A szabadságharc ”tizennegyedik aradi vértanújáról”, Kazinczy Lajos honvédezredesről igen keveset tudunk, de ezen az állapoton könnyű segítenünk azzal, hogy elolvassuk Titus Pullo Urbino barátunk és szerkesztőtársunk legújabb írását.
A közvélekedéssel ellentétben a haynaui halálgyár 1849. október 6-án nem fejezte be működését; Aradon és szerte az országban más helyeken is nagyüzemben folytatódott a halálos ítéletek végrehajtása. A 13 tábornok és főtiszt hatodikai kivégzése után a hadbíróság újra nekifogott a bebörtönzött honvédek, nemzetőrök és civilek szabadságharcbéli múltja feltárásának, persze prejudikált eljárással. Az ítélet gyorsabban született meg abban az időben, mint a votum informativum és a tényálladék. A tizennegyedik aradiként említett Kazinczy Lajos bűne osztrák szemmel az égre kiáltott, s a honvédezredes többszörös priusszal került a dohos várbörtönbe. Bűne egyrészt szabadságharcos katonai múltja, másrészt származása, mivel kazinci és alsóregmeci Kazinczy Lajos a Himnuszunk költőjének nagy nyelvújítónknak nyolcadik gyermeke volt. Lajos a nagy költő irodalomszervező legkisebb fiaként született meg Széphalmon, 1820. október 20-án. Apja, Kazinczy Ferenc ekkor már 61 éves volt (síremléke itt felül látható), felesége pedig (Lajos édesanyja) gróf Török Sophie (vigyázat, nem a hasonló nevű Török Sophie-ról – Babits Mihály feleségéről – van most szó!) pedig 40.
Férje így ír róla:
„Sophie középszerű termettel bír. Szebb mellyet, szebb kezet, szebb kart, szebb lábat, szebb derekat nem képzelhetsz. Hajai feketék. Képe vonásai nincsenek a regula szerint, talán bizarrak, mert orra Pálffy-orr, de az egész kedves és sokakat bájoló. Nyolc esztendeig neveltetvén az anyja testvéreinek kezei alatt a bécsi főszületésű klastromban, franciául beszél legjobban; németül aszerint beszél, amint közöttünk beszélleni szokás; magyarul és tótul is jól tud, noha néha botol…. Sophie nem a közönséges új tónusú asszonyok közül való. Ő nem ismer affektációt; ő merő természet lánya. Az ő szájából s tollából nem folynak a románok frázisai, s azok a könyv nélkül tanult szentimentális édességek, mellyel mások vonnak figyelmet magokra; ő csak azt mondja, amit érez.”
A család szűkös anyagi helyzete miatt már korán elhatározták, hogy a kis Lajost katonai pályára adják, ezért a sárospataki és újhelyi kollégium elvégzése után 15 évesen utászkadétnak állt az osztrák Tulln kisvárosban. A kadétkiképzés 4 éve lassacskán múlt; egy fejlődő fiatal fiúnak kicsit unalmasan teltek az hónapok, de az iskola végeztével 1839-ben az ifjú Kazinczy előtt is megnyílt a tiszti pálya. A 9., más néven Miklós huszárezredbe rukkolt be, állomáshely szerint a cseh Pardubitz városába. Itt már tiszti fizetést kap, de mégis rászorul gróf Teleki József, a Magyar Tudós Társaság tagjának mecénási pártfogására is, aki már évek óta pénzelte az ifjút. 1842-ben ezredét Bécsbe helyezik, ezzel megszakad a katonai pályafutása. Anyagi gondjai miatt kénytelen tiszti rangjától megválni; ez a kor szokásainak megfelelően úgy történt, hogy egy nemes főúr némi vagyonért cserébe átvette a hadnagyi rangját, Kazinczy pedig hazatér a családjához Széphalomra.
Édesanyja ugyanebben az évben meghal, a méltó temetésről a frissen leszerelt Lajos gondoskodott. A következő 6 év nem sok izgalmat okozott hősünk életében, aki úgy próbálta az egzisztenciális szintet fenntartani, hogy gazdálkodással múlatta az időt. 1846 után bekapcsolódott a reformkori mozgalmakba, bár ebben nem vett olyan súllyal részt, mint neves apja. A szabadságharc lángja Kazinczyt is elkapta, ősei hagyományaihoz méltóan az első napokban jelentkezett a nemzetőrségbe, már a rác betörések idején fegyverrel küzdött Ivánka Imre (itt balra) váci nemzetőr zászlóaljában, mint százados segédtiszt. Jelačić horvát bán csapatai ellen is harcolt, előbb a dicső pákozdi, majd a bukott schwechati csatában. Az októberi Bécs alóli visszavonulás nem kedvetlenítette el, a nemzetőrségi egyenruhát felcseréli a honvédra. Az ő nevéhez fűződik a honvéd utász fegyvernem létrehozása. Ifjúkori tanulmányait és szervezési képességeit most kamatoztathatja.
Aki ismeri ezt a fegyvernemet, az tudja, hogy szervezőkészség és logika nélkül nem lehet parancsnokolni ilyen utászfeladatokat ellátó szervezetnél. Kazinczynál nem hiányzott egyik sem. Az első vonalból főszabály szerint mindig kimaradnak az utászok és ezért az előrelépés a szamárlétrán elég nehézkes, így hát lassan ment az csillaggyűjtés a főhadnagy úr számára. 1848 novemberében részt vállalt a győri és a fővárosi védőerődítések építésében, majd a téli visszavonulás után ismét profilt kell váltania, s a következő év januárjától alezredesi rendfokozattal az 1., Császár huszárezred parancsnokává nevezték ki. Fél év alatt így nemzetőrből utász, majd huszárezred parancsnoka lett, sokoldalúságát a vezérkarban így jutalmazták. A dicső szolnoki és ceglédi csatában harcolt, bár egységével csak a csatározások végére érkezett a harctérre, ezért sok kritika is érte.
A ceglédi csatában 2840 fős dandárt vezetett az osztrákok bekerítésére, de balszerencséjére a felderítő járőr eltévedt a ködben, így késve érkezett a bekerítésre. A haditanácsbeli kritikus támadások ellen úgy védekeztek a meghallgatott tisztek, hogy ”az előttünk lépő lovat hallottuk, de a farát már nem láttuk, oly sűrű ködbe futottunk”. Az ifjú alezredes egy hónap múlva már Tornalján küzd, de itt sem járt sikerrel; Schlik csapatai – túlerőben lévén – visszaverték a hadosztály rohamát. Itt már ténylegesen hadosztályparancsnok, de vezérkari kinevezése még várat magára. Az áprilisi nagysallói ütközetben bátran küzd hadosztályával, így nem csoda, hogy helytállásáért megkapta a Magyar Katonai Érdemrend III. osztályát. Április végére nemcsak ténylegesen, de papíron is hadosztályparancsnoki beosztást kap, majd Görgey - felismerve tehetségét és megbízhatóságát – megbízza először a Csallóközben, majd később az Erdélyben felállítandó tartalék hadtest megszervezésével.
Ekkor Kazinczy Lajos már ezredes. A júliusi szervezési feladatokon sikeresen túljutva 1849 júliusában Bem megsegítésére ajánlkozik, de a lengyel tábornok elutasítása miatt nem indul csatába, hanem tartalékban marad 7000 fős állományával. A sereg kezdetben a 19. hadosztály újraszervezése után hadosztályi méretű volt, majd a nyár végére – Kazinczy szervezési munkájának köszönhetően – két gyalogos és egy lovashadosztályra bővült. A Tisza felső folyásánál Kazinczy ezredesként parancsnokolta ezt a friss és pihent hadtestet, ezt a későbbiekben a terhére rótták - vesztére. Augusztus 6-án érkezett Bem csatlakozásra szólító parancsa, melynek következtében a hadtest Désre vonult; persze létszáma folyamatosan bővült, Nagybányán 1200 szatmári önkéntes, egy egész vadászzászlóalj és 17 löveg is csatlakozott. Gál Sándor ezredes csapataival történt egyesülés után a hadtest 1849. augusztus 20-án már tizenkettőezres nagyságú volt; félelmetes ellenfélt jelentett a cári csapatoknak.
A hadtest – kisebb utóvéd-csatározások után – szinte érintetlenül fejezte be a harcot. Kazinczy katonai pályafutása is véget ért a világosi fegyverletétel hírére, amelyet Görgeytől (itt jobbra), egy személyének szóló levélben tudott meg. A legénység egy része nem engedelmeskedett a megadási parancsnak, főleg a lengyel egységek hagyták el a tábort; nekik különösen rossz óment (azonnali kötelet) jelentett volna egy orosz hadbíróság. Kazinczy és 50 tisztje Grotenhjelm orosz tábornok csapatai előtt augusztus 24-én Zsibónál (itt alul, a két fekete-fehér képen) feltétel nélkül letette a kardot, majd az oroszok átadták Eduard Clamm-Gallas altábornagynak, aki a tiszteket Aradra szállíttatta. A csapat szeptember 8-án érkezett meg, Kazinczyt és 20 törzs- és főtisztjét várta az ”összkomfortos” cella. Pár hét múlva Carl Ernst törzshadbíró és bírósága vette gondjába az ezredest, akinek puhítása és kihallgatása mindennapos tevékenységgé fajult. Kazinczy védekezésében előadta, hogy soha nem volt tábornok, csak egy napig volt hadtestparancsnok és előnyös harcászati helyzetben tette le a fegyvert.
A vádlott a hadbírósági eljárás megindításakor nem is gondolt volna arra, hogy kivégezhetik, de az október 6-án történtek hírére már a legrosszabb ítéletre is számíthatott. Ekkorra ugyanis világossá vált, hogy nemcsak a tábornokok, hanem a hadtestparancsnokok is halálos bűnt követtek el a Birodalom és a császár őfelsége ellen. Lázár Vilmos ezredes (itt balra) felháborító kivégzésének hírét hallva Kazinczy védekezési taktikát változtatott, ezentúl arra hivatkozott, hogy hadtestparancsnoki tisztségét csak arra használta fel, hogy emberéleteket mentsen meg a további vérontások elkerülése érdekében. Védekezett, de nem akart megalkuvóan kibújni felelőssége alól.
„Nem akarom, hogy más sorsban részesüljek, mint a bajtársaim, de egy végzetes tévedésnek az Önök részéről áldozatul esni mégsem akarok.”
Ernst október 10-én kihallgatta Molnár Ferdinánd, Bayer József és Dobay József ezredeseket, akik egybehangzóan vallották, hogy Kazinczy ezredes volt és csak tényleges rangidősként vezette a sereget. Ezt a tényt csak a kegyelmi eljárásban vették figyelembe. A halálos ítéletet Haynau október 18-án felterjesztette a császárhoz, aki jóváhagyta azt, majd a hadbíróság kegyelmi úton a felségsértőkre kirótt akasztást ”kegyelemből” (hadbíróknak is lehet gyenge pillanata) por és golyó általi kivégzésre változtatta.
Kazinczy Lajos ezredest 1849. október 25-én reggel 7 órakor lőtték főbe az aradi vár sáncárkában, ismeretlen körülmények között. Sírját nem ismerjük, nem tudni, hol nyugszik. Az aradi emlékműnél járva gyújtsatok az ő emlékére is gyertyát!
Kismy 2010.08.24. 11:22:18
személy szerint én mindig úgy tanítottam a 49. okt. 6-i eseményeket, hogy Kazinczy a tizennegyedik aradi vértanú. ennek előzmény egy regény volt, ahol először találkoztam vele. miután felkeltette az érdeklődésemet, utána is néztem. szóval igen, ő volt a tizennegyedik.
@Titus Pullo Urbino:
azért lehet, hogy szervezőként jó volt, de harctéri parancsnokként talán maximum középszerű. itt érzek is egy kis ellentmondást a posztban, hiszen felsorolod a bibis ütközeteit, aztán meg tehetségéről beszélsz.
ennek ellenére szokásos hiánypótló poszt! köszi!
proletair · http://lemil.blog.hu 2010.08.24. 11:29:00
@Kismy:
Attól hogy a hadiszerencse nem állt mellette, még lehetett tehetséges vezér.
Titus Pullo Urbino 2010.08.24. 11:34:55
3 bizonyítéka van katonai nagyságának:
1. hogy kitüntették, Magyar Katonai Érdemrend III. osztályát kapta meg, ezt nem kapja akárki
2. Görgey emelte ki és aki ismeri Görgeyt, az tudja, hogy kegyetlen, durva és kemény ember volt, nem akárkivel volt jóban.
3. megmentette emberei életét, nem vagdaltatta őket halomba, mint pölö Guyon, aki ebből sportot űzött, feleslegesen, virtusból egy a száz ellen.
@proletair: köszi, egyébként végig szerencsés volt Kazinczy, emberei lelkesedtek érte és tisztelték.
tiboru · http://blogrepublik.eu 2010.08.24. 11:39:27
Pici késéssel élesedett; a poszt valójában 11.00 órakor jelent meg, ezért a kevés komment.
Hullafotós 2010.08.24. 11:40:12
Irodalmi tényálladékos akadék: a Himnuszt tudtommal Kölcsey írta, nem Kazinczy Ferenc. A szabadkőműves Csokonai utáló KF-nek nem ismerek remekbe szabott maradandó versét, de remélem ezt a szépirodalmilag megvilágosodottak gyorsan orvosolják. Amennyiben mégis én tévednék, elnézést, nem fotóztam még egyik sírját sem belülről.
hullakatt
tiboru · http://blogrepublik.eu 2010.08.24. 11:42:10
A Himnuszos dolgot máris javítjuk; ketten is átsiklottunk felette, elnézést kérünk :-(
tiboru · http://blogrepublik.eu 2010.08.24. 11:45:39
Így megy ez, ha az ember a hadtörténeti vetületekre koncentrál.
No, nem magyarázkodom tovább.
Hullafotós 2010.08.24. 11:51:15
A XIX. századot egy teljes évig taníttatnám oskolában.
Titus Pullo Urbino 2010.08.24. 11:53:25
Hullafotós 2010.08.24. 12:07:42
Titus Pullo Urbino 2010.08.24. 12:21:05
Kismy 2010.08.24. 12:59:29
Görgey is szervezést bízott rá, nem első vonalbeli hadtest vezetését. és én nem is vitatom, hogy utászként abban remek volt!
Titus Pullo Urbino 2010.08.24. 13:13:19
Thaddeus Griffin · http://osztgyunamigyun.blog.hu 2010.08.24. 13:13:30
Jockey11 2010.08.24. 13:25:11
(főhősünk éppen felvételizik a GRU-iskolába)
Bizottság: - Mit tud Csajkovszkijról?
Szuvorov: - Mesterlövész a 14. gépesített-lövész hadosztályban, több hadseregbajnokságot is nyert.
Bizottság tagjai összenéznek, mosolyognak, majd: - Végül is ... igaz.
Titus Pullo Urbino 2010.08.24. 13:36:44
"...egy jó katona kenyérrel és vassal Kínáig is elhatol, mondta a bécsi Ring Kávéház tulajdonosa.
- Bonaparte volt az!
- Dehogyis, Bauernek hívták, tudom, évekig jártam oda!"
@Thaddeus Griffin: köszönöm
Thaddeus Griffin · http://osztgyunamigyun.blog.hu 2010.08.24. 13:39:31
Jockey11 2010.08.24. 13:53:35
Titus Pullo Urbino 2010.08.24. 14:02:07
Árpádka 2010.08.24. 14:03:19
Titus Pullo Urbino 2010.08.24. 14:26:24
manes 2010.08.24. 14:29:45
jnorbert 2010.08.24. 15:14:38
az ott balra nem Görgei? Remek poszt, hiánypótló!
mrublinszki 2010.08.24. 15:19:48
Köszönöm a cikket, további sok sikert a szerzőnek.
Titus Pullo Urbino 2010.08.24. 15:27:21
tiboru · http://blogrepublik.eu 2010.08.24. 17:40:06
Ez egyedül az én saram; egy illusztrációval elcsúsztam, igazad van, helyesbítve :-)
Zig Zag · http://lemil.blog.hu/ 2010.08.24. 19:51:13
Titus Pullo Urbino 2010.08.24. 21:43:06
bloggerman77 2010.08.24. 21:48:53
Ezután politikával nem foglalkozott.
Ezért lett nyelvújító. Az nem volt olyan veszélyes...
bloggerman77 2010.08.24. 21:52:00
Intizar 2010.08.25. 00:14:23
Titus Pullo Urbino 2010.08.25. 08:14:48
OFF
@Intizar: valszeg úgy is lett volna, mint ahogy bajtársai, eszmetársai ezt később meg is tették, ahol módjuk volt rá, Rádió, Kossuth tér, Esztergom, Mosonmagyaróvár, Csepel, stb.
ON
A rác betörésre ha linkeltek, feljön a Damjanich délvidéki diadalai poszt, aminek az utolsó mondata szerint hamarosan folytatjuk, jön a következő rész. Ez tavaly márciusban volt. Most nagyon szégyenlem magam.
Markgraf · http://www.legiobrigetio.com 2010.08.25. 12:37:21
Mester, a "félelmetes ellenfélt jelentett a cári csapatoknak." félmondat ugye irónia akart lenni?
A poszt egyébként jó de ezzel a kitétellel vitába szállnék.
manes 2010.08.25. 15:54:13
Titus Pullo Urbino 2010.08.25. 16:53:55
Titus Pullo Urbino 2010.08.25. 16:57:11
Markgraf · http://www.legiobrigetio.com 2010.08.25. 18:19:31
"a csapatokra csak ránézni is siralmas",
"egész erőm egy rosszul felfegyverzett, szervezetlen embertömegből áll"
továbbá fegyvert kér, de megemlíti hogy van akiket csak pikával tud felfegyverezni.
A többi szakirodalom most nincs nálam és nem tudom hogy Gál beérkezett csapatai milyen erőt képviseltek, de emlékeim szerint az egész tartalék hadosztály jellemzően fegyver-, és municióhiánnyal küzdött.
Én őszintén szólva nem hiszem hogy jelentős gondokat tudtak volna okozni a jelentős túlerőben lévő oroszoknak.
Egyébként melyik erősségre gondoltál?
Titus Pullo Urbino 2010.08.25. 19:35:56
Titus Pullo Urbino 2010.08.25. 19:56:51
Markgraf · http://www.legiobrigetio.com 2010.08.25. 21:45:07
Komárom és Pétervárad korszerű erődítmények voltak, 2-300 darabos lövegparkkal, ami többnyire nehéz (12 fontos és afeletti) várágyúkból állt.
Ezzel szemben a környéken nem igazán volt korszerűnek mondható, magyar kézen lévő erősség. Egy olyan tábori erődítményt pedig, ami 12000 ember befogadására képes, nem lehet eredményesen védeni 17 darab, feltehetően 3 és 6 fontos ágyúval.
Titus Pullo Urbino 2010.08.25. 21:51:10
Vérnűsző Barom (törölt) 2010.08.26. 00:36:28
Vérnűsző Barom (törölt) 2010.08.26. 00:44:58
Korábban kellett volna gondolkodni egy kicsit, de inkább veszekedtek egymással nagybecsű eleink - tisztelet a ritka kivételnek -, pedig az egész balhé legelején pár okosan átgondolt mozdulattal, kül- és belpolitikai húzással simán rendberakhatták volna az egyébként májzlisan időzített forradalmat.
Csak hát ott éltek és akkor, azok, akik, és nem gondolták végig a lehetőségeiket. Aki meg igen, azt leugatta a többi.
Ez van.
Kéne egy újabb blog, a magyar történelem nagy elbaszásai címmel. Összedobjuk? Tiboru?
MTi 2010.08.26. 07:23:34
@tiboru: "kallódik" ott valahol nálad egy Leiningen-poszt is? :)
Markgraf · http://www.legiobrigetio.com 2010.08.26. 08:11:13
Titus Pullo Urbino 2010.08.26. 08:12:31
@MTi: köszi. Majdnem ott voltam a Lajta monitor újraavatásán, sajnos nem tudtam élni a meghívással, mert 33 gyereket táboroztattunk Devecserben. Erről most lemaradtam, képek itt:
mno.hu/portal/galleryPic?galleryID=4197
tiboru · http://blogrepublik.eu 2010.08.26. 08:53:42
Izgalmasan hangzik, de az már az én időmbe se férne bele :-(
tiboru · http://blogrepublik.eu 2010.08.26. 08:56:49
Húúúú... most néztem utána és tényleg...
Elnézést, teljesen kiment a fejemből. Most egy kicsit zsúfoltak a napjaim, de október hatodikára biztosan meglesz!
És ismételten elnézést...
_szégyenkezik_
Titus Pullo Urbino 2010.08.26. 09:07:23
Vérnűsző Barom (törölt) 2010.08.26. 09:17:05
Többre. Nagyjából mondjuk a honfoglalástól kezdve az előásható politikai, katonai, gazdasági, egyéb elbaszásokra. Mivel 48-49 nagyban lehetne támaszkodni rá.
@tiboru: Kár. Szép, nehezen kimeríthető téma lenne.
Titus Pullo Urbino 2010.08.26. 09:21:11
proletair · http://lemil.blog.hu 2010.08.26. 09:31:37
És mi lenne blog címe? napimohács.blog.hu?
Egyébként én benne lennék.
Titus Pullo Urbino 2010.08.26. 09:46:38
proletair · http://lemil.blog.hu 2010.08.26. 09:53:02
:) két jó blognév, amik közül nem is tudnék dönteni:))
tucano 2010.08.26. 11:55:25
A forradalom felfalja gyermekeit (talán Robespierre mondta? Neki volt tapasztalata bőven a következtetés levonásához:()
Titus Pullo Urbino 2010.08.26. 12:07:28
MTi 2010.08.26. 13:27:55
Vérnűsző Barom (törölt) 2010.08.27. 00:23:31
Hümm. Milyen igaz. Tényleg nem szabad ennyire beszűkültnek lenni. Olyan szép, nemes hagyományai vannak korábbról is, külföldről is az elbaszásoknak. Ebben azért nem feltétlenül sokkal vezetünk a világ előtt. legfeljebb talán az ezirányú, szorgos munkálkodás eredménye létszik meg valamivel jobban nálunk...
Vérnűsző Barom (törölt) 2010.08.27. 00:26:47
Családi hagyomány lehetett náluk sok marhaságot összehordani, nem csinálni semmit, majd megszívni érte rendesen.
Él még a családból valaki? Ha igen, vajon mivel foglalkozik?
Vérnűsző Barom (törölt) 2010.08.27. 00:29:06
www.szabadfold.hu/cikk?15673
rozsdafarku 2010.08.27. 07:24:39
Titus Pullo Urbino 2010.08.27. 08:09:31
Titus Pullo Urbino 2010.08.27. 08:12:04
bryan 2010.08.27. 10:05:24
hvg.hu/videok/20100826_fulopszigetek_tuszdrama
Ezt érdemes megnézni, azok, akik szolgáltak bármilyen fegyveres erőnél nézzék ülve, akiknek kommandóhoz is közük volt, nézzék nyugtatóval.
tiboru · http://blogrepublik.eu 2010.08.27. 10:13:08
Én csak azt nem értem, hogy a kommandó tagjai hogyhogy nem lőtték egymást halomra..?
A túszejtő is érdekesen gondolkozó figura lehetett: egy fegyveres túszejtésnél az legyen valakinek a követelése, hogy vegyék vissza a rendőrséghez... És hol szeretett volna dolgozni? A túsztárgyalóknál?
Titus Pullo Urbino 2010.08.27. 10:23:42
bryan 2010.08.27. 10:31:29
Én sem értem, de gyanítom, nem fogják komolyabban forszírozni az áldozatok testében talált golyók összehasonlítását a túszejtő fegyvereiből származókkal...
proletair · http://lemil.blog.hu 2010.08.27. 11:53:26
Én megnéztem. El sem akartam hinni. Ezt mint elrettentő példát tanítani fogják. Vagyis dehogy fogják, csak majd megemlítik, mert hogy ez nem túszmentés volt.
teddybear01 2010.08.27. 13:45:39
Titus Pullo Urbino 2010.08.27. 14:08:49
bryan 2010.08.27. 14:25:50
Meg persze a színház...
Viszont ott van egy olyan érzésem, hogy profik (vagy legalábbis harcedzettek) ellen mentek, kalkulált veszteséggel. Itt semmi ilyesmi nem volt. Tényleg, hogy bízhattak zsebkendőnél értékesebb dolgot ezeknek az embereknek a parancsnokára? Kalapáccsal betörik az ablakot, aztán eszükbe jut, hogy ja, azt nem is érjük el, na mindegy, akkor hozunk egy kocsit, feltűnés nélkül beállunk a busz mellé, aztán olyan egy perc alatt kitaláljuk mi legyen.
Előbb-utóbb szerintem beépülhet majd a rendőrszlengbe a "mentsenek meg téged a manilai kommandósok" szólás. :)
teddybear01 2010.08.27. 15:33:34
Ha a túszejtőket barbározod, abban egyetértek.
Titus Pullo Urbino 2010.08.27. 21:31:23
@teddybear01: ez az egész csecsen, meg kaukázusi történet barbarizmus, évszázados feszültségeket nem lehet rendőri erőkkel elsimítani. Vagy ha ilyennel kísérletezik valaki, akkor vegye figyelembe, hogy potenciális kivégzendőket küld a térségbe. Gondolom nagy öröm lehet kaukázusi megszállt térségben orosz rendőrnek lenni, éveket stresszben szolgálni, minden percben olyan civilek szemébe nézni, akikből éjszaka gyilkos válhat.
ON
Klapkával és Görgeyvel még a tullni időkből ismerték egymást a hadfiak, talán innen eredt a feltétlen bizalom 1849-ben. Amúgy az utászokat minden hadseregben lenézik és lógós bandának tartják, nemdebár?
Kentaur67 2010.08.27. 22:20:13
Ami valóban szomorú a történettel kapcsolatban: az ”akció„ kezdetekor a buszban tartózkodó 16 személy közül 8 meghalt. Amitől felettébb kínos a dolog: a busz utasai hon-kongi túristák voltak, nem helyiek.
Kentaur67 2010.08.27. 22:23:19
Ettől röhejes az egész, már ha lehet itt bármiféle humorról beszélni. Mi a halál harmadik lábáért nem lehetett megígérni, hogy persze, visszeveszünk, te leszel az új RK, csak nyugodjon a beteg? Egyszerúen hihetetlen az egész, emberek haltak meg a semmiért.
Vérnűsző Barom (törölt) 2010.08.28. 02:52:15
Hát, hacsak nem szállt el nagyon emberünk pillanatnyi elmebajában, és volt valami előzménye a címernek (akkoriban még azért illett), akkor egy heraldikával kicsit is képben levő mókus simán kiolvashatja belőle a kommunikálni kívánt, publikus családeredetet, a nemességük alapját, történetét.
Nem sokat bogarásztam ilyesmivel, azt is baromi régen, most a neten se találtam adatot a Kazinzcy-család címeréről, így csak tippelem a címerállatból, hogy nem katonai érdemekért, hanem valami egyéb szolgálatért kapták a nemességüket.
Mind a kígyó, mind a sákány valami gonoszság elleni győzelmet sugall (lehet betegség, árulás is), a korona még hangsúlyozza is ezt, vagy ha későbbi, akkor plusz rangot jelezhet (bárói, grófi, stb.), de különösebb konkrétum nélkül. Általában ennél jóval határozottabb utalást tartalmazó címereket adományoztak az arra érdemeseknek. Persze egy szakértőnek lehet, hogy teljesen egyértelmű az ábrázolás (valaki tudja esetleg?)
Mondjuk például a Várallyay-család ősének hősi tettére kíváncsi lennék egy kicsit, ugyanis nagyon direkt utalás van a címerükben:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/hu/b/be/Várallyay_István.jpg
Titus Pullo Urbino 2010.08.28. 09:03:50
Vérnűsző Barom (törölt) 2010.08.28. 11:12:39
A címerpajzs fölötti sisaknak, fegyvernek különösebb jelentősége nincs, nem szerves része a címernek, a lényegi információ a címerpajzson van.
teddybear01 2010.08.29. 00:42:17
Ha jól emlékszem, Ráth-Vég is említi ezt a címert, több hasonlóan furával egyetemben az egyik könyvében.
teddybear01 2010.08.29. 00:47:15
Off.
Ami az odaküldött rendőrt illeti, az felnőtt ember. Volt választása, az ő baja ha odament.
A barbárságot a csecsenekre értettem. Az én világnézetembe viszont semmilyen körülmények között nem fér be a gyerekek harcba vonása. Sem mint túszok, sem mint fedezék, sem mint harcosokká kényszerítés.
Aki ilyet csinál, az aljadék, barbár
On.
teddybear01 2010.08.29. 02:24:20
" Nem minden nemesi címer sikerült ilyen festői szépen.
IX. Károly francia király nemesi rangra emelte a dajkája férjét. A címer így ütött ki: Piros mezőben ezüst tehén, szarva között koronával. Szimbólum, az szimbólum.
1430-ban Dabi Mihály udvari borbélynak Zsigmond király nemességet adományozott. A címer képét maga az új nemes választotta. Látható benne három zápfog, a negyediket a címerpajzs tetejéből kinyúló kéz mintegy kérkedően magasra emeli.
Még szemléltetőbb és csattanóbb hatású Várallyay István nemesített huszti polgár címere. Báthory Gábor jutalmazta meg abbeli érdemeit, hogy kiváló ügyességgel végzett bizonyos operációkat, amelyekkel a ménesekben a csődörök felesleges tüzét szokták lehűteni. Kék színű mezőben emberi jobb kar fakalapácsot emel ütésre, alatta pedig élethű és félre nem ismerhető rajza látható az operáció tárgyául szolgáló csődöri ékességnek."
Titus Pullo Urbino 2010.08.29. 12:35:17
massziv 2010.08.29. 17:45:30
Titus Pullo Urbino 2010.08.29. 19:26:19
teddybear01 2010.08.29. 23:17:57
Nem felejthetjük el micsoda pusztítást műveltek a muzulmánok itt, Magyarországon míg sikerült elzavarni őket. És azért is megfizettünk, hogy kitakarodjanak, de még mennyire.
Titus Pullo Urbino 2010.08.30. 08:15:36
rusztaveli 2010.08.31. 17:30:35
Kicsit OFF:
Nem rég jártam Széphalmon, volt lehetőségünk a Magyar Nyelv Múzeumának megtekintésére, ami a régi családi kúria helyén épült. (A családi sírbolt mellett van és ha jól emlékszem két éve nyílt meg. )
Igaz Lajosról valóban kevés szó esik, de a nyelvújítás korát tartalmasan és élvezhetően ismertetik meg a látogatóval. Érdemes a magyar nyelvről szóló kiállítást is meglátogatni, én nagyon jól szórakoztam.
Szóval, Széphalom méltó emlékhelye lett a családnak.
Titus Pullo Urbino 2010.08.31. 19:01:23
Titus Pullo Urbino 2010.09.17. 10:55:26
"Kazinczy ezredes
Görgei Artúr hadügyminiszter úrnak
Van szerencsém jelenteni, hogy megérkeztem az állomáshelyemre és átvettem a parancsnokságot. Az állománykimutatást még nem tudtam megküldeni, mivel a jelenlegi állás roppant távolsága és kiterjedése ennek összegyűjtését megakadályozza, annyit azonban tudok jelenteni, hogy ezekre a csapatokra csak ránézni is siralmas. Adjon nekem miniszter úr anyagot és én megtartom ezt a stratégiai szempontból és az ország boldogulása számára fontos pozíciót. Fegyver és legénység a legfontosabb.
Szerény véleményem szerint Munkács a harcoló hadsereg számára stratégiailag fontos pont Magyarországon, nem beszélve a sok bányáról, ágyúöntő műhelyről, csőfúróról**, más kitűnő vasművekről és egyebekről. Ez úgyszólván a hadsereg legszélső jobb szárnya, kikülönítve, önálló cselekvésre kijelölve, hogy a hadsereg centrumát Naményban egy erős hídfővel -, a szárnyat pedig támadó hadműveletekkel Ungvár és Zemplén felé védje; a Galíciából betörő ellenségnek a szárnyát és a hátát -, végül a Bukovina felől érkezőnek ugyanezt fenyegesse. Ahhoz tehát, hogy itt szilárdan helytálljunk, Munkács várát a legjobb állapotba kell helyezni, Naményban egy erős hídfőt kell építeni. Ami az álláságyúkat*** illeti, ezeket a legrövidebb idő alatt itt ki lehet önteni, sőt tábori ágyúkat is képes ez a műhely szállítani, mégpedig minden 14., később minden 8. nap 1 üteget.
Ahhoz, hogy mindezt megvalósítsuk a munkácsi és a naményi védőrségen kívül /:egy tüzérosztállyal együtt:/ Beregszászon fel kell állítani és fel kell szerelni egy hadtestet. Onnan a távolság egyforma - és miként már megkezdtem, a hegyszorosok favárak**** által meg vannak erősítve - a vár jól fel lesz készítve, úgy ezt a hadtestet, mint korábban említettem, támadásra lehet felhasználni.
Hogy most mennyiben tudok e rendkívül fontos feladatoknak megfelelni, azt miniszter úr megtudhatja abból, ha azt mondom, hogy az egész erőm egy rosszul felfegyverzett, szervezetlen embertömegből áll. Ami energiával, emberi erővel teljesíthető, azt véghezviszem. Önnek azonban miniszter úr, és a hazámnak nem szabad engem kárhoztatnia, ha egy erős támadás során kénytelen leszek e fontos állást és minden kincset feladni itt.
Hogy csak némiképp is megerősítsem magam, kérem
1-ször: elrendelni a Szabolcs- és a Zemplén megyei gerillákból egy honvéd zászlóalj összeállítását. Zászlóaljparancsnokká kérem Zsolnay főhadnagyot /:végzett utász-iskolás:/ kinevezni és századossá előléptetni.
2-szor: rendelet kiadását valamennyi lovas és gyalogos gerillának, hogy jöjjenek Munkácsra a hadosztályomhoz, és engedély adását számomra, hogy ezekből zászlóaljakat és lovasságot képezzek.
3-szor: elrendelni, hogy 1000 darab puskát küldjenek most nekem.
4-szer: a 37. honvéd zászlóaljból Almássy Pál százados hadosztály-segédtiszti kinevezését azzal a paranccsal, hogy nevezett tartozik azonnal elindulni.
Ami a beregszászi tartalékot illeti, teljesen a miniszter úr belátására bízom, ha azonban rám akarja bízni az összeállítását, kész vagyok rá, csupán annyi puskát kérek, hogy a 2 első sor felfegyverezhető legyen, a 3-at, és szükség esetén a 2-at pikával is el lehet látni.
Kazinczy ezredes
Éppen most jövök a műhelyek megszemléléséről, ezek olyan kiválóak és olyan állapotba lehet őket hozni, hogy bármilyen kaliberű löveggel el tudná látni a hadsereget. Csak újoncokat, miniszter úr, és a hazának egy bevehetetlen állása lesz itt, egy hadtestet, amelyet a legrövidebb időn belül mobilizálni lehet.
Itt rendkívüli kincsek vannak, amelyeket meg kell védeni. Személyemben mindent megteszek, ami a kötelességem.
Kazinczy"
Titus Pullo Urbino 2010.09.17. 14:51:22
Titus Pullo Urbino 2010.09.17. 14:54:52
"Ami a beregszászi tartalékot illeti, teljesen a miniszter úr belátására bízom, ha azonban rám akarja bízni az összeállítását, kész vagyok rá, csupán annyi puskát kérek, hogy a 2 első sor felfegyverezhető legyen, a 3-at, és szükség esetén a 2-at pikával is el lehet látni."
Évazsuzsanna 2015.10.14. 07:43:29