A lemilen már elég sokszor előfordult, hogy egy-egy többrészes poszt első fejezete után a feldühödött kommentelők terrorizálták a szerzőt, megfenyegetvén, hogy macskákkal tétetik tönkre szépen ápolt pázsitját. Viszont ahogy alább olvashatjátok, a macskák másként emlegetve is simán passzolnak a lemilblog arculatához.
Ha az ember a hadtörténelmet olvassa, nem nagyon akad össze macskás utalásokkal. Ám ha jobban figyel, kiderül, hogy a macskák és a macskafélék bizony végigkísérték az embert véres történelme során.
Az első hadi jellegű cicás utalás a Krisztus előtti 525-ből származik. Éppen ekkor Perzsia királya, II. Kambüszész Egyiptom ellen vonul. Tudnunk kell, hogy Egyiptomban elég kemény macskakultusz volt, a macska megölését törvénnyel tiltották, és egy ilyen bűncselekménynek egyetlen kiszabható büntetése volt: a halál. De nem is nagyon fordult elő ilyen, mert a fáraók népe istenként tisztelte a cicákat, sőt egy macsek ha kimúlt, emberhez méltó temetésben részesült.
Pelosium ostrománál a perzsa király a várható veszteségek minimalizálása érdekében cselhez folyamodott. És most az állatvédők, macskaimádók ne olvassák tovább: a perzsa katonák sisakjára és pajzsára élő macskákat kötöztek. Nem is akadt olyan bátor és elhivatott egyiptomi harcos, aki kardot emelt volna egy ilyen organikus vérttel ellátott iráni katonára. A hadműveletet a perzsa hadvezetés sikeresnek minősítette.
Külön heraldikai posztért, sőt: külön blogért kiált az a rengeteg oroszlán és egyéb macskaféle ragadozó, amik ilyen-olyan uralkodók és kevésbé felkapaszkodott nagyurak pajzsait, címereit díszítették.
Vessünk csak egy pillantást Árpád-házi Imre királyunk címerpajzsára. Szinte közhelyszerű, de csak ide kívánkozik az angol történelem egyik legnagyobb királya, Richárd, aki méltán viselte az Oroszlánszívű előtagot.
A XVI. század közepéig a várvívásoknál a támadók által, kerekeken vagy hengereken előre tolható, gerendákból készített és levágott marhák nedves bőreivel betakart alkotmány toltak előre, mely alatt az előrenyomuló ostromlók a védők nyilai, kövei, stb. ellen védve voltak. Nos, ezt a németek Katze-nak, azaz macskának nevezték. Hogy miért? Rejtély, merthogy sehogy sem hasonlított egy cicára.
A középkorban az angol haditengerészetnél sok hajón szolgáltak macskák. Egyrészt irtották a rágcsálókat, másrészt kabalaállatként szolgálták Őfelségét. Állítólag a tengerész-szleng a gyenge szellőt „cicamancs” néven illeti. Egy hajótörés esetén a macska mentése pont olyan fontos volt, mint a hajó rumkészletének biztonságba helyezése.
A brit haditengerészetnél szolgált egyébként a hadtörténet legismertebb, de legalább is legjobb sajtóval rendelkező macskája, Simon. Ő 1948-ban került fel a HMS Amethyst nevű hadihajóra, mint morál- és hangulatjavító kabalaállat. 1949-ben a hajót a Jangce folyón kínai kommunisták megtámadják. A legénységből többen meghalnak, köztük a kapitány is, a hajó súlyosan megsérül. Simon viszont beáldoz egyet a kilenc életéből, és túléli az incidenst.
A brit tengerészetnél szolgált még fedélzeti kedélyjavító és kabalamacska beosztásban egy Sam nevű cica is, a HMS Cossack nevű rombolón. Ezt a rombolót 1941-ben az U-563 megtorpedózza, és a hajó négy nap múlva el is süllyed, ám Sam ezt túléli. Ez után a HMS Ark Royal repülőgép-hordozóra kerül. Az Ark Royal-t viszont az U-81 süllyeszti el, de Sam ezt is megússza. Ezután már nem kerül hajóra. Szerintem a híresen babonás tengerészek összefüggést véltek felfedezni a két hajó szerencsétlen sorsa és Sam jelenléte között, így érdemei elismerése mellett nyugdíjazzák, és megkapja az „Elsüllyeszthetetlen” előnevet.
De ha már Őfelsége haditengerészeténél járunk, meg kell említeni, hogy elég sok hadihajót keresztelnek el nagymacskákról, sőt, egész hajóosztályok névadója lesz egy-egy faj, például a HMS Lion, vagy a HMS Tiger. Manapság pedig egy brit katonai helikopter, a Westland Lynx lett elnevezve, mégpedig a hiúzról. És hát ugyan milyen nevet is választhatna magának a haditengerészet helikopteres műrepülő csapata, mint azt hogy Black Cats. Cseppet sem babonásak a fiúk.
A hadtörténelem minden bizonnyal egyik legismertebb nagymacskái a második világháborús német haditechnika csúcsragadozói, a Panzer V. Párduc, a Panzer VI. Ausf. E Tigris, és a Panzer VI Ausf. B. Királytigris harckocsik.
Lássuk be, egy királytigris azért nagyságrendekkel nagyobb kárt tudna tenni egy posztíró pázsitjában, mint száz hasmenéses cirmos. Van viszont egy szintén háborús német páncélos, a Panzer II (Ausf L), ami Luchs néven nem vált annyira ismertté, mint az előbbi három társa. Egyébként érdekes a németek ilyen irányú macskaimádata, mert Hitler állítólag megvetette a macskákat. A németek a háború után is megtartották a páncélos keresztelési hagyományaikat, és megalkották a Leopárd harckocsit, de Luchs néven is gyártanak nyolckerekű felderítő harcjárművet.
Az amerikai haditengerészetnél nem volt jellemző, hogy macskafélékről nevezzék el a hajóikat, viszont a haditengerészet repülőinél igen. A jenkiknél a Grumman repülőgépgyár kezdi elnevezni vadászgépeit mindenféle macskának. Az alábbi képen egy igazi aviatikai és macskaelnevezési törzsfejlődés érhető tetten.
A haditengerészet úgynevezett Agresszor századai, amik a hidegháború idején a szovjet repülőket szimulálták, használtak még Nortrop F-5 Tiger II. gépeket, amik nem keverendők össze az imént említett Grumman típussal. Érdekesség, hogy ugyanezen alakulat számára F-21 Lion néven az izraeliektől kölcsönöznek néhány IAI gyártmányú Mirage III. klónt, aminek zsidó neve: (milyen érdekes) Kfir, vagyis oroszlánkölyök. Egyébként se szeri se száma azoknak a repülőszázadoknak, amelyek valamilyen macskafélét választottak névadóul.
Bár az amerikai szárazföldieknél a harckocsiknak rendszerint tábornokok neveit adják, az M18 páncélvadásznak mégis a Hellcat név jut. A második világháborúban elesett amerikai páncélvadászoknak állított emlékművön is ott figyel egy aranyos cicus.
Némiképp érdekes, de a Magyar Néphadseregben is volt egy időszak, amikor a légierő repülőgépeit látták el valamilyen állatnévvel, jellemzően madárral. Ám az Il-10 csatarepülőgép, ami a híres Il-2 Sturmovik leszármazottja a Párduc nevet kapta.
Manapság a Honvédségnél rendszerben álló GM mesterlövész puska család tagjai viselik a Gepárd nevet, a GM6 öntöltő romboló változat pedig a Hiúz névre hallgat. A kecskeméti légibázison állomásozik a magyar légierő Puma százada, melynek gyökerei a második világháborúig nyúlnak vissza, és történetükkel egy külön posztot lehetne megtölteni.
Nyilván rengeteg macskaféle utalás, elnevezés maradt ki e posztból, ám ha mindet sorra vettem volna, ez a poszt is két részes lenne minimum.
Az utolsó 100 komment: