Mi itt a Lemilblogon szeretjük a rendhagyó dolgokat, s azon vagyunk, hogy a lehető legváltozatosabb módon kössük le a hadtörténelem és a rendvédelem-história iránt érdeklődő olvasóink figyelmét. Mai posztunk egyfelől csatlakozik az elmúlt időszak első világháborús tematikájú posztjainak sorához (tengók, repülőászok), másrészt pedig egy teljesen új színt is hoz a dologba: a ma kitárgyalandó történet a posztíró családjának archívumából való, s egy régesrégi katonaős földi pályafutásánek végéről mesél, gyakorlatilag kizárólag eredeti dokumentumokon keresztül.
Elöljáróban néhány mondat főhősünkről: egy csíkcsicsói (Csík vármegye, ma Románia) születésű Szebeny (más források szerint Szebeni) Lukács nevű fiatalemberről van szó, aki 1906-ban államvizsgázik a kolozsvári m. kir. tudományegyetem jogi karán, majd egy gyors karriert követően előbb 1912-ben albíróvá, egy évvel később, 1913 legvégén járásbíróvá nevezi ki Ferenc Jóska (főállású apostoli király). Lukács ekkor a 34. életévében jár. A körösbányai járásbíróságra kerül (Hunyad vármegye, ma Románia), ahol elkezdi tevékenységét, s nem sejti, hogy egy Gavrilo Princip nevű boszniai szerb ifjú hamarosan sok millió ember életét készül befolyásolni. Hogy Lukácsot mikor és hogyan rántotta be a K.u.K. hadsereg, nem tudjuk, csak azt, hogy 1915 őszén már egy Kevevára (Temes vármegye, ma Szerbia) melletti hadifogolytábor parancsnoka, honvéd vadászfőhadnagyként. Alakulata a m. kir. népfelkelő V/6. Hadtápzászlóalj.
És akkor lássuk a történetet, a rendelkezésünkre álló, kronológiai sorrendben bemutatandó dokumentumok fényében. A géppel írtakat mindenki el tudja olvasni, a kézzel papírra vetett hosszabbakat doc-fájlokba leírtam és a szóbanforgó dokumentum előtt mutatom be printscreen-formába, a könnyebb olvashatóság érdekében. A rövideket nem gépeltem át, szerintem azok így is olvashatóak. A fotók nagyíthatók, tehát ha közelebbről meg szeretnéd szemlélni őket, katt a képre és egy új, nagyobb ablakban fog megnyílni. Mindegyik dokumentum eredetije a birtokomban van.
1.) 1915. november 2-án reggel Szebeny Lukács népfelkelő főhadnagyot holtan találják szállásán, minden jel szerint főbe lőtte magát. Az orvosi bizonyítvány szűkszavú, de hát háború van, nincs idő pepecselni. A segédorvos a "nagyfokú ideggyöngeségnek" tulajdonítja a cselekményt.
2.) Ugyanaznap felveszik a tulajdonjegyzéket is. Ezek azok a tárgyak, amelyeket az elhalt Lukács hátrahagyott. Az itt látható egy olyan másolat, amit utólag a családnak küldtek meg. A levelezőlapos lista első helyén szereplő Szebeny Vilma volt Lukács nővére, innen kezdve ő lesz a hatóságok szemében a családi kapcsolattartó (amint azt látni fogjuk).
3.) Háborúban a temetéssel se sokat szaroznak, Lukács főhadnagyot egy nappal az öngyilkossága után már el is temetik. Az akkurátus Gozek János (akit feltételezem, hogy a temetés lebonyolításával megbíztak) el is számol a költségekkel. Egy koporsó például 40 koronába, a halottat felöltöztető asszony 6 koronába került. Az "Attila" fantázianevű szemfedő vánkossal kifejezetten drága mulatság volt, hiszen majdnem annyiba kóstált (36 koronába), mint a koporsó. Cakkpakk az egész temetés tehát 122.- koronájába fájt a m. kir. V/6. hadtápzászlóaljnak (illetve hát nem is nekik, de erről majd később), amint az ezen a kézzel írt nyugtán olvasható.
4.) A kevevárai segédlelkészt a temetés után 9 korona 20 fillér illeti meg, amit hiánytalanul át is vesz a zászlóaljpékától. Hogy a pénz honnan származik, azt majd szintén látni fogjuk.
5.) A kevevárai segédlelkész a temetést követő napon írásban fordul az elhunyt születése szerint illetékes plébániahivatalhoz (Csíkcsicsóba), hogy küldjék meg neki a néhai családi adatait, mert "a katonai hatóság nincs a szükséges anyakönyvi adatok birtokában".
Nem akarok kekeckedni, de ez így elég nagy kuplerájnak tűnik: a zászlóalj nem ismeri az egyik főhadnagyának az anyakönyvi adatait, ezeket a légvonalban is 400 km-re fekvő másik plébániától kell bekérni??? Ez csak nekem furcsa?
6.) A VI/1. Hadtápzászlóalj gazdasági főnöke (őket bízták meg Lukács ügyének intézésével) ír Vilmának (az elhunyt nővérének). Levelében korrektül elszámol. Ami a meglepő (nem is meglepő, hanem számomra egyenesen döbbenetes): a temetés teljes költségét, valamint a lelkészi díjat LEVONTÁK abból a pénzből, amit az öngyilkos hagyatékában találtak, s csak a különbözetet küldték el a családnak.
Magyarul: megöngyilkoltad magad? Hát szépen fizesd ki a költségeket, nehogy már a császári és királyi hadsereg állja a cehet. Oké, nem harcban esett el, nem minősült hősi halottnak, de ez a procedúra nekem egy kicsit gázos. Vagy szerintetek is rendben van így, s csak én vagyok (családi érintettség miatt) utólag is felháborodva?
7.) Azzal nincs semmi bajom, hogy Krisán János tisztiszolgának kifizették a hátramaradt lóvéból a 4 korona 24 fillért (ennyiért vásárolt be halála előtt Lukácsnak, de a pénzt mindig utólag kapta meg tőle). De hogy a koporsót, a lelkészi díjat és a többit... Azt csak az érdekesség kedvéért említem, hogy a tisztiszolga bevásárló-cédulájáról kiderül, hogy két kifli 8 fillérbe, 3 újság 36 fillérbe került, a "box" (cipőtisztító krém) pedig kereken egy koronába.
8.) A hadsereg azért megmutatta, hogy tud nagyvonalú is lenni: a hadtáposok géhás tisztje levelet ír Vilmának, amelyben túl azon, hogy megküldi neki a kofferkulcsot, arról is tájékoztatja, hogy az 5 korona hadipótdíj helyett ennek a tízszeresét, 50 koronát kap Lukács után.
9.) November 15-én a kevevárai segédlelkész is ír Vilmának. Úgy látszik meg akar dolgozni a 9 korona 20 fillérért, amit a temetésért kapott (megismétlem: Lukács hátrahagyott pénzéből). A levélből kiemelném a diplomatikus megfogalmazást: külön sír a hősökkel (gyk: a harcban, hivatalosan is hősi halált haltakkal) egy sorban.
10.) November 16-án a kolozsvári hadtestparancsnokság is kötelességének érzi, hogy írjon a családnak. Sajnálattal értesítik öccse haláláról. Az senkit nem zavar, hogy két hete történt, s a család már két forrásból is tud róla (egyházi vonalon és az eredeti alakulattól is).
11.) Lukács utolsó polgári munkahelye, a körösbányai járásbíróság is érdeklődhetett arról, hogy mi is történt, mert a zászlólaj vezetője röviden, de korrekt módon tájékoztatja Lukács utolsó főnökét, Brády Attilát a történtekről.
12.) És hogy mennyire igaz, hogy isten (és az állam) malmai lassan őrölnek: 10 hónappal az öngyilkosság után a család kap egy hivatalos levelet a Kincstártól, amelyben 1200 korona állami követelésről számolnak be Lukács vonatkozásában. Hogy ez mi lehetett (adótartozás, hosszú távú kölcsön, stb.), az nem derül ki. Csak az, hogy ezt bizony be fogják hajtani, ha a fene fenét eszik is. Amúgy a levél (amint látjátok), elég trehány munka, Lukács rendfokozatát pl. utólag írták bele. Elvégre csak egy öngyilkosról van szó, úgy látszik, ez ebben az esetben belefér...Miként az is, hogy az aláíró nem gépeltette oda a nevét és/vagy a beosztását, hadd találgasson a címzett.
Ez volt tehát Szebeny Lukács népfelkelő vadászfőhadnagy halála és az azt követő időszak, korabeli személyes dokumentumok alapján. Mivel végül is érintett vagyok (mint említettem, ezek itt családi papírok, Lukács családja a mi családfánk egyik terebélyes ága), nem is kommentálom tovább az eseményeket. Annak viszont örülnék, ha ti megtennétek. Ha van esetleg kérdésetek, tegyétek fel, s igyekszem válaszolni rá, miként arra is, ha valami nem volt világos a posztban.
juditmanó 2019.02.07. 20:37:54
OFF: A nagymamám 1912-ben Kevevárán született, ahol is az ő édesapja, az én dédnagyapám,katonatiszt volt.
Neoprimitív 2019.02.07. 21:03:21
Untermensch4 2019.02.07. 21:30:50
Kismy 2019.02.07. 21:37:22
AndeanCondor 2019.02.07. 21:58:15
wraith42 2019.02.07. 22:19:37
tiboru · http://blogrepublik.eu 2019.02.07. 22:42:38
A segédlelkész átiratában (amit a csíkcsicsói plébániának ír) titulálja "honvéd vadászfőhadnagynak" (a poszt 5. pontjánál meg lehet nézni).
wraith42 2019.02.07. 23:31:35
tiboru · http://blogrepublik.eu 2019.02.07. 23:55:04
Nem kételkedtem abban, amit írtál, csak megneveztem a forrásom :-)
Sigismundus · https://csakugyirkalok.blogspot.com/ 2019.02.08. 08:16:23
Ami az öngyilokkal kapcsolatos hadseregbeli hozzáállást illeti, olvastam egy érdekeset erről. Nem tudom poén volt-e de a magyar/középeurópai, öngyilkossághoz való hozzáállás ismeretében hihető volt.
Az OM hadsereg vagy Honvédség egy ideig az öngyilkos katonáknak temetésükkor díszes búcsúztatót rendezett. De annyira sok lett az ilyen hogy az illetékesek arra jutottak, hogy a szerelmi bánat miatt öngyilkos katonák direkt erre utaztak. Hogy falubelijeik, hűtlen exük lássa, mennyire is meg voltak ők tisztelve, micsoda remek embert veszítettek, szóval bosszú az életben maradottak felé. És megszüntették ezt a díszes és költséges búcsúsztatást, remélvén így kevesebben lesznek öngyilkosok....
tiboru · http://blogrepublik.eu 2019.02.08. 12:39:19
Az akkori népfelkelők nagyjából a mai Önkéntes Területvédelmi Tartalékos Századoknak feleltek meg. Azzal a különbséggel, hogy a mostani ÖTTSZ-ek leginkább a bohózat szintén léteznek és működnek, a népfelkelők azt azért legalább tudták, hogy a lőfegyver melyik részén jön ki a lövedék.
Pic 2019.02.08. 12:41:48
tiboru · http://blogrepublik.eu 2019.02.08. 13:44:52
Bűnnek, büntetőjogi értelemben?
Mondj már néhány példát abból a sokból, ha lehet linkekkel. Köszi.
Untermensch4 2019.02.08. 18:29:30
A család egy jó zsarolási célpont. Ezzel az idomítási módszerrel papíron és a valóságban nagy sikereket érnek el?
Ha túléli az öngyilkossági kísérletet akkor előre megfontolt szándékkal elkövetett emberölés kísérlete miatt akár halálra is ítélhetik..?
tiboru · http://blogrepublik.eu 2019.02.08. 18:48:11
Ja, azért várjuk meg az olvasó linkjeit, mert ezek nélkül nekem elég kamuszagúnak tűnik a komment tartalma. Oké, azt tudjuk, hogy az öngyilkosságot több vallás elítélte (a katolikus is), de hogy a mai napig jogilag is így lenne... De megismétlem: érdeklődve várom a háttérinfókat és a megbízható linkeket e tárgyban.
debreczenizoli 2019.02.08. 19:14:47
Greg36 2019.02.08. 20:03:07
tiboru · http://blogrepublik.eu 2019.02.08. 21:40:41
Köszi. Vagyis az iszlám jogrendszerek egy részében, néhány ébredő afrikai országban és (érdekességként) Grúziában és Cipruson illegális (noha ez csak egy Wikipédia-szócikk, ami azért tud meglepetéseket okozni).
Biztató. Akkor most a büntetési tételek is érdekesek lehetnek, mert egy dolog, hogy valami valahol illegális, a büntetés sem elhanyagolható tényező. Mondjuk az arab országokat ilyen szempontból nem tartom mérvadónak, ők előszeretettel nyakaznak, korbácsolnak, köveznek és akasztanak mindentől eltekintve.
Kreitl István 2019.02.09. 01:04:37
gondolom ilyesmi a jogalap :)
jó eséllyel egyébként a Monarchiában is teljesen máshogy ítélték meg az öngyilkosságot békében, mint háborúban, egy "ideggyenge" veteránnál. úgy értem, ha béke van, és a kártyaadósságon kívül más miatt nem nagyon nyúlnak a pisztoly után, ritka esemény lehetett. a frontszolgálat után biztosan megsokszorozódott a száma az ilyen eseteknek, nem lehetett rendkívüli esemény.
a temetés költségeinek levonása egyébként civilként teljesen természetes, nálunk is úgy működik, hogy az örökös eldöntheti, kell neki az örökség, és cserébe ebből fedezi az elhúnyt összes adósságát, vagy lemond róla, és minden az államé lesz, költségek/vagyon egyaránt. itt azon lehetne maximum elmélkedni, az egyenruhában elkövetett öngyilkosság vajon "munkahelyi balesetnek" számít-e, esetleg a korábbi frontszolgálat miatt méltányosságból bevállalják-e a temetési költségeket.
Greg36 2019.02.09. 07:53:53
szs. · http://szabosandor.blog.hu 2019.02.09. 09:11:33
tiboru · http://blogrepublik.eu 2019.02.09. 09:30:51
Ha jól tudom, a katolikusoknál kábé 100 éve van egy olyan hivatalos megközelítés, hogy ha az öngyilkosság "ideggyengeség" vagy "beszűkült tudatállapot" miatt következik be, akkor bocsánatos bűnnek számít és az öngyilkos részesülthet egyházi temetésben.
Minorkavidor 2019.02.09. 22:31:47
A kérdésed jogos, a válasz is. Részletezem:
Forrásom Deák István Volt egyszer egy tisztikar 1848-1918 c. munkája Bevezetés fejezet, levéltári bizonyítékok alcím 33-35.o.
Itt ír arról, hogy tisztek minősítési lapja tartalmazta többek közt "a tiszt nevét, és (ha volt) nemesi előnevét, születési helyét és idejét, törvényes lakhelyét, felekezeti hovatartozását és az ebben beállott bármiféle változást, apja foglalkozását" 833.o.)
Eddig igen a válasz.
Azonban:
'A tiszt anyjának vagy feleségének a nevét szinte sohasem tüntették fel. (34.o.
Egyértelmű nem.
Tovább erősíti a nemet, hogy E könyv elsősorban a hivatásos tisztikarról szól, a tiszti minősítési lapokat is róluk vezették. Ha a hivatásos tisztek esetében is ilyen hiányosságok vannak az anyakönyvi adataikban, akkor mit várhatunk a tartalékos és még inkább a népfelkelő tisztek nyilvántartásának pontosságát, mélységét illetően?
Minorkavidor 2019.02.09. 22:33:03
Minorkavidor 2019.02.10. 11:21:10
net.jogtar.hu/ezer-ev-torveny?docid=88600020.TV&searchUrl=/ezer-ev-torvenyei%3Fpagenum%3D32
E törvény 10. §-a szerint
"A népfölkelésre kötelezettek nyilvántartása, valamint osztályainak harczászati egységekbe való beosztása is, a honvéd-parancsnokságok által eszközöltetik.
Nyilvántartást a közigazgatási hatóságok is kötelesek vezetni, melyeknek e részben az anyakönyvvezetők az 1868:XL. törvénycikk 43. §-a értelmében segédkezet nyujtani tartoznak."
A kevevárai segédlelkésznek ezért kötelessége is volt a csikcsicsói plébániahivatalhoz fordulni, a polgári anyakönyvezést bevezető törvény, az 19894. évi XXXIII. tc. 1895. október 1-én lépett hatályba.
@tiboru:
Már régebb óta: "az öngyilkost a kat. erkölcstan és ennek alapján az egyházjog a legszigorúbban elítéli, tőle az egyházi temetést és nyilvános imádságot megtagadja; kivéve ha beszámíthatatlan állapotban volt v. halála előtt cselekedetét megbánta.
Forrás:Révai Nagy Lexikona XV.kötet
Isten malmai az egyházi jogban is lassan őröltek. Az öngyilkosság büntetését először a II. orléansi RENDELTE EL 533-BAN. Ott is kellett 500 esztendő.
Minorkavidor 2019.02.10. 11:23:02
Plieur 2019.02.10. 12:41:58
Az utolsó európai dekriminalizálás 1993-as, Írország:
www.irishstatutebook.ie/eli/1993/act/11/enacted/en/print.html
Franciáknál a Code Napoleon óta nem bűntett az öngyilok.
Hiryu2,01 2019.02.10. 14:16:39
ZorPrime 2019.02.11. 15:51:16
tiboru · http://blogrepublik.eu 2019.02.12. 15:19:01
És a mai posztunk is az öngyilkossághoz kapcsolódik:
lemil.blog.hu/2019/02/12/2019_egy_tabornok_halala
hendrick 2019.02.12. 19:04:06
Cymantrene 2019.02.13. 04:09:24
tiboru · http://blogrepublik.eu 2019.02.13. 07:44:33
Igen, körülbelül. Egy szakportálon egy 1915-ös korona esetében 1500-1700 mai forintos vásárlóértékről olvastam.
Cymantrene 2019.02.13. 08:30:38
És persze mindegyikhez hozzátartozik, hogy általában szegényebbek voltak az emberek, többet kellett dolgozniuk érte.
Azt nem tudom, hogy a korona mikor kezdett inflálódni a háború alatt. A pengő elég hamar, nagyanyám mesélte, hogy dupla könyvelést kellett vezetni a békebeli árakkal meg a háborús fölárral, mondván, hogy majd ha visszaállnak az árak, akkor majd rendbe teszik, és az adózást is visszamenőleg kiigazítják. Édes naivitás egy generációval a Nagy Háború után...
Cymantrene 2019.02.13. 08:32:24
horex · http://horex.uw.hu/ 2019.02.14. 20:11:47
Néhány éve költözködtem és ilyenkor megy az ősök iratainak a megörzése vagy selejtezése
Kezdve az 1800-as évek elejétöl , úgy az 1950-es évekig kerültek elő iratok
A lényeg
a csodálatos kaligrafált kézírás, és a "körülményes" mondatszerkesztés
Apám írt és fogalmazott hasonlóan, mint karpaszományos tizedes, irnok
Ma már senki nem ír és nem fogalmaz ilyen szépen
BálintFerenc · http://nagyhaboru.blog.hu 2019.02.15. 09:55:22
Rendeleti Közlöny a Magyar Királyi Honvédség számára 1878-05-09 / 16. szám
13454/III. szám. Körrendelet.
Temetési költség. Öngyilkos vagy meggyilkolt honvédek temetési stb költségeinek miként fedezéséről.
Az öngyilkos honvédek eltemettetésére és hulláik megvizsgálására nézve az 1875-ik évi „Rendeleti Közlöny" 22-ik számában kibocsátott
11971/eln. számú rendelet kapcsában s tekintettel az öngyilkos vagy meggyilkolt honvédek bonczolásából fölmerülő költségeknek ki által való viselésére, a következőket határozom :
1. ha tettleges-állományú öngyilkos honvéd hullájának bonczolása polgári hatósági közegek által teljesíttetett: az ebből fölmerülő költségek a honvédelmi tárczából fedezendő
2. ha meggyilkolt tettleges-állományú honvéd hullája polgári hatósági közegek által bonczoltatik föl: akkor az ebből fölmerülő költségek az esetben, ha
a) a gyilkos ismeretlen, vagy
b) ha az a honvédbiróság illetősége alá tartozik: a honvédelmi tárczából, — ha pedig
c) a gyilkos a polgári biróság illetőségéhez tartozik: az igazságügyi tárczából fedezendok.
3. Nem tettleges állományú vagy nem tettleges szolgálatban öngyilkossá vált, illetőleg meggyilkolt szabadságolt állományú honvéd hullájának bonczolásából származó költségek a honvédelmi tárczát nem terhelik.
Az 1-ső pont alatt érintett esetben azonban a költségek az elhunyt hagyatékából; — a 2-ik pont b) alatt érintett esetben pedig az elitélt vagyonából a kincstárnak visszatérítendő, s e végből a kerületi parancsnokság által annak behajtása iránt a kellő intézkedés idejekorán megteendő.
Kelt Budapesten, 1878-ik évi április hó 27-én.
Szende Béla s. k.
tiboru · http://blogrepublik.eu 2019.02.15. 10:09:46
Köszönöm, ez érdekes és hiánypótló kiegészítés volt!
hátramozdító 2019.03.26. 12:11:29
Amúgy meg olyan, mint Svejk valamelyik anekdotája, lehet hüledezni a Háború és békétől, a Meztelenek és holtaktól, Az oroszlánkölyköktől, bármilyen háborús irodalomtól, az abszolút elsőbbség Svejket illeti.