Biztos vagyok abban, hogy ti is többször hallottatok tekintélyes újságírót, politikust (van egyáltalán tekintélyes politikus..? Költői kérdés volt, nem köll válaszolni!) és közéleti személyiséget - az izgalomtól és a felháborodástól elfúló hangon - „emberiség elleni bűntettről” beszélni, esetleg olvastatok olyan cikket (tanulmányt, satöbbit), ahol ez a szóösszetétel így szerepel.
Tudom, hogy vissza-visszatérő vitatéma ez a sajtóban, fórumokon, akár magánbeszélgetésekben is, ezért nem húzom az időt: röviden elmondom a véleményem, s amúgy is blogunk profiljába vág.
A véleményem (persze nem csak az enyém) sommás: kurvajól hangzik, de nincs olyan, hogy „emberiség elleni bűntett”. Olyan viszont van, hogy „emberiesség elleni”. Hogy mindkét szó (emberiség, illetve emberiesség) angolul humanity, az ordas nagy pech. Esetleg a humanism még bejöhet az emberiességhez, de ezt (ahogy látom) ritkábban használják, főleg nem büntetőjogi környezetben és összefüggésekben.
És most nem fogok beidézni sem értelmező kéziszótárt, sem akadémiai állásfoglalást, sem bétékát (egy egészen jó összefoglalót itt olvashattok). Itt és most csak a józan észre és mindenki magyartudására apellálok.
Vajon emberiség elleni bűntett az, ha negyven bosnyák nőt megerőszakolnak a szerb szabadcsapatok, vagy ha Kongóban az egyik hadúr parancsára bozótvágó késekkel felnégyelik egy teljes falu lakosságát? Vajon Szaddám kurdok ellen intézett mérgesgázos támadásai veszélyeztették az emberiséget?
Def.: emberiség ugye az a Föld emberlakóinak összessége Aucklandtól Oslóig, Murmanszktól Gyálig; per pillanat nagyjából 7.000.000.000 (hétmilliárd) fő.
Szóval egyezzünk meg, hogy – bármennyire borzalmasak és elítélendőek is lennének –, fenti példáink távol állnak attól, hogy emberiség ellen irányulónak lehetne őket venni.
Talán Adolf H. egykori birodalmi kancellár és pártvezető, valamint keleti kollégája, Joszif V. Sz. lelkes igyekezete súrolta alulról a dolgot, de ha józanul mérlegeljük, bizony még a két korszak nevével fémjelzett, százmilliós nagyságrendű áldozat sem veszélyeztette a Föld lakóinak kollektív továbbélését, nem irányult az emberiség ellen. Igen, barátaim: azok sem voltak hundertpercent emberiség elleni bűntettek (lehet kezdeni dobálni a kavicsokat felém...)
Emberiesség elleninek minden további nélkül tekinthetjük őket, a bosnyák, hutu, tuszi, kurd, ukrán, orosz, német, magyar, zsidó, stb. áldozatokkal együtt. Háborús bűnök, népirtás, emberiesség elleni bűn: fúj! És most nem poénkodtam.
Az érdeklődőknek az 1949-es genfi egyezmények szövegét ajánlom, amely például amikor arról tesz említést, hogy the laws of humanity, akkor nem az emberiség törvényeiről (az the laws of mankind lenne - köszönet érte BiG_ olvasónknak), hanem az emberiességéről beszél.
Persze az emberiség elleni bűn bombasztikusabban hangzik, de fogadjuk el, hogy értelmetlen. Az lenne egy valódi ilyen, ha valaki - teszem azt - egy olyan vírust szabadítana a Földre, amely elpusztítaná lakóinak jelentős részét. Na az igen!
És igen, tudom (annó vizsgáztam is belőle), de hol írja, hogy a Btk. nem korrektúrázható?
Csak ennyit szerettem volna most gyorsan mondani, köszönöm a figyelmet. És nyugodtan legyintsetek arra, aki emberiség elleni bűnökről papol. Vagy ajánljátok neki ezt a posztot.
Az utolsó 100 komment: