A Lemilblog Házitrollja folytatja címer- és zászlótani kalandozását a fekete kontinensen. Mai posztjában is rácsodálkozhatunk Afrikára, és talán nem lesz értelemzavaró azt mondanom, hogy ez a kontinens nem is egyértelműen fekete, hanem ellenkezőleg: roppant színes…
Elöljáróban annyit szeretnék megjegyezni, hogy bár utánaolvashatnék a heraldikának, nem tettem és nem is szeretném még egy ideig, mert akkor véletlen belecsúsznék mindenféle elemezgetésekbe, és az alapötlete írásomnak a rácsodálkozás, hogy jé, mik vannak szerte a világban. Így abba sem mennék bele, hogy ezek a szó szoros értelmében címerek-e; ezen országok nemzeti jelképként használják őket, tehát fogadjuk el őket akként.
Az előző rész egyetlen megmaradt kérdése, hogy mi a fenét visel a tanzániai címer nőalakja a fején, avagy szőke-e; nos, ennek megpróbáltam utánajárni, de akárhol és akárhogy is kerestem, mindig félmeztelen tanzániai nőkre bukkantam, akik biztosan nem a címertani szaktudásuk miatt kerültek lencsevégre.
Az első rész vége felé néhány érdekesen állatos országot vettem szemügyre, folytatnám is velük, rögtön itt van például a régi szudáni címer ’56 és ’69 közöttről. Találtam olyan változatot is, amiben orrszarvú van, de nekem a borostás víziló (már csak férfiúi szolidaritásból is) jobban tetszik. A mostani címerükben egy kígyászkeselyű van, az ábrázolás pedig hasonlít a mostani egyiptomi címerre. Mindkét címer madara köthető az arab nacionalizmushoz, de ebbe nem mennék bele. Viszont ha már Egyiptom, akkor volt régen egy olyan királyság 1922 és 53 között, hogy Egyiptom és Szudán, másképp Egyiptomi királyság, harmadképp Anglia egy erősen szövetséges területe. Mindenesetre nekik is volt egy címerük, amiről mintha épp csak fellebbentenék a leplet.
Visszatérve a madarakra, illetve a korábbi poszt fegyvereire, Guinea címere is megér egy misét. Ez a kép a régi ábrázolás, a mostaniban nincs kard és puska. A csere évében halt meg Ahmed Sékou Touré, országának marxista vezére, mellesleg LENIN BÉKEDÍJAS!
Lehet, én vagyok csak túl fiatal, de nem hallottam erről a kitüntetésről.
Környékbeli mércével tulajdonképpen meg is érdemelte: ötvenezerre becsülik azok számát, akik uralma alatt – és nem kifejezetten békés körülmények között – vesztették életüket. Viszont ő volt, aki az országot a francia gyarmat pozícióból önálló állam pozícióba tette. Pánafrikai nézeteket is vallott, ami talán jobb, mintha kizárólag meggyőződéses kommunista lett volna… Néhány afrikai ország címerében megtalálható egy fekete csillag, ez a pánafrikai mozgalom szimbóluma.
Történelem és sors leginkább talán Libéria címerében jelenik meg, és mivel én Tiboruval ellentétben nem értek a heraldikához, a vexillológia szót pedig csak szótár segítségével tudom leírni, nekem kell az ilyen címer, ahol van fehér galamb a békéhez, hajó a rabszolga-visszaszállításhoz, meg eke és kapa. Felhívnám a figyelmet, hogy ez nem olyan eke, ami elé igavonó állatot lehetne befogni! Említést érdemel még a zászlójuk, ami ismétcsak egyértelműsíti, hogy ide bizony az Újvilágban felszabadított rabszolgákat küldték vissza. Amúgy zárójelben megjegyzem, hogy különösebb területi megfontolás nélkül, tehát akárhonnét érkezett a szerencsétlen gyapotföldi munkás, bizony, ide mehetett vissza. Meg azért ne feledkezzünk meg a világ második legnagyobb kereskedelmi flottájáról sem, ami Libériáé – hála az alacsony regisztrációs díjnak és az ugyancsak alacsony kötelező biztonsági szintnek.
Nadehát biztonsági szint mindenhol van, csak másként értelmezik, felénk kockázatnak mondanánk. Nyugat-Szahara például nemzetközileg nem is egy elismert állam, mégis állandó veszélyt jelentett a Dakar ralira, meg egyáltalán bármiféle békére. A Polisario Front által a területén kikiáltott Sahrawi Demokratikus Arab Köztársaságnak ilyen a címere. Engem azokra a szocialista időkből fennmaradt gyermekrajzokra emlékeztet, amikor a harckocsik csövéből virágok lógtak ki.
De térjünk vissza egy gondolat erejéig a hajókra, ilyet biztosan Titus sem látott a Dunán, igaz, ő uszályokban utazik. Amellett, hogy ebből (vagyis Gabon címeréből) süt fekete-Afrika minden része, nekem még tetszik is. Utánaolvasva viszont kiderül, hogy egy svájci profi, Louis Mühlemann tervezte, aki Kongó címeréért is felelős. Az meg ilyen. Azért nagyon nem erőltette meg magát az elrendezést tekintve, igaz, én fele ilyet sem alkottam még sosem, szóval nem kritizálom tovább.
Nem annyira szimmetrikus, ám mosolyra fakasztó Mauritius címere, amely országra én megesküdtem volna, hogy c-vel írja a nevét, pedig magyarul nem, csak szlovákul.
A kétoldali állatok jegyében pedig következzék a szívemnek – gyomromnak – olyan kedves kardhal és a Seychelle-szigetek címere. Mellékesen megjegyzem, hogy a korábban felajánlott tizedik gyermekemre vonatkozó felajánlások közé szívesen vennék egy jubileumi kardhalas díszvacsorát a szigetek bármely éttermében.
Érdekes adalék a világ egyik legszebb (a fenntartható fejlődést maximálisan zászlajára tűző) turistacélpontjához, hogy miután 1976-ban felszabadult a brit rémuralom alól, ’77-ben már a Seychelle Szigeteki Népfront kormánya vezette az egypártrendszert. Na, szerintem a szüleimnek ekkor kellett volna emigrálnia ode, végülis akkor baráti ország voltak, én még úgy homokoztam volna a szocializmus óceánjának partján… Sajnos eszükben sem volt ilyen terv, de ezt annyira nem vetem a szemükre, különben is, hamar romlott a helyzet. ’81-ben Dél-Afrikából érkeztek ide zsoldosok egy sikertelen puccsra, ’82-ben aztán sikerült is egy helyi puccs, de azt meg tanzániai erőkkel leverték. Azért gondoljunk bele; Tanzánia úgy szól bele más országok ügyeibe, hogy a lakosság 80%-a mezőgazdaságból él, miközben az ország területének csak 4%-a művelhető. A Szovjetunió bukásával egy időben amúgy nem csak az igazi punkbandák, hanem a Seychelle Szigeteki Népfront is eltűnt a süllyesztőben.
Viszont kár lenne Afrikát csak a szép tájakért becsülni, van itt ipar is; Algériában például a címerből süt ránk. Volt francia gyarmatként nem is fűznék hozzá mást, mint a francia „soudan” szót, ami nem az országra vonatkozik, hanem az éghajlatra. A kifejezés arab eredetű, és a feketék földjét jelöli. Ezt igazából most olvastam, és a franciák gyarmati tevékenységének egy fantasztikus zászlaját sikerült hozzátársítanom: Francia Szudánét!
Egyébként ilyen zászlaja volt Malinak is, csak más színekkel.
Gondolkoztam, hogy mivel zárjam majd írásom, és a következővel akartam, ugyanis ez volt az a címer, amit megpillantva először felmerült bennem a cikk megírásának gondolata. Mozambik az a szerencsétlen ország, amely nemcsak címerében, hanem zászlajában is hordozza Mihail Kalasnyikov örökségét. Először röhögtem rajta, annyira abszurd az egész, hogy mást nem is nagyon tehet az ember. Aztán egyre többet utána olvasva, rádöbbenve, hogy az egész kontinensen mi történt; hogy a Hotel Ruanda nem is olyan elszigetelt esemény. Igazából egy széken ülve nem lehet elképzelni, milyen 25 éven keresztül polgárháborúban élni, és Mozambikban 1977 és 1992 között lényegében ez volt. Lassan ideje lenne címert váltaniuk, ahogyan azt több afrikai ország megtette, nekik még nem sikerült.
Mivel a fenti gondolat végszónak sem rossz, utószó gyanánt következzenek azon maradványok, amiket logikailag nem tudtam bekötni sehova. Kutakodásaim közepette a teljes afrikai címerkészletet átnéztem, igyekezve a történelmieket is megtalálni, rábukkantam néhány nem-országra, autonóm területre is. Következzenek ők, búcsúzva a fekete kontinenstől:
Ezzel be is fejeztük afrikai körutunkat, remélem, élvezték a kirándulást! Több kontinens nincs készenlétben, de terveim között azért szerepel címer- és zászlótani szempontból történő feltérképezésük.
Papírzsepi · http://lemil.blog.hu 2011.04.20. 08:14:54
Titus Pullo Urbino 2011.04.20. 09:01:14
hazitroll 2011.04.20. 09:16:46
De most nem dicsérem meg a szerzőt :)
tiboru · http://blogrepublik.eu 2011.04.20. 09:29:16
Á, köszi!
@hazitroll:
Bocs, úgy emlékeztem, hogy szóltam... Hiába, a kor :-(
juditmanó 2011.04.20. 09:30:01
Nem is tudom eldönteni, melyik címer döbbentet meg jobban, a languszták, homárok, vagy a hétfejű sárkányok/hidrák alkalmazása. Dobogós még nálam a feketpárducos, ill. a szép színes Seychelle- szigeteki címer :)
tiboru · http://blogrepublik.eu 2011.04.20. 09:33:58
hazitroll 2011.04.20. 09:38:32
hazitroll 2011.04.20. 09:39:22
Zig Zag · http://lemil.blog.hu/ 2011.04.20. 10:05:16
tiboru · http://blogrepublik.eu 2011.04.20. 10:05:46
Sajnos csak franciául:
dlem.legion-etrangere.com/
Zig Zag · http://lemil.blog.hu/ 2011.04.20. 10:15:59
juditmanó 2011.04.20. 10:31:33
teddybear01 2011.04.20. 10:42:06
hu.wikipedia.org/wiki/Nemzetk%C3%B6zi_Lenin-b%C3%A9ked%C3%ADj
Zig Zag · http://lemil.blog.hu/ 2011.04.20. 10:49:21
hazitroll 2011.04.20. 11:15:47
Viszont egyelőre még nem találkoztam olyan címerrel, amiben megjelenne.
hazitroll 2011.04.20. 11:20:16
juditmanó 2011.04.20. 11:41:17
milliliteratura · http://milliliteratura.blog.hu/ 2011.04.20. 11:50:54
milliliteratura · http://milliliteratura.blog.hu/ 2011.04.20. 11:52:51
Papírzsepi · http://lemil.blog.hu 2011.04.20. 12:18:53
Machaerophorus (Zoli) · http://usbayonet.blog.hu 2011.04.20. 12:35:15
paranoid T.R. marcipan 2011.04.20. 12:46:06
A szudán többféle jelentése akkor igazán vicces, ha az afrikai népvándorlásról olvasol, és a második mondat után már lövésed sincs, hogy az adott csoportot a térkép melyik részén kellene keresni. Egy darabig próbálod megérteni, aztán inkább feladod és ellapozol a hottentottás részhez röhögni :)
rudai gyerek 2011.04.20. 12:59:43
A Gabon címerében szereplő nagymacskák olyanok, mintha sót nyeltek volna, és most próbálnák kiköpni...:-)
A mozambiki címer meg tényleg nem semmi.
Remélem, hogy szépen sorban következnek majd a kontinensek!
Még egyszer gratula!
tucano 2011.04.20. 13:31:11
www.youtube.com/watch?v=IcPH6AKI72E
Aztán patkányokat az aknamezőkre: www.youtube.com/watch?v=B1jrbr4JMHk
Ez meg dj Sdunkero, aki az afro popipar minden kliséjét sikeresen(?) alkalmazza, de jó ebéd utáni minisziesztához:
www.youtube.com/watch?v=7YCheuAFCDE
teddybear01 2011.04.20. 13:47:05
A délvidéken ez annyit jelent: Felszarvaztak!
Láttam már kosárrá dagadt fejjel ordító olaszt egy ilyen bemutatás után...
Kullancs1983 2011.04.20. 14:01:34
juditmanó 2011.04.20. 14:36:49
szs. · http://szabosandor.blog.hu 2011.04.20. 14:40:53
tucano 2011.04.20. 14:59:35
hazitroll 2011.04.20. 16:59:38
tudi 2011.04.20. 17:19:11
SchA · http://katpol.blog.hu 2011.04.20. 18:17:30
(és a demokrácia és a népi demokrácia olyan viszonyban vannak egymással, mint a zubbony és a kényszerzubbony)
hazitroll 2011.04.20. 21:06:01
Jani2 2011.04.20. 21:48:51
Igen, ott vagyun mi magyarok is a csodaszarvassal.
Újra miénk Mauritius. Mármit félig, mert a dodo madár figyel (Fidel)
Csak azt nem értem, hogy a szar-vasunkon mit keres a piros színú fogasléc.
hu.wikipedia.org/wiki/Fogasl%C3%A9c
Ráadásul a madáré egyenesebbnek látszik. SZVSZ mi alakíthatóak vagyunk az adott helyzethez.
A "Francia Szudánét & Mali" címer sima IQ teszt.
rudai gyerek 2011.04.20. 22:09:36
Gloria Mundi · http://szexcsatakanno.blog.hu 2011.04.21. 07:46:05
És ez a sok latin szöveg - na jó, lehet, hogy nem sok ... Nem is tudom ...
Melilla szövege nem semmi. Én azért nem mennék ilyen messzire :P
rudai gyerek 2011.04.21. 10:29:20
Kismy 2011.04.21. 12:11:44
a Seychelles-szigetek lakói sajnos nem nagyon dolgoztak meg a béketábor megbecsüléséért, úgyhogy HT, én a helyedben nem problémáznék, hogy szüleid nem költöztek oda :) a sztori szerint amikor a nyugati imperialisták bojkottálták a moszkvai olimpiát, a szervezők mindenáron bizonyítani akarták, hogy hozzájuk is rengeteg ország érkezik, megmutatva a béketábor és a fejlődő szocializmus erejét. ennek érdekében meghívták az olimpiára a Seychelle-szigeteket is, akik nagy nehezen össze is szedtek pár embert - franc se tudja, milyen sportágból, gondolom uis a gyöngyhalászat akkor még nem volt olimpiai sportág. tartózkodtak is Moszkvában vagy két napot, mert miután a megnyitó ünnepség éjszakáján a teljes csapat testületileg megerőszakolta a kisérő lánykát, elvtársak és béketábor ide vagy oda, szépen hazazsuppolták őket...
tucano 2011.04.21. 16:14:44
www.youtube.com/watch?v=Y4aSjlVNW5Q&feature=related
nagyon rendben van szörfözni, meg tisztességes bért fizetnek mindenkinek aki ért valamihez/hajlandó dolgozni. Mondjuk rohadt sok a cápa, és nincs annyi offshore bank, mint Seychelles-en, viszont negyed annyiba kerül minden.
hazitroll 2011.04.21. 22:25:59
a, mit keres a gitár a képen, amikor én egy fia riffet nem fedeztem fel a zenében
b, én vagyok a hülye, hogy Fekete Pákót értékelni kezdtem a harmadik perc táján
Egyébként köszönöm a hangulati kiegészítést Mozambikhoz!
tiboru · http://blogrepublik.eu 2011.04.22. 00:18:39
Réunion a Francia Köztársaság elidegeníthetetlen és szerves része!
Réunion ősi francia föld!
El a kezekkel Réunionról!
Réunion nem lesz az angolszászok lábtörlője!
Asterix és Réunion kéz a kézben jár!
(Önök a Lemilblog frankofil adását hallották)
És nem utolsósorban: Réunion szigete a Frenchelon (a francia Echelon) egyik jelentős bázisa és átjátszó-állomása...
Bélabáttya (törölt) 2011.04.22. 06:13:19
Szegény címer elkallódott... Pár éve egy prospektushoz lett voln rá szükség, de nyoma sem volt sehol. Hosszan keresgélték a neten, csevegtek mindenféle Mali konzulátussal, azok a maguk külügyminisztériumával, de tudtak adni nyomdai minőségben használható darabot.
A magyar grafikus végül megunta a vergődést, rajzolt egyet, és azt használta a kiadványhoz.
Ami persze eljutott mali illetékesekhez is, azok meg rácsaptak, elkérték, és onnantól kezdve volt jó minőségű, szabadon hozzáférhető, elektronikusan elérhető címere az országnak...
Azóta faragtak másikat...
tiboru · http://blogrepublik.eu 2011.04.22. 09:07:33
Cserébe azt kellett volna kérni, hogy a keselyűt cseréljék le mondjuk turulra :-)
tiboru · http://blogrepublik.eu 2011.04.22. 09:08:32
Amúgy sajátos ízlésre vall a mali heraldikusok részéről, hogy egy dögevőt tesznek be a nemzeti címerbe...
Kullancs1983 2011.04.22. 10:15:02
rudai gyerek 2011.04.22. 11:22:29
xstranger 2011.04.22. 12:22:51
xstranger 2011.04.22. 12:25:49
xstranger 2011.04.22. 12:26:55
Bélabáttya (törölt) 2011.04.22. 12:45:15
Azt tudom, hogy hosszasan keresgélték a neten, levelezgettek mindenféle mali hivatallal, és engem is megtaláltak, nem tudnék-e valahonnan mali címert keríteni? Aztán megoldották „okosba”, a neten talált kis jpg-ek, gifek alapján újrarajzolva.
tucano 2011.04.22. 19:39:37
zum trucc 2011.04.24. 16:41:47