Az utóbbi hetekben nehezen lehetett olyan biztonságpolitikai és/vagy titkosszolgálati szakértői nyilatkozatra bukkanni, vagy a terrorhelyzettel foglalkozó cikket olvasni, amelyben ne fordulna elő a bűvös HUMINT betűszó. Jó esetben meg is magyarázzák (még ennél is jobb esetben helyesen), hogy mit is értünk ezalatt, tehát (legalábbis ilyen szempontból) elérkezett a Kánaán: saccra mondom, hogy napjainkban a magyar lakosság nagyobb hányada van tisztában ennek jelentésével, mint ahányan értik mondjuk az „aszimmetrikus hadviselés” vagy a „genderelmélet” kifejezéseket.
Az intek csodálatos világa azonban nem merül ki a HUMINT-ban; az érdeklődők számos további hasonló rövidítéssel találkozhatnak a hírszerzéselmélettel foglalkozó kiadványokban, s most azok kedvéért, akik még csak az út elején járnak (vagy simán csak szeretnének bennfentesként megnyilvánulni a kedvenc sörözős törzshelyükön, kivívva a kémszakmával még köszönőviszonyban sem lévő, de a téma iránt érdeklődő cimboráik osztatlan elismerését), a Lemilblog most egy kis virtuális fejtágítót tart a témakörben.
Nem törekszem a teljességre, hiszen az INT közösség olyan, mint egy nagy és boldog kommuna a hetvenes években: szépen gyarapodik, szinte havonta örülhetünk egy-egy új tagnak. Most csak a legismertebbeket sorolom fel, a kommentek között ti nyugodtan folytathatjátok a sort.
Noha pont a bevezetőben céloztam arra, hogy a HUMINT lassan az év szavává válik (pedig még csak március van!), mégiscsak ezzel kezdjük, elvégre a szerkesztőségben többségben vagyunk azok, akik szerint kütyük ide, technikai biszbaszok oda, mégiscsak ez a hírszerzési módszerek királynője.
1.) HUMINT (Human Intelligence). Az emberi erőforrásokat felhasználó, kiaknázó hírszerzési módszer.
Ha az információt közvetlenül egy emberi lénytől kapjuk, függetlenül attól, hogy ez az emberi lény a saját kémünk, informátorunk, fedett nyomozónk, a másik oldal árulója vagy a kihallgatások során beszédes hangulatba került hadifogoly, menekült migráns, nemrégiben hazatért külkereskedő, újságíró, idegenvezető, katonai felderítő, bűncselekmény vagy más jelentős esemény tanúja, neadjisten (vagy inkább adjisten) egy részeg piréz diplomata a követségi fogadáson, na akkor mi HUMINT forrást használtunk fel (vagy ki).
A HUMINT talán a legősibb hírszerzési módszer, a kiaknázására vonatkozó alapszabályok sok ezer éve gyakorlatilag változatlanok, hiszen maga az emberi természet se nagyon változott Julius Caesar vagy akár Hammurapi óta. A HUMINT hivatásszerű művelői ismerik az emberi természetet, s szerintem (noha most a bölcsészek, a költők és rokonterületeik művelői virtuálisan meg fognak kövezni) ők a lélek igazi mérnökei. Arról, hogy melyek azok a (szintén ősi) motivátorok, amelyek arra késztetnek valakit, hogy „forrás”-sá váljon, talán majd egyszer egy másik posztban írok.
2.) SIGINT (Signal Intelligence). Nevezzük röviden rádióelektronikai felderítésnek vagy simán jelfelderítésnek. A legnagyobb spíler ezen a területen a híres NSA. A SIGINT két nagy alterületet foglal magába.
2.1.) COMINT (Communications Intelligence). Távközlési felderítés, rádiófelderítés; elvileg az ember és ember közötti kommunikációra épülő hírszerzés. Egy telefonbeszélgetés lehallgatása, egy emailváltás rögzítése, egy (kódolt vagy kódolatlan) rádióforgalmazásra történő rácuppanás: ezek mind a COMINT-hoz tartoznak.
2.2.) ELINT (Electronic Intelligence). Rádiótechnikai felderítés; elvileg a gép és gép közötti, emberi beszédet vagy szöveget nem tartalmazó, leginkább elektromágneses alapú adatátvitelre épülő hírszerzés. Ha például az ellenérdekelt fél rádiólokációs eszköze által sugárzott jeleket veszem és ennek segítségével megállapítom, hogy hol bujkál a köcsög, na ez tipikusan ELINT.
3.) OSINT (Open Source Intelligence). Nyíltforrású hírszerzés.
Ide tartozik minden olyan forrás hírszerzési célú felhasználása, ami a széles nyilvánosság számára is szabadon hozzáférhető: minden médium (újságok, folyóiratok, online-felületek, rádió- és tévéadások), könyvek, tanulmányok, statisztikák, szórólapok, plakátok, konferenciák és szemináriumok nyílt anyaga, hirdetések, reklámok, sajtótájékoztatók, satöbbi. Mértékadó becslések szerint a hírszerző szolgálatok által feldolgozott információk 80-90 százaléka OSINT eredetű.
3.1.) SMINT/SOMINT (Social Media Intelligence). Közösségi oldalakra épülő hírszerzés.
Viszonylag új terület, egyes konzervatívabb szakértők még mindig nem tekintik külön kategóriának az OSINT-on belül. Túl sok magyarázatra nem hinném, hogy szükség lenne: a közösségi oldalakra a felhasználók által felpakolt információk összegyűjtésén, értékelésén és elemzésén alapuló hírszerzési módszer. Nem hiszem, hogy túl nagy titkot árulnék el azzal, hogy manapság minden bűnüldözési, katonai, gazdasági, üzleti, nemzetbiztonsági vagy politikai célú titkos információgyűjtés és nyomozás azzal kezdődik, hogy a felmerült személyek nevét „megfuttatják” az összes elérhető közösségi oldalon, de már ugyanezt teszi az átlagos munkáltató is, ha új munkaerő jelentkezik felvételre. Nem akarom itt megjátszani a bölcs nagybácsit, úgyis ezerszer hallottátok már, de akkor is megismétlem: csak óvatosan az önmagadról és másokról a Facebookra és a többi helyre felpakolt információkkal, mert a fagyi bizony néha visszanyal.
4.) IMINT (Imagery Intelligence). Talán képi hírszerzésnek (felderítésnek) lehetne fordítani.
A műholdak és más repülő eszközök (repülőgépek, helikopterek, drónok, léggömbök, stb.) által az űrből vagy a levegőből, különböző technikák segítségével készített képi felvételeken alapuló hírszerzési módszer. Ha egy postagalambra automata fényképező- vagy filmezőgépet szerelsz (volt ilyen és lehet, hogy még lesz is), az is IMINT. A kémműholdak és kémrepülőgépek erről szólnak.
5.) MASINT (Measurement and Signature Intelligence). Ezzel egy kicsit gondban vagyok, hogy is lehetne lefordítani, hogy ne hangozzon nagyon hülyén magyarul. Mérési és szignóhírszerzés? Á, ez is borzasztóan béna. Talán majd ti a hozzászólások között.
A MASINT (ugye milyen oroszosan szovjetesen hangzik?) ugyancsak egy műszaki kategória, s az a lényege, hogy különféle technikai módszerekkel (például akusztikus vagy radarhullámokkal), esetleg biológiai vagy vegyi szenzorok útján igyekszünk minél több konkrét, számszerűsíthető információt megtudni az ellenérdekelt fél által fenntartott és üzemeltetett célobjektumokról. Gyakran a SIGINT velejárója, vannak, akik szerint a kistesója. Ha bele akarod ásni magad a MASINT-ba, kösd fel a gatyeszt, mert legalább tucatnyi alkategóriája van.
6.) FININT (Financial Intelligence). Pénzügyi hírszerzés.
Egyre többet fogjuk hallani. A pénzügyi tranzakciók (banki és más pénzintézeti átutalások, be- és kifizetések, pénznemek közötti átváltások) elemzését használja információforrásként. Manapság, amikor a terrorizmust ennek anyagi alapjainál is próbálják támadni, egyre komolyabb jelentőséggel bír, na és a mindenkori adóhatóság is szívesen mazsolázgat a hasonló adatok között – szigorúan törvényes kereteken belül persze!
7.) MEDINT (Medical Intelligence). Orvosi hírszerzés.
Biztosan az orvoslobbi harcolta ki, hogy külön kategória legyenek, különösebb értelmezést ez se igényel. Valljuk be: jó tudni, hogy az ellenség vezérkarában hány tábornok súlyos alkoholista (tipp: elég sok, akárcsak nálunk), esetleg melyikük cukorbeteg. Azzal se árt tisztában lennünk, hogy a másik tábor melyik minisztere szed rendszeresen erős antidepresszánsokat vagy mire allergiás a köztársasági elnökük vagy a királyuk. Azt azért elmondom, hogy a CIA-nál sokkal jobban bírtak örülni a szovjet pártfőtitkár székletmintájának (true story!), mint annak, amikor a századik kém is jelentette, hogy Moszkvában nem lehet friss sertéskarajt kapni, vagy hogy hadgyakorlat közben megint meghalt tíz szovjet kiskatona.
8.) TECHINT (Technical Intelligence). Fegyver- és hadianyag-hírszerzés.
Igen, jól olvastad: elsődlegesen a TECHINT furcsa módon nem műszaki hírszerzést jelent; a katonák vicces népség, főleg a hírszerzéssel foglalkozó részlegük (nem véletlenül nevezik őket ugye felderítőknek). A TECHINT tehát az a hírszerzési terület, amely kifejezetten az ellenség fegyvereire, haditechnikájára és más hadianyagaira fókuszál, úgy általában mindenre, ami ezzel kapcsolatos: külső és belső paraméterek, fejlesztés, képességek, kutatás, gyártás, stb.
A fentieken kívül van még NUCINT, CYBINT, GEOINT meg még egy szakajtónyi más *INT, de ezekkel most nem foglalkozunk, a mazochisták nyugodtan keressenek rájuk. Várjuk a kommentjeiteket, kiegészítéseiteket és boldog HÚSVINT-et mindenkinek!
00101010 2016.03.25. 19:29:47
tiboru · http://blogrepublik.eu 2016.03.25. 20:20:21
És ez csak az ominózus jéghegy még ominózusabb csúcsa :-)
qbr 2016.03.26. 09:09:41
2016.03.26. 13:30:14
2016.03.26. 14:09:02
Untermensch4 2016.03.27. 12:45:43
a "...az ellenség fegyvereire, haditechnikájára és más hadianyagaira fókuszál, úgy általában mindenre, ami ezzel kapcsolatos: külső és belső paraméterek, fejlesztés, képességek, kutatás, gyártás, stb." viszont, ha önállóan kéne elnevezni, mégiscsak műszaki hírszerzés lenne. Nem kimondottan haditechnikai mert ugye civil műszaki dolgok is relevánsak lehetnek (pl konzervgyár).
"a katonák vicces népség, főleg a hírszerzéssel foglalkozó részlegük (nem véletlenül nevezik őket ugye felderítőknek)"
Az szexuálisabb töltetű humorúak pedig a mélységi felderítők.
pushup 2016.03.30. 09:05:50
mert ugye lehet humint és sigint használatával a techint céljai felé törni :D
Minorkavidor 2016.03.30. 17:52:48
Az amcsik is inkább erre támaszkodtak a hidegháború idején. Annyira, hogy mikor az véget ért és jött az Al-Kaida és testvérszervezetei teljesen megvoltak lőve. Nem volt olyan emberük aki beszélt volna pastu, dári, üzbég és hazara nyelven, ismerte volna kultúrát és a vallást. Mire ezeket pótolták, a terrorista szervezetek újítottak: testvérpárokat alkalmaznak:
www.origo.hu/nagyvilag/20160326-brusszel-terror-terrorizmus-testverek-robbantas.html
Ez talán magyarázat a belga titkosszolgálatok szerencsétlenkedésére, árnyalja a róluk kialakult képet.
mnandy 2016.08.31. 13:39:37
www.hirado.hu/videok/740-millio-eurot-koltott-belgium-a-terrorellenes-intezkedesekre-ket-ev-alatt/