Szeretnénk meghívni a lemilblog olvasóközönségét egy virtuális kerekasztal-beszélgetésre a következő vitaindító bekezdésekkel.
Szeptember eleje óta a biztonságpolitikai előrejelzésekkel foglalkozó szakműhelyek mindegyike megpróbálta már legalább egyszer eltalálni a leendő amerikai csapaterősítés létszámát, valamint annak várható bejelentésének idejét. De mielőtt erre a kérdésre is (közösen) megtalálnánk a választ, vegyük gyorsan sorba, milyen fontosabb események történtek Afganisztánban 2009-ben.
Tavasszal Obama elnök bejelentette az Egyesült Államok új Afganisztán-Pakisztán stratégiáját és ezzel együtt engedélyezte, hogy további 21.000 katonát küldjenek az amerikaiak számára legfontosabb hadszíntérre. A létszámemelés egybevágott az ISAF akkori parancsnokának – McKiernan tábornok – kérésével.
Májusra kiderült, hogy McKiernan tábornok már nem élvezi sem a katonai, sem a politikai vezetés bizalmát, így a kettő helyett csak egy évet szolgál beosztásában. Érkezett McChrystal tábornok, akit sokkal operatívabbnak és agilisabbnak tartanak elődjénél. Beiktatása után nem sokkal érkezik részére az utasítás Gates minisztertől, hogy készítsen az első 60 napjáról egy összefoglaló jelentést, természetesen előremutató javaslatokkal. Az augusztus 30-án elkészült és továbbított 66 oldalas jelentés nyílt változata – miután a Pentagon illetékesei egy hétvégét áldoztak a kínos részek törlésére – szeptember egyik hétfőjén megjelent a Washington Post honlapján. Sok megállapítást tartalmaz az összefoglaló, mai vitaposztunk számára két fontos számadatot emelnék ki.
Az ISAF parancsnoka, aki egyben az Afganisztánban állomásozó katonák első számú vezetője (USFOR-A) szerint legalább 40.000 katonára van még szükség, hogy a nyolc esztendeje folyó háború kimenetét a sikeres mezőbe terelje az elkövetkező 12 hónapban.
Jelenleg mintegy 100.000 szövetséges fegyveres harcol az országban, ebből körülbelül 71.000-en tartoznak ISAF alárendeltségbe.
A hatástanulmányok kidolgozása még most is folyamatban vannak, és a hírek szerint Obama elnök négy változat közül választhat, hogy mennyivel emelje az amerikai harcoló és kiképző erők létszámát:
1.) 40.000
2.) 30.000
3.) 20.000
4.) 0
Ezzel párhuzamosan McChrystal tábornok az Afgán Nemzeti Biztonsági Erők (Afghan National Security Forces - ANSF) létszámát 400.000-re kívánja emelni 2013 végére. Ebből 240.000-en a hadsereg (Afghan National Army - ANA), 160.000-en pedig a rendőrség (Afghan National Police - ANP) kötelékébe tartoznának. Októberi adatok szerint az ANA létszáma 93.980, a rendőrség pedig több mint 80.000 fős állománnyal rendelkezik.
Mindeközben folyt az afgán belpolitikai élet, különösebb villongások nélkül lezajlott az elnökválasztás első fordulója augusztus 20-án. Az eredményre várnunk kellett egy kicsit (két hónapot) a választási eredmények ilyen-olyan manipulálásának kivizsgálása miatt.
Mivel Hamid Karzai (itt balra) éppen nem érte el az 50% + 1 szavazatot, ezért november 7-ére kiírták a választás második fordulóját. Az első fordulóban második legtöbb szavazatot kapó és ezzel a második fordulóba jutó Dr. Abdullah (itt jobbra) azonban néhány nappal a második forduló előtt visszalépett a megmérettetéstől. A Független Választási Bizottság nem is késlekedett bejelenteni, hogy Karzai ezzel megnyerte a választást, és újabb öt évre ő lesz Afganisztán elnöke.
Most pedig térjünk rá a kérdésekre:
- Mennyire tekinthető legitimnek Karzai elnök?
- Milyen létszámemelést jelent be Obama elnök, ha visszatér ázsiai körútjáról?
- Figyelembe véve Afganisztán történelmét és hagyományait, elérhető lesz-e az Afgán Nemzeti Biztonsági Erők 400.000-es létszáma?
- Az afganisztáni műveletek összefoglaló jellemzésekor elérjük-e a sikeres jelzőt az elkövetkező 12 hónapban?
Ne kíméljétek a klaviatúrát, és eredményes szakértői vitát kívánunk!
Az utolsó 100 komment: