A közelmúltban a médiát, ha nem is uralta két orosz hír, de nem lehetett kinyitni egy híroldalt, vagy beleolvasni a haditechnikai/politikai fórumokba, hogy ne került volna szóba (vérmérséklettől függően) a Szu-57-ek szíriai bevetése, a Putyin "évértékelő beszédében" belengetett orosz csodafegyverek. A közösségi média szinte felrobbant, ismét egymásnak estek a kommentelők, bejegyzések, videók hirdették az új orosz fegyverek új- és felsőbbrendűségét.... Vegyük kicsit közelebbről is szemügyre a híreket és döntsétek el: szuperhatalom született újjá, vagy lehet, meztelen a király?
Ami a háborúhoz kell
Az kell a haditechnikai fejlesztésekhez és kutatásokhoz is: pénz, pénz, pénz.... Rengeteg pénz. Ebben a tekintetben Oroszország nem áll olyan fényesen, mint mutatja magát. Vegyük az ország GDP-jét. Ez 2017-ben 1560 milliárd dollár volt, ami ugyan elsőre elég szép összegnek tűnik, de összehasonlításképp Olaszországé: 1895 milliárd dollár. (Forrás linkek a cikk végén, pontosítani lehet.)
Az orosz védelmi költségvetés 2016-ban 69egészvalahány milliárd dollár volt, ez durván a szaudi védelmi kiadásokkal állt pariban abban az évben. (Kína: 216 milliárd) Oroszországnak tehát ebből az összegből (plusz a "bújtatott" összegek kellene fenntartania, és modernizálnia fegyveres erejét, a szíriai beavatkozás mellett.
Nem meglepő hogy a nagybetűs bejelentések "xszáz darab Armata 2020-ig": sorra halványulnak, a híradások egy idő múlva kis szériás csapatpróbákról, a rendszeresítés elhalasztásától szólnak.
Lopakodók Szíriában
De akkor mi lehetett az oka annak hogy az első hírek szerint a mindössze tíz példányban létező Sz-57-ből kettőt a háború szaggatta országba vezényeljenek, az első hírek szerint "harci bevetések végrehajtására?
Propaganda, nemzeti érzelem, vagy hírszerzés?
A terméket el is kell adni. Az amerikai F-22-t már bevetették Szíriában, igaz, inkább csak figyelmeztető célzattal, illetve hogy igazolják képességeit földi célpont ellen is, bár a felkelők/terroristák furgonját a Raptorról ledobott több mint 20 000 dolláros JDAM bombával megsemmisíteni nekem csak az adófizetők pénzének pazarlását jelenti.
A második, rendszerbe állt stealth vadászbombázó is repül a térségben: az izraeli légierőhöz beérkeztek az első példányok az F-35-ből, és a hivatalos bejelentés szerit elérték a harckészültséget, és a térségben egyre több állam érdeklődik a vétel iránt.
Ezzel szemben a Szuhoj fejlesztése igencsak lassan halad, fegyverzetintegrációs tesztekről semmi konkrétum, a belső fegyvertérről sehol egy fotó, és a legnagyobb tervezett külföldi vevőnek számító India is kihátrált a projektből.
Ilyenkor nem árt a hírverés, és mi mutatna jobban a neten, mint a csapásmérésre induló nemzeti jelkép? Árnyalja a képet, hogy szakértők szerint a gép jelen állapotában szárazföldi célpontok ellen legfeljebb szabadesésű bombákat, és nem irányított rakétákat vethetne be, ami, amin nem egy életbiztosítás, ld a lelőtt Szu-25. Bónusz, hogy a műholdfelvételek szerint a szíriai bázison ezek a gépek a szabadban parkoltak, ami szintén nem a legjobb ötlet.
Sojgu orosz védelmi miniszter mai nyilatkozata szerint két darab Szu-57 már egy hete visszatért Szíriából. Összesen két napig voltak ott. Tesztrepüléseket végeztek. Egy labor követte repülésüket, amely fegyvertesztekre figyelt és a többi paramétert regisztrált.... - gondolom A-50-ról van szó.... Műholdos fotokról érdekesen nyílatkozott - Nem tudom honnan vannak ezek, most nem 95-ős évet élünk, ilyen gépek sose állnak egymás mellett... egész időben fedezékben voltak.
http://www.interfax.ru/world/602023
Döntse el mindenki.
Beszélni, beszélni, beszélni?
(Lenin után szabadon)
Ezután következett a Putyin beszéd, amitől "felrobbant az internet".
Maradjunk a haditechnikánál, megpróbálom sorba venni az orosz tudomány eredményeit
Önök meghirdették a hidegháborút, mi pedig elfogadjuk ezt a kihívást és nézzék mink van nekünk. Fő fenyegetésnek tekintenek bennünket és mi azt mondjuk: igen, az vagyunk. Ez egyben felhívás a fegyverkezési versenyre – érjenek utol bennünket, ha tudnak” – nyilatkozott Lukjanov......Az orosz elnök egy nukleáris meghajtású, „korlátlan hatótávolságú” manőverező repülőgép, egy nagy sebességű, nukleáris robbanótöltet hordozására alkalmas víz alatti drón, egy Kinzsal (Tőr) névre elkeresztelt, légi indítású, több mint 2 ezer kilométeres hatótávolságú hiperszonikus rakéta és a Szarmat típusú új, több robbanótöltet szállítására alkalmas ballisztikus nehézrakéta kifejlesztéséről tett bejelentést.
Vegyük ezeket sorba:
Sarmat (SS-28) interkontinentális rakéta
A jelenleg a legpotensebb ICBM. Az első hivatalos képek 2016-ban jelentek meg róla, tavaly megtörtént a sikeres tesztindítás, ahol tökéletesen működött a rendszer, a rendszerbeállítása a tervek szerint 2019-ben kezdődik meg. A következő infografika nagyjából összefoglalja a képességeit. (A fejrészek képesek manőverezni, és más hírek szerint állítható a rombolóerő. egészen több megatonnás nagyságrendig.) Brutális, na.
Hiperszónikus, nukleáris meghajtású robotrepülőgép
Az ötlet sem igazán új, jó látni hogy Moszkvában is olvasnak minket. Az 1950-es években tervezett amerikai Pluto-projektről (és az egyéb amerikai vagy orosz nukleáris meghajtású repülőgéptervekről ) még 2010-ben írt Jockey11 kolléga, ezért nem is szaporítom a szót:
http://lemil.blog.hu/2010/12/10/vendegposzt_nuklearis_repulogepek_2_0
A hiperszónikus sebesség az hangsebesség ötszörösénél nagyobb sebességet jelent, tudtommal azt egyedül a közvetlen hőleadású reaktorral tudták volna elérni: azaz valami baromi gyorsan repül és ha nem is bombáz, de közben teleszórja sugárzó anyaggal a fél világot.. én azért látom annyi értelmét, mint a termonukleáris kézigránátnak.
(megj: 2014-ben jelentette be Kína, hogy hiperszónikus csapásmérő eszközt fejleszt, elsősorban az amerikai repülőgéphordozók ellen...Lehet hogy Moszkvában nagyobbat akartak mondani?)
Száz megatonnás bombát hordozó dróntengeralattjáró
Extrém mélységben manőverező, transzatlanti hatótávolságú, a jelenlegi tengeralattjárók sebességének többszörösével haladó drón.
Az ötlet annyira azért nem új, már az 1950-es években tervezték T-15 jelzéssel egy szupertorpedó megépítését, ami 100 MT-ás termonukleáris robbanófejet hordozott volna, elsősorban a part menti nagyvárosok ellen. 1952-re aztán el is készültek a tervek. Sajnos(szerencsére) a torpedó nagyobb lett volna a szabvány méretnél: 23 méter hosszú, súlya 40 tonna, hatótávolság harminc tengeri mérföld, a robbanófej tömege 3,5-4 tonna.
Az eszközt egy áttervezett tengeralattjáró hordozta volna:
A Cár-bomba elkészülte után mindjárt egy 100 MT-ás robbanófejet kapott volna a fegyver, de állítólag a haditengerészet ellenállásán elbukott a terv, mondván ők felfegyverzett ellenség elleni harcra készülnek, nem tömeggyilkosnak. (Ez azért a tengeralattjárókra telepített ICBM-ekre gondolva nehezen hihető...) Reálisabb magyarázat hogy a tervezett robbanófej nem fért el a rendelkezésre álló helyen.
2015-ben is címlapon szerepeltek az új tenger alatti orosz csodadrón, ami elpusztíthatják Amerika kikötőit. A Rubin tervezőiroda terméke a Status-6 állítólag 10 000 tengeri mérföldes hatótávval bírt 1000 méteres mélységben, 100 csomós sebességgel lopakodva.. Erre írta az egyik szaklap angolos finomsággal fogalmazva: "nehezen elképzelhető".
A méret furcsa módon szinte egy az egyben a T-15...
Van ugye ez a közegellenállás nevű dolog, víz alatt száznyolcvanvalahány kilométeres sebességgel repeszteni..... hm...
Persze van megoldás: a szuperkavitáció. A következőkben a modernwartech.blog.hu oldal a Nyugaton "Alfa" néven ismert vadász tengeralattjáróval foglalkozó cikksorozatából idézek, az írást, és az egész oldalt mindenkinek csak ajánlani tudom!
Egy, néha a tágabb médiában is felbukkanó torpedótípust szintén bevethetett a Lira: ez a ВА-111 Шквал (VA-111 Skval, Szélroham) rakétameghajtású torpedó. Ezt a különleges fegyvert nem is a Gidropribor, hanem a főleg repülőgép-fedélzeti fegyvereiről ismert NII-24 Régió Tudományos-Termelési Társaság készítette el. A Szovjetunió már 1956-tól folytatott kísérleteket egy szuperkavitációs torpedó létrehozására. A szuperkavitáció a kavitációs jelenség nagyobb léptékű, és azzal ellentétben az adott esetben kívánatos a megvalósulása. A fizikai háttér azonos: egy, folyadékban nagy sebességgel haladó test (akár egy szivattyú lapátkereke) mögött olyan alacsonyra eshet a nyomás, hogy a folyadék forráspontja leesik a környezeti (nem is magas) hőmérsékletre, amitől kis méretekben buborékok képződnek. A szuperkavitáció során ezt a jelenséget felhasználják egy nagyobb méretű test igen nagy sebességű haladásának elősegítésére. A test, vagyis innentől nevezhető járműnek, a létrejött gázbuborékban haladva és az orrát leszámítva csak a vízgőzzel érintkezik. Ebből következően sokkal kisebb közegellenállással kell számolni, vagyis a hagyományos, víz alatti meghajtásokhoz (kb. max. 60 csomó) képest többszörös sebesség (200+ csomó) érhető el. Természetesen a nagy sebességhez és a gázbuborék létrehozásához nagy energiára van szükség, amit jelenleg rakétamotorral lehet megvalósítani. Ez azért is célszerű, mert alacsony tempónál, amíg a buborék nem elég nagy a hidrodinamikai viszonyok következtében, a rakéta gázait a jármű teste köré fújva, ki lehet pótolni a hiányzó gázmennyiséget.
Persze a rendszernek vannak hátrányai is:
A Skval egy nagyon áramvonalas torpedónak néz ki. A legfontosabb része az orra, amelynek hegye az ún. kavitátor. Amint a fotókon is látható, a legelöl lévő alkatrész korong alakú, ezért nagy sebességnél mögötte erősen leesik a víznyomás, és vízgőz keletkezik. A hidrodinamikai tervezés olyan, hogy a teljes torpedó ebben a gázbuborékban utazik. Kis sebességnél viszont nem elég nagy és stabil az így keletkező réteg, ezért ilyenkor a hátul lévő rakétamotor gázainak egy részét is előre vezetik, növelve a gázmennyiséget. A fotók alapján az orr eleje mozgatható, ami a nyomásviszonyokat változtatja a fegyver körül, annak elmozdulását, azaz manővereit eredményezve. A leírások viszont csak behúzható kormányfelületeket említenek az irány és a mélység szabályozására. Ezeknek ki kell érnie a buborékból, különben hatékonyságuk igen csekély maradna. Ezzel együtt a Skval egyenes vonalban halad, az inerciális rendszere csak az irány és a mélység tartását biztosítja. Feltehetően a későbbi szériák mégis végeznek manővereket, de végfázis-irányítás híján a kilövés előtt beprogramozott fordulókat hajtják csak végre. Az orrban hely sincs, de a gázbuborék és a fegyver haladásának zaja miatt akusztikus vezérlés amúgy is lehetetlen volna. A Skval célja azonban nem is gyorsan manőverező célok támadása, hanem hirtelen feltűnő célok elleni „kapáslövések” leadása, illetve még inkább, lassan mozgó, erősen védett célok támadása. Ezek alatt főleg a repülőgép-hordozókat kell érteni, melyek – bár képesek 30 csomóra is – igen nagyok, és a 200, más források szerint 250 csomóra képes Skval elől már nem nagyon térhetnek ki. Más kérdés, hogy ha ki is manőverezik a torpedót, annak 150 kt-s (!) nukleáris töltete még egy jókora „mellé” esetén is megsemmisítő erejű
A teljes írás itt olvasható el:
Megj: 2016-ban a kínaiak ígértek olyan szuperkavitációs torpedót, ami 100 perc alatt érei el San Francisco-t
A repülő tőrök klánja
Putyin prezentációjában szerepelt a 2000 km-es hatótávolságú "Kindzsal" rakétakomplexum. A rakétát a Mig-31 vadászgép indítja, mint anno az F-15 az ASAT műhold elleni rakétát, és a 3 méteres pontosságú töltettel képes lesz a szentpétervári katonai körzetből induló gép az Északi-tengert lezárni a NATO flottakötelékek elől.
Az oroszok szerint a térségbe telepített modern légvédelmi rendszerek miatt bombázóik nem fogják tudni elérni ezeket a flottakötelékeket, ezért kellett más megoldást találni.
A Kindszal az orosz anyagok szerint nem más, mint az SS-26 Iskander ballisztikus rakéta légi változata.
Hm...
Ez az ötlet sem mostani, anno rendszerben állt - eddig egyetlen ilyenként - az AGM-48 Skybolt rakéta. A hatótávja meghaladta az 1800 kilométert, -és itt jön fizika,aki akar számolgathat röppályát - az ehhez tartozó kb 480 km magasságú ballisztikus röppályával, és több mint 18 500 km/óra csúcssebességgel.
A szárazföldi változatú Iszkander hatótávja 400-500 km, forrástól függően.
Összefoglaló a ballisztikus rakétákról:
https://htka.hu/static/cikkek/Pdf/Amerikai_ICBM.pdf
Ezért elég nehezen hiszem el, hogy hirtelen egy szárazföldi rakéta átalakításával létrehoztak egy légi indítású változatot, 4-5-szörös hatótávolsággal.
Mi a ti véleményetek?
Update:
Köszönetet mondott az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálatnak (FSZB) Vlagyimir Putyin elnök azért, mert nem szivárgott ki előre az évértékelő beszédében bemutatott új fegyverek híre.
...
Putyin az FSZB vezetői testületének hétfői moszkvai tanácskozásán beszélt erről: „Meg szeretném jegyezni, hogy sikerült biztosítani nagyszabású projektek operatív elhárítási fedését biztosítani. Szeretnék köszönetet mondani önöknek és mindenkinek, aki részt vett ebben a felelősségteljes és nehéz munkában.”
https://444.hu/2018/03/05/putyin-megkoszonte-az-fszb-nek-hogy-titokban-maradt-az-uj-fegyverek-kidolgozasa
https://forum.htka.hu/threads/szuhoj-pak-fa-t-50-fgfa-szu-57.120/page-260
https://magyaridok.hu/kulfold/orosz-lapok-putyin-az-uj-fegyverek-bemutatasaval-meglepo-uj-targyalasi-alapot-kinalt-fel-2852565/
https://www.hirado.hu/kulfold/kulpolitika/cikk/2018/03/01/putyin-egyedulallo-fegyverrendszerek-kifejleszteserol-tett-bejelentest/
https://www.gfmag.com/global-data/country-data/italy-gdp-country-report
Az utolsó 100 komment: