tisztek dühös ordítása követte.”
A régi, ősidők óta bevált technikát Buda ostrománál is bevetik, itt már nem védekező, hanem támadó célzattal. Ebben a korábbi Lemiles cikkben így festettük le az ostromlók trükkjeit:
”A második tüzérségi újítás a Rafael Gabrieli nevű ferences barát (Tüzes Gábor) által készített olthatatlan tűz, amelyet először tömlőkön rálocsoltak a kapukra, vagy a falra, illetve behajították a területre, vagy a brandenburgi tüzérek speciális üreges, súlypontképzéses (és gyutacsos) bombáikkal vetették a falon belülre, majd meggyújtották azt. Alapanyaga kátrány, illetve valamiféle petróleum lehetett, vízzel nem lehetett oltani, hiába esett az eső, a pocsolyákon még tovább is terjedt a tűz, ezzel nagy szenvedést okozott a védőknek. Közvetlen érdeme, hogy 40 bajor katonával kiiktatta a Gellérthegyi facölöpsori erődöt.”
Bornemissza Gergely és Tüzes Gábor XX. századi utódainak is csak a könyvek leporolása maradt, ennyi előzmény után nem is volt nehéz az igazi koktél kikeverése. Ugorjunk csak pár évszázadot, hogy a spanyol polgárháborúban találjuk magunkat! A polgárháborúban a köztársaságiakat a Szovjetunió fegyverszállítmányokkal támogatta, a harckocsiszállítmányok nagy száma miatt ijesztő volt a falangista gyalogság helyzete. A királypártiak ugyanis nem rendelkeztek korszerű páncéltörő tüzérséggel, ezért a még nem is modern
T-26 harckocsik
is ijesztő pánikot tudtak okozni a soraikban. Kellett valami, amivel ellensúlyozhatták a köztársasági páncélosok uralmát a harcmezőn, elvégre a Kondor-Légió stukái nem állhattak minden kilométernél. Szükség volt egy gyalogsági védekező technikára, amellyel kiiktathatták a T-26-osokat. Erről a típusról tudni kell, hogy motortere és belső küzdőtere nem volt zárt, az eső is befolyt a réseken. Ezt a felfedezést megtéve már könnyű volt a védekező technikát kidolgozni, lövészárokból a motortetőre, vagy a toronyra dobva a gyújtófolyadékot tartalmazó üveget a fentről lefelé folyó égő anyag bejutott a motortérbe, vagy a küzdőtérbe, elintézve a harckocsit. Egy kigyulladt motor, vagy egy küzdőtéri tűz nem sok jót jelentett, előbb utóbb felrobbant a lőszer.
És akkor már nincs tovább, a harckocsi legénységének csak annyi esélye maradt, mint Quasimodonak hátúszásban. Ha még élve ki is mászott a vasszekérből, a gyújtogató gyalogság biztosan nem fogadta barátságosan. A kezdetleges technika fejlődése a harckocsizók egyre kevesebb esélyét jelentette, a kiégett harckocsik látványa gondolkodóba ejtette a szovjet megfigyelő elvtársakat. A spanyol háború koktélja benzin és gázolaj keverékéből állt, az arányok kezdtek letisztulni, a benzin 10-20 % összetevőként vett részt a halálos koktélban. A palack a
spanyol vörösbor
7 deciliteres üvege lett, a dugót megtartották, nagyon vékony rongyot, rongycsíkot alkalmaztak gyújtásnak. A palackozás és a keverés harci körülmények között, szemmértékre, lövészárkok mélyén történt. Az üveget szalagozással és bordázattal még nem látták el, ezért óvatlan kezekben gyakori volt az önrobbanás, kifolyás, összetörés. Érdekesség, hogy a szovjet időszak történetírása a spanyol háborútól datálja a ”Molotov-koktél” elnevezést, ez persze nettó hazugság, csak a finn háború elején keletkezett ez a kifejezés. Visszatérve a vezérfonálhoz: a spanyol körülmények között, száraz és meleg időszakban a rongycsíkos, kezdetleges megoldás még adta magát, de téli, nedves körülmények között, a finn télben ez már kevésnek bizonyult.
Amikor Finnország megtámadta a Szovjetuniót (ez nem vicc, nekünk így tanították még anno), a Vörös Hadsereg repülői civil célpontok elleni támadásokat hajtottak végre, ezzel kiérdemelve a világ normálisabb országainak megvetését. Ki is zárták ezért őket a Népszövetségből, de most nem ez a lényeg, hanem az, hogy a Vjacseszlav Mihajlovics Szkrjabinból lett Molotov külügyminiszter így védekezett a hír hallatán: a szovjet gépek élelmiszercsomagokat dobnak le a finn városokra, nem bombákat. A finnek keserű humora ezeket a bombákat elnevezte Molotov-kosárnak, innen eredt a Molotov-koktél kifejezés is. Ha ők ilyen kosarakkal vendégelnek meg minket, akkor mi ilyen koktéllal köszöntjük a partiarcokat. A koktél, mint védekezőeszköz persze megint, mint a
”szegény ember tüzérsége”
érkezett a hadszíntérre. A kezdetleges, spanyol mintájú változatát egy Eero Kuittinen százados fejlesztette tovább. A képen látható a bal szélen a kezdetleges változat, a háború első hónapjában használták csak, aztán áttértek az iparilag előállított jobb szélső mintára. Az első variáció benzin és dízelolaj keverékét tartalmazta, egy ”VIINAA” (balra) fél literes vodkásüveg felhasználásával, de sokszor kialudt, hiába a spanyol nyár és a finn tél (prágai tavaszról később) nem bizonyultak kompatibilisnek. Kuittinen százados találmányát tökéletesítve a finn ipari termelés a Molotov-koktélok gyártására állt be.
A koktéltermelés a Rajamäki Állami Likőrgyárban zajlott, a következő alkotórészek felhasználásával (és palackozásával):
60% kálium-klorát (gy.k.: a kálium sósavval alkotott sója, haladóknak: KCIO3.)
32% kőszénkátrány és
8% olajszármazék (pakuraszerű származék).
Az első finn háborúban összesen
542.194 darab Molotov-koktélt
gyártottak (félmilliót!) december és március között, amelyet 87 nő (!) és 5 férfi munkás állított elő, a férfiak olyan vén likőrgyári szakik voltak, akiket már nem soroztak be életkoruk, vagy testi fogyi miatt.
Mivel a hóban és az állandó sarki sötétségben nem volt nagy életbiztosítás az előre meggyújtott palack (a támadó gyalogosok százméterekről kiszúrták finn sarki homályban a tüzet), ezért a következő fejlesztés a gyújtás nélküli Molotov-koktél, amiben a trükkös robbanószerkezetet egy kis kénsav kapszula tartalmazta az üveg alján. Ez már profi megoldás, mégis továbbfejlesztették, a törés és a kifolyás miatt. Ellátták a fél literes üveget bordázattal és szalagozással, így akár össze is ütődhetett, mégsem történt baleset. Ez már nem is a ”szegény ember tüzérsége”, ez már iparilag előállított komoly színvonalú védekező technika. Az eszközt még Finnországban is "spanyol körülmények között", spanyol módra dobták, árokból, fedezékből, vagy fekvő helyzetből, egyszerre többen, általában a
motorháztetőre.
Itt már nem T-26 mintájú harckocsik ellen küzdöttek, általában KV-1 (a képen balra egy zsákmányolt KV-1 finn festéssel) volt a Vörös Hadsereg által használt páncélos (azért akadt még T-26 is bőségesen, a bal felső képen egyet elkaptak belőlük a finnek, most épp a maradványokat szemlélik). A "kávékat" már a spanyol tapasztalatok miatt igyekeztek motorházvédő fémhálóval ellátni, hogy a ráeső koktél lepattanjon robbanás nélkül. Az eszes és gyors reagálású finnek erre a kis kénsav kapszula mellé betettek pár apró követ is, hogy a palackot belülről vesse szét az ütés, ha hálóra esne. Még egyszer leírjuk: 542.194 darab Molotov-koktélt gyártottak, ennek jó részét fel is használták, megdöbbentő számok ezek.
Sajnos mi, magyarok is ismerjük a Molotov-koktél erejét, az ellenség felgyújtásának ösztönös vágya kicsúcsosodott 1956. októberi és novemberi harcaiban. 1956-ban, húsz évvel a spanyol, tizenhat évvel a finn háború után Budapestet is megtalálta ez a technika. A használati ok ugyanaz volt, páncéltörő fegyverek hiányában ismét szükség volt a ”szegény ember tüzérségére”. A magyar változatot az jellemezte, abban volt különleges, hogy általában egyliteres, de minimum hétdecis üvegbe töltötték (paradicsomos befőtt űrméret), összetevője 20 % benzin és 80 % dízelolaj volt. A benzin a gyújtást, a dízelolaj a hőerőt képviselte az elegyben, a spanyol mód győzött, nem volt idő finn precizitásra. Házi körülmények között készítették, ez is magyar sajátosság volt, általában a körúti szétlőtt épületek harmadik, negyedik emeletének fürdőszobáiban, azok
fürdőkádjaiban
készült a koktél, ha mellément töltés közben, lefolyott a csatornába, de nem ömlött a parkettára, szőnyegre. Ha már fürdőszoba, a törülközőket vágták csíkra a gyújtóanyaghoz, ez vastagabb volt, a nyálkás őszi időben ez megbízhatóbb volt, mint a spanyol rongycsík. Jellegzetes volt a koktél használata, dobása is, ez is tipikusan magyar szokás lett. A spanyol és finn szokástól eltérően nem árokból, hanem épületből, egy magas emeletről dobták. A legamatőrebb használata (földi támadás) gyorsan kikopott a nagy veszteségek miatt, a legprofibb módszert pár nap alatt kifejlesztették. A pesti srácok visszaemlékezéseiből így ismerhető meg a halálos módszer: kétszer öt fős brigád alkalmazta a Corvin-közben azt a gyilkos technikát, amellyel a környéket ócskavasteleppé alakították. A Körút mindkettő oldalán, egymással szemben lévő épületekben egy-egy parancsnok irányítása mellett kétszer kettő fős brigád dobta le a koktélt. Kettő szobában kettő fő, kettő külön ablakból dobta ki a cuccot a parancsnok felkiáltására. Első parancsra mindenki begyújtotta a saját üvegét, majd kivárták a kettő parancsnok egyszerre történő parancsát, beléptek az ablakba (mindkettő oldalon négy ablakból négy koktél) és gyorsan bedobták a nyolc tűzgolyót az út közepére. A vonalban haladó oszlopok ellen (így jöttek legtöbbször) ez nagyon hatásos volt, a harckocsiban a lövészek csak tizedmásodpercre látták a dobókat. A technika kifejlesztése nagyon sok áldozattal járt, kezdetben ablakban bámészkodó fiúk dobálták amatőr technikával a koktélokat, jó célpontot nyújtva a páncélosok géppuskásainak. Persze nem csak a Corvinisták, hanem már csoportok, az újpestiek, a Práter utcaiak, az Üllői útiak, vagy a Széna tériek is, de más magyar városok felkelői is használták a gyújtópalackot, kisebb - nagyobb sikerrel, de mindenhol felsőbb emeleti ablakból dobva.
És kisebb - nagyobb veszteségekkel.
Az előbb vázolt 10 fős védekezés novemberre már hatékonyan zajlott, de nézelődésre itt sem maradt idő, amint eldobták a koktélt, rögtön futás következett a másik emeletre, vagy egy másik épületbe, a hátrébb vonuló harckocsik (általában
T-54 és T-55
típusok) ugyanis ilyenkor igyekeztek repeszgránáttal megjelölni a veszélyes ablakokat. Nagy volt a veszteség, támadók és védők szemszögéből is, sokan szenvedtek égési sérülést, a védők általában a kezükön, az égő törülközőcsíktól. Dr. Pestessy József orvos visszaemlékezése: „A Molotov-koktéltól sérült gyerekek gyakran tenyerükön égési sebekkel kerültek be a Kilián laktanya pincéjében működő segélyhelyre. A betegellátás után a pesti srácok nem várták meg a teljes gyógyulást, újra részt vettek az utcai harcokban azzal, hogy »Tudunk már ezzel hajítani…«”
Csak egy adat, a Corvin-közben a szovjet 33. gépesített gárdahadosztály 17 harckocsit vesztett egy nap alatt, általában a teljes személyzettel együtt. A felgyújtott harckocsik menekülő legénységére külön szervezésű osztagokból lőttek. Az összes szovjet veszteséget sok okból nem ismerhetjük, a harckocsiveszteséget Budapesten összesen 80-120 közé teszik, ebben persze az egyéb harcjárművek nincsenek benne.
A magyar veszteségeket sem ismerjük pontosan, csak becsülni tudjuk, élőerőben és vagyonban is óriási volt a kár. Akárhogy is volt, a Kallinikos-féle gyújtófegyverből átalakult Molotov-koktél bizonyította hatékonyságát spanyol, finn, jenki, orosz, japán és magyar kézben is. Gyilkos erejű fegyver, még akkor is, ha olcsó, sajnos volt idő az erejének a megtapasztalására.
Titus Pullo Urbino 2014.10.21. 06:19:53
www.tapyr.hu/pirotechnika.pdf
www.winterwar.com/Weapons/FinAT/FINantitank2.htm#molotov
valamint a túlélő szemtanúk naplóit, a képek a netről vannak.
Jó szórakozást!
2014.10.21. 09:07:10
2014.10.21. 09:32:42
Titus Pullo Urbino 2014.10.21. 09:49:20
NAR 2014.10.21. 10:36:48
Titus Pullo Urbino 2014.10.21. 10:41:57
NAR 2014.10.21. 10:50:45
2014.10.21. 10:54:03
Titus Pullo Urbino 2014.10.21. 10:56:32
NAR 2014.10.21. 11:04:40
2014.10.21. 11:10:30
Köves D. Gábor 2014.10.21. 15:30:09
Rammjaeger83 · http://katpol.blog.hu 2014.10.21. 16:15:40
Titus Pullo Urbino 2014.10.21. 16:30:42
@Rammjaeger83: köszi
Minorkavidor 2014.10.21. 17:14:50
Szép, de Budapesten már 44-45-ös ostromnál is használták a koktélt, jobb eredményekkel. Igaz az 56. évi alkalmazás lett a világhíres.
A Kallimakhoasz, a héliopoliszból menekült mérnök által feltalált görögtűznek van egy, hogy úgy mondjam titkosítástörténeti aspektusa is. A fegyver oly mértékben titkos volt, - amit a bizánci uralkodók minden eszközzel megkívántak őrizni - hogy egy újfajta titkosítási módszert is feltaláltak. Ezt ma a fegyverre vonatkozó információk széttagolásának hívjuk. A különböző mérnökök és munkások a rendszer különböző elemein dolgoztak. A hajóépítők a különlegesen átalakított dromonokon, a műszakiak a szifonon, a kémikusok magán a folyadékon. Mindenki csak a maga szakterületét ismerte, a másét nem. Sőt a vegyészek még a teljes receptet sem. Ezt csak, -legalábbis amíg élt, Kallimakhosz - és az uralkodócsalád féfi tagja ismerték.
Ezt az információ széttagolást fogják majd 1300 évvel később a Manhattan-tervnél is alkalmazni. Valamint természetesen a mai projekteknél alkalmazni.
A titkosítás olyan jól sikerült, hogy - Robert L. O'Connell szerint - a receptet elfelejtették (túl kevesen tudtak az egészről), hiszen 1204-ben már nem alkalmazták az ostromló keresztesekkel szemben. Ami számomra hihetetlenné teszi az elfelejtős históriát, hogy O'Connell már 750 körüli időpontot is lehetségesnek tart.
A titkosítási probléma viszont tényleg izgi. Azóta is probléma, hogy kikre, hány főre és milyen mértékben terjedjenek ki a titkosítás szintjei. Erre a Snowdwn-ügy világított ra legutóbb. A botrány kirobbanása után írta meg a HVG egyik nyomtatott száma, hogy az usákoknál több, mint 4 millió ember (!) rendelkezik a titkosítás különböző szintjeivel!
Más:
Nem csak a finn-szovjet háborút tanultuk másképp. Ha nem azt is, hogy ki, hol és mikor mentette meg keresztény Európát az iszlamizációtól. A tankönyvekben Martell Károly, Poitirs és 732 szerepel (a poitiers-i csatát szokták tours-i csatának is hívni). A valóságban csak egy 20-25.000 fős arab portyázó sereget vert meg a fent említett úriember.
A valóságban 717-718-ban Konstantinápoly 1 éves ostromakor törte meg az arab főerőket III. Leó (Isauriai vagy Szír Leóként is szerepel a forrásokban) bizánci császár a görögtűz segítségével. Az arabok 80.000 katonával és 1800 hajóval kezdték a hadjáratot. 717/718 telén sokan elpusztultak a nagy hidegben, de 718 tavaszára újabb jelentős pótlás érkezett, de 718 augusztus 15-én feladták
Trónkövetelő 2014.10.21. 19:33:19
teddybear01 2014.10.21. 21:26:33
Hogy mi a fenét találnak benne humorosnak, na arra még nem jöttem rá.
teddybear01 2014.10.21. 21:49:31
A csapatszállító, mert ez a változat még fedetlen volt teljesen kiégett, a teljes személyzet benn égett.
A környéket az orosz páncélosezred teljesen szétlőtte, a magyar polgári halálos áldozatok száma körülbelül 100 főre rúgott, több száz sebesült mellett.
Az oroszok vesztettek 6 embert.
Az 56-os molotovos tapasztalatok és az atomfegyverek elterjedése miatt az 56 után gyártott csapatszállítókat tetővel látták el, a védelem fokozása miatt.
Gergice 2014.10.21. 23:34:39
"60% kálium-klorát (gy.k.: a kálium sósavval alkotott sója, haladóknak: KCIO3.)"
A kálium sósavval alkotott sója a kálium-klorid (KCl, kálisó), nem a klorát. A klorátok és perklorátok valóban tűrhetően pukkannak, a klorid szerencsére nem.
Titus Pullo Urbino 2014.10.22. 00:05:15
@teddybear01: ezeket a fedetlen csapatszállítókat az ilyen veszteségek miatt teljesen kivonták, ahogy mondtad. "Életképtelennek" bizonyultak.
@Gergice: ennek utánanézek, nekem klorát van felírva, de nem vagyok kémikus.
Titus Pullo Urbino 2014.10.22. 10:01:53
a finn oldalon ez szerepel szó szerint:
"the early models had mostly petrol, the mixture was soon changed into the following: 60 % of Potassium Chlorate"
Ez konkrétan kálium-klorát.
Ha klorid lenne, akkor (gondolom) így írták volna: Potassium Chloride.
Egy kis gumimacis csemege:
www.youtube.com/watch?v=bXScgXleLX8
Elég durván fogadja a kálium-klorát a vendégségbe érkező gumimacit.
Fredddy 2014.10.22. 11:49:30
Én úgy emlékszem, nem csak a finnek csináltak ilyen gyári Molotov-koktélokat, a magyar hadseregnek is volt ilyenje akkoriban.
Mint mindent, az oroszok ezt is nagyban tolták. Afganisztánban a felkelők járataiba borítottak be egy egész tartálykocsira való üzemanyagot, a folytatást mindenki el tudja képzelni :P
Titus Pullo Urbino 2014.10.22. 11:56:43
Titus Pullo Urbino 2014.10.22. 12:09:52
Hiryu kitűnő írását ajánlom a világ legnagyobb Molotov-koktéljáról:
lemil.blog.hu/2014/03/02/fort_drum_-az_elsullyeszthetetlen_csatahajo
teddybear01 2014.10.22. 12:32:38
magyar bucó 2014.10.22. 12:37:37
Fredddy 2014.10.22. 12:39:53
Szerintem amúgy minden hadsereg kísérletezett ilyennel, a második vh előtti években eléggé foglalkoztatták a népeket a harckocsielhárításnak a modern páncéltörő ágyúk rendszeresítésénél olcsóbb formái. Volt pl a vasrudas módszer, meglapulni, aztán egy férfias suhintással elgörbíteni a prédára leső géppuskacsövet. Aztán persze jöttek az indusztriálisabb megoldások, különböző speciális kézigránátok meg mágneses robbanótöltetek. A Donnál a magyar harckocsik konkrétan egymást géppuskázták, pontosabban egymásról géppuskázták le a felkapaszkodó orosz gyalogosokat.
De az etiópok lándzsás módszerét nem lehet felülmúlni.
A szovjetek kreativitása egyébként nem állt meg a gázolajos ürgeöntésnél, ezek ellen a járatok ellen eredményesen alkalmazták a harckocsiaknákat is. Egy zsinóron leeresztették a lyukba és távirányítással felrobbantották, a szűk térben a robbanás messzire kisöpört mindent. Ennek fejlettebb változata volt a ,,sztyereo": ha két bejáratot találtak, mindkettőbe ment egy-egy akna, és egyszerre robbantották fel őket: a két lökéshullám középen találkozott, és akor nem volt jó ott lenni...
kugi · http://kugi.blog.hu 2014.10.22. 12:47:34
karlmann 2014.10.22. 13:17:23
De zárt volt a belső tér. Csakhogy a tank fémből van és műanyag alapú festékkel van lefestve. Minden fém felületén prímán ég a festék, ha valahogy meg tudják gyújtani. Ezért van, hogy a fémből épült hajók pl. sokkal jobban égnek, mint a fa hajók. Ráadásul a fém remek hővezető, vagyis elég, ha egy kis területen elkezd kívül égni, utána felforrósodik, és az egészre átterjed. Ráadásul ez nem korlátozódik csak a külső oldalra, a belső oldal is átforrósodik, ettől odabent először büdös, aztán füstszag lesz és a személyzet máris menekül kifelé, mert nincs kedvük se megfulladni, se megvárni, míg a belső oldal is begyullad. Az már csak extra, hogy ha a forróság eléri a lőszert tároló részt, vagy az üzemanyagtartályt, vagy az üzemanyag vezetéket akkor abból bizony szép robbanás is lesz.
@Fredddy:
A "sztyereo" okos trükk, de a vákuumbomba, amit ha jól tudom épp az oroszok találtak fel és a Tora-Bora barlangjaiban használtak fel elsőként, még durvább zárt térben.
Titus Pullo Urbino 2014.10.22. 13:17:58
@Fredddy: a finnek "táskaaknákat" is ragasztottak a harckocsikra, a németek a háború végére a mágneses tapadóaknák ellen zimmerittel kenték le a maradék vasakat.
@kugi: köszi, ez a mottó:
"Összeálltunk páran, hogy kipróbáljuk: lehet-e szórakoztatóan, ugyanakkor informatívan foglalkozni rendvédelem-történeti, valamint katonahistóriai témákkal. Szerintünk igen. ***"
Titus Pullo Urbino 2014.10.22. 13:20:23
NAR 2014.10.22. 14:28:32
Köves D. Gábor 2014.10.22. 14:50:44
Titus Pullo Urbino 2014.10.22. 14:59:33
Fredddy 2014.10.22. 15:48:39
,,Vákuumbomba" 2. vh-s alkalmazásáról többféle, egymásnak ellentmondó dolgot is olvastam. Magyar visszaemlékezésekben is szerepel egy furcsa ,,bűnügyi helyszín", ahol orosz katonák voltak több napos hullaként, de minden külsérelmi nyom nélkül, asztalnál ülve, stb, ahogy éppen a halál elérte őket. Az élelmesebb honvédek itt szereztek maguknak orosz géppisztolyt, aminek később jó hasznát vették.
teddybear01 2014.10.22. 16:19:59
Ami azt illeti, az amik Vietnamban fehérfoszfort raktak a napalmba hatásfokozónak. Valamennyire tehát tolerálniuk kell egymást az olajokkal.
teddybear01 2014.10.22. 16:25:36
A molotovkoktél csak annyira elég, hogy a tank éghető anyagait és a személyzet ruháját felgyújtsa. Ez is bőven elég, hogy a személyzet halálra égjen, és a tank nagyjavítás nélkül használhatatlanná váljon.
Locassen 2014.10.22. 16:38:34
tudi 2014.10.22. 16:47:14
teddybear01 2014.10.22. 17:03:08
Gutowsky 2014.10.22. 20:11:27
Azoknak kellett összetörni, hogy begyújtsa a palackban levő benzint vagy motalkót.
Gutowsky 2014.10.22. 20:13:21
militiahungarorum.roncskutatas.hu/1920_f_k_ga_l_9.html
Titus Pullo Urbino 2014.10.22. 20:39:13
2014.10.22. 21:31:10
2014.10.22. 21:32:52
Trónkövetelő 2014.10.22. 23:42:22
Egy TV-interjúban hallottam erről a kézigránátos módszerről egy 1956-os veterántól, meg nem mondom már, hogy kitől. Ami értelme lehet a kézigránát-molotov-koktél kettősnek: a felrobbanó gránát nagy erővel mindenhova szétfröcsköli a lángoló folyadékot, olyan helyekre is, ahova egy egyszerű dobással az üveg, illetve annak tartalma nem jutna el. Pl. bármilyen apró kémlelőnyílásba, talaj felé néző gázkiömlő nyílásba. Szóval egy ilyen fegyvernek is megvan a maga taktikai haszna.
Titus Pullo Urbino 2014.10.23. 08:07:15
@Hadrian77: az ellenség felgyújtásának vágyát ezzel kimaxolták, szerencsétlen áldozat, ha nem volt a közelben egy folyó, vagy tó, porig égett.
@Trónkövetelő: nem hallottam még róla, hol alkalmazták? Széna téren? Móriczon? Újpesten?
Trónkövetelő 2014.10.23. 12:48:18
Sajnos nem tudom, évekkel ezelőtt láttam a TV-ben. Csak arra emlékszem, hogy megütötte a fülemet ez a kézigránát+molotov kombináció.
Becő 2014.10.23. 13:46:39
teddybear01 2014.10.23. 18:55:20
Annyira, hogy pont a mobilizált kiskunhalasi lövészezred verte szét a Dunaharaszti-Soroksár körzetében a forradalmárokat, és zavarta szét a FÉG-nél gyülekezőket. Később Csepelen járőröztek.
A parancsnok visszaemlékezésében azt írta, hogy a soroksári kápolna(ami az 51.-es út melletti dombon volt) tornyában kiépített géppuskafészket légvédelmi ágyúval lőtték ki, és körülbelül 150-170 fegyvert koboztak el.
Becő 2014.10.23. 23:38:43
Titus Pullo Urbino 2014.10.24. 06:13:02
www.56-osmuzeum.hu/muzeum.html
van egy T-55 is az udvaron.
teddybear01 2014.10.24. 11:53:57
vén betyár 2014.11.04. 09:48:40
vén betyár 2014.11.04. 09:53:38
" militiahungarorum.roncskutatas.hu/1920_f_k_ga_k_2.html
magyar bucó 2014.11.04. 13:27:43
vén betyár 2014.11.04. 15:12:08
vén betyár 2014.11.04. 16:03:53
magyar bucó 2014.11.04. 16:06:25
vén betyár 2014.11.04. 16:33:32
teddybear01 2014.11.05. 08:41:01
Egy nejlonzsákba betöltöttünk vagy 20 liter benzint és két tégla ekrazitot tettünk alá. Hosszú gyújtózsinórral robbantottuk fel, és egy 50-60 méter magas gombafelhőt produkált, igen hangos robbanással.
teddybear01 2014.11.05. 08:48:59
Szóval kellett hozzá egy nagy adag őröltség is hogy használd.
Titus Pullo Urbino 2014.11.05. 12:51:11
magyar bucó 2014.11.05. 12:56:59
teddybear01 2014.11.07. 21:05:19
Pláne hogy nemsokkal előbb ütötte ki az egyik kolléga fogát a felrobbanó kézigránát nyelének egy darabja, miközben vagy száz méterrel arrébb várakoztunk a dobásra...
Egyszóval a töltet először felfelé dobta az egészet, majd szépen berobbant a benzin is mikor elkeveredett a levegővel. Látványos effekt volt, és jó hangos.
@magyar bucó: Lassú gyújtózsinórt használtunk, kb. két perces időzítéssel, mert az elektromos robbantót elbaszták a tisztek az előző héten. Komolyan mondom annyi érzékük sem volt semmihez mint egy szőke nőnek.
A gyújtás után meg rohantunk az égaljának, mint aki be van szarva! Mellesleg közel jártunk hozzá...
magyar bucó 2014.11.08. 07:56:59
László Medve 2015.10.23. 14:04:47
fordulo_bogyo 2015.10.23. 16:30:52
Egy aprosag:
"kálium-klorát (gy.k.: a kálium sósavval alkotott sója, haladóknak: KCIO3.)"
Ezt javitsd ki, ha szabad kernem: a kálium sósavval alkotott sója KCl (kalium klorid, nem klorat)
A kalium kloratot hidroxid es klorgaz reakciojaval allitjak elo:
3 Cl2 + 6 KOH → 5 KCl + KClO3 + 3 H2O
fordulo_bogyo 2015.10.23. 16:38:55
"kálium-klorát (KCIO3.)" - igy korrekt.
Crip Lee 2015.10.23. 20:13:04
vén betyár 2015.10.24. 05:47:03
László Medve 2015.10.24. 09:31:13
vén betyár 2015.10.24. 12:49:08